LG G3 będzie pierwszym flagowcem z procesorem MediaTek?

Czyżby LG w nowym flagowcu zamierzało wykorzystać nie cenionego Snapdragona, tylko topowy układ MediaTeka? Nie sądzę, ale nie można wykluczyć takiej opcji.

LG G3?
LG G3?
Mateusz Żołyniak

18.03.2014 | aktual.: 18.03.2014 15:39

Południowokoreański gigant odpuścił sobie początek tego roku. Na targach CES i MWC prezentował głównie nowości z niższej półki cenowej, w tym aktualizację serii L-Style i G2 Mini. Z wyższej półki cenowej pojawił się jedynie LG G Pro 2, kierowany na rynek koreański. Został on jednak zepchnięty w cień przez G Flexa, stopniowo wprowadzanego do kolejnych krajów. Nie oznacza to jednak, że firma nie pracuje już nad nowym flagowcem.

Wiele wskazuje na to, że około połowy roku LG zaprezentuje model G3. W przeciwieństwie do propozycji Sony, HTC czy Samsunga z pierwszej połowy tego roku będzie to smartfon dużo mocniejszy niż poprzedni flagowiec. Główną nowością ma być oczywiście 5,5-calowy ekran IPS LCD o powalającej rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. LG już w zeszłym roku zapowiadało, że takie panele trafią do high-endowych smartfonów, więc debiut w nowym flagowcu wydaje się oczywisty.

Zamieszanie wywołuje układ, na którym ma być oparty LG G3. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem wydaje się potężny Snapdragon 805, który bazuje na rdzeniach Krait 450 2,5 GHz i Adreno 420. Układ ten będzie dostępny właśnie około połowy roku, co zgrywa się z przewidywaną datą debiutu nowego flagowca. Ostatnie dane sugerują jednak, że LG może postawić na układ tajwańskiej firmy MediaTek.

Autorzy strony LGG3.com dotarli do danych z jednego z benchmarków, w których widnieje model D-850. Pod tą nazwą kodową kryje się rzekomo wersja G3 smartfona dla amerykańskiej sieci AT&T z ekranem QHD. Dość zaskakujące jest to, że sprzęt ten opiera się na MediaTeku MT6595.

Obraz
© LGG3.com

O układzie tym wspominałem przy okazji prezentacji rdzeni Cortex-A17. Przypomnę, że jest to 8-rdzeniowy chipset, który wykorzystuje technologię big.LITTLE; ma cztery słabsze rdzenie Cortex-A7 1,7 GHz i cztery mocniejsze Cortexy-A17 2,2 GHz. Nowe rdzenie są szybsze niż wersja A15, poza tym układ MediaTeka obsługuje rozwiązanie Heterogeneous Multi-Processing (możliwa jest jednoczesna praca wszystkich rdzeni). Inne jego zalety to mocna grafika PowerVR z linii Rogue (Series6) i obsługa łączności 4G LTE. Wbudowany H.265 Ultra HD Codec ma obsługiwać wideo w jakości 4K.

MediaTek reklamuje swój układ jako alternatywę dla najmocniejszych Snapdragonów. MT6595 ma zapewniać porównywalną do modelu 805 wydajność i szybką łączność LTE, a do tego będzie zauważalnie tańszy. Czy to przekonało firmę LG i ten układ rzeczywiście trafi na pokład G3?

Najprawdopodobniej LG testuje obecnie kilka prototypów G3, opartych na różnych chipsetach. To zresztą żadna nowość: podobnie postępuje wiele firm. Szczególnie że na rynku jest kilka ciekawych układów. Nie zdziwiłbym się, gdyby wśród opcji branych pod uwagę były: Tegra K1, dostępny już Snapdragon 801 czy nawet autorski 8-rdzeniowy chipset, który bazuje na rdzeniach Cortex-A15 i Cortex-A7.

Trudno powiedzieć, jakie są plany LG, nie sądzę jednak, żeby firma w nowym flagowcu zamontowała układ MT6595. Tym bardziej że ma to być wersja dla jednego z amerykańskich operatorów. Znacznie lepszym wyborem byłby Snapdragon 805, lepiej dostosowany do wykorzystywanych w Stanach standardów łączności. Poza tym LG ściśle współpracuje z Qualcommem i do tej pory jako pierwsze przygotowywało smartfony oparte na nowych generacjach Snapdragonów. Nie da się jednak ukryć, że wariant nowego flagowca z układem MediaTeka byłby ciekawą nowością. Może to być jeden z najmocniejszych chipsetów dostępnych na rynku, o ile firma nie zdecyduje się na słabszą grafikę.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)