Xperia ray vs Xperia arc - możliwości aparatu i kamery

Według zapewnień producenta możliwości kamery w Xperiach ray oraz arc są praktycznie identyczne. Oba smartfony mają wbudowany aparat o rozdzielczości 8,1 Mpix i wspierają technologię Exmor R. Powinny więc spisywać się tak samo, czy jednak tak jest w rzeczywistości?

Xperia arc i Xperia ray | fot. knowyourmobile.com
Xperia arc i Xperia ray | fot. knowyourmobile.com
Bartosz Dul

28.08.2011 | aktual.: 28.08.2011 22:00

Xperia ray - miniatura Xperii arc
Exmor R | fot. sony.co.uk
Exmor R | fot. sony.co.uk

Zapowiadało się na to, że ray to kolejny smartfon Sony Ericssona wyróżniający się ciekawym designem - taka miniaturowa Xperia arc, identyczna pod względem możliwości foto/wideo. Różnice są w teorii kosmetyczne - ray potrafi 16-krotnie powiększyć obraz cyfrowo (tylko kto z tego korzysta?). Poniższa tabelka, w której zestawiono cechy aparatu obu smartfonów, nie uwzględnia dwóch rzeczy - w porównaniu z Xperią arc w ray brakuje spustu od aparatu i prostego przejścia do menu z wyborem scenerii. Szczególnie we znaki daje się ta druga różnica.

Xperia arc i ray - porównanie funkcji aparatu | sony-ericsson.com
Xperia arc i ray - porównanie funkcji aparatu | sony-ericsson.com

Porównałem zdjęcia i wideo zrobione Xperią ray z tymi, które wykonałem kilka miesięcy temu za pomocą arca. Wnioski? Zobaczcie sami.

Porównanie zdjęć zrobionych za dnia i w pomieszczeniu

Xperia arc:

arc
arc
arc
arc
arc
arc

Xperia ray:

ray
ray
ray
ray
ray
ray

W przypadku zdjęć robionych w ciągu dnia arc i ray wypadają tak samo dobrze. Różnica w jakości staje się dostrzegalna, jeśli spojrzy się na fotografie w metrze.

Xperia ray robi w takich warunkach nieco bardziej rozmazane zdjęcia, wyraźnie widać szumy. Te ostatnie nie wróżą niczego dobrego fotografiom wykonanym w nocy, które przecież dzięki technologii Exmor R for mobile powinny wyglądać co najmniej dobrze.

Porównanie zdjęć zrobionych w nocy i słabym oświetleniu

Xperia arc:

arc
arc
arc
arc
arc
arc

Xperia ray:

ray
ray
ray
ray
ray
ray

Podsumowując, ray dużo słabiej radzi sobie od arc w robieniu zdjęć w nocy. Jasne kolory są przejaskrawione, fotografie wychodzą delikatnie nieostre, pojawiają się na nich szumy. Dodatkowo bardzo przeszkadza automatyczne wykrywanie scenerii, które nie działa tak jak powinno.

Panoramę Warszawy wykonałem za pomocą Xperii arc bez problemu - po prostu ustawiłem scenerię nocną. W przypadku ray automatyczny tryb przeszedł na scenerię nocną zaledwie kilka razy na kilkadziesiąt ujęć. Dużo łatwiej byłoby wykonać to zdjęcie, gdyby domyślny tryb pozwoliłby od razu na wybranie scenerii. Niestety, domyślny jest automatyczny, a ten nie radzi sobie z rozpoznawaniem scenerii.

Tryby aparatu i autofocus w Xperii ray

W Xperii ray dostępne są następujące tryby: normalny, rozpoznawanie scenerii i wykrywanie uśmiechu. Tryb automatycznego rozpoznawania nie funkcjonuje poprawnie Autofocus również nie działa najlepiej. Użytkownik nie może wybrać punktu, na którym obiektyw ma się skupić. Ponieważ w ray brakuje spustu od aparatu, zdjęcie można zrobić wyłącznie poprzez dotknięcie ekranu, przez co nietrudno o rozmazaną fotografię.

Niestety, w Xperii ray domyślnie występuje nieszczęsny tryb automatyczny. Aby manualnie wybrać rodzaj scenerii, należy przejść z trybu automatycznego do normalnego, a następnie wybrać ikonę czterech kwadratów. Nie jest to intuicyjne rozwiązanie. Rodzaje scenerii w ray to te znane z Xperii arc: Krajobraz, Portret nocny, Sport, Dokument, Portret, Sceneria nocna, Plaża i śnieg, Przyjęcie.

Porównanie funkcji nagrywania wideo w arc oraz ray

Xperia arc:

Xperia arc - video recording at night

Xperia ray:

Xperia ray - video 1

Xperia ray - video 2.mp4

Xperia ray - video 3.mp4

Największe różnice dostrzegalne są oczywiście w nagrywaniu wideo w słabym oświetleniu. Xperia ray nagrywa tak, jakby technologia Exmor R w ogóle nie została w niej zastosowana.

Podsumowanie
Źródło artykułu:WP Komórkomania
testyprzeglądysmartfony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)