Sony Ericsson Xperia mini pro – test cz.2 [oprogramowanie]

Sony Ericsson Xperia mini pro – test cz.2 [oprogramowanie]

Sony Ericsson Xperia mini pro
Sony Ericsson Xperia mini pro
Tomasz Hamryszak
27.08.2011 13:00, aktualizacja: 27.08.2011 15:00

Przedwczoraj na naszym blogu mogliście przeczytać pierwszą część testu Sony Ericssona Xperii mini pro, w której skupiłem się na możliwościach technicznych nowego Androida. Dziś zapraszam na drugą i ostatnią część przedstawiającą oprogramowanie oraz funkcje multimedialne.

System operacyjny i interfejs

Interfejs UXP | Fot. własne
Interfejs UXP | Fot. własne

Podczas testów nie mogłem narzekać na brak płynności, czy przypadkowe spowolnienia. Oprogramowanie bardzo dobrze zarządza pamięcią RAM, dzięki czemu nawet przy uruchomieniu kilku aplikacji w tle, nie zauważymy pogorszenia wydajności. To samo dotyczy płynności przejść i dodatkowych animacji, które towarzyszą nam niemal w każdym miejscu interfejsu. Nie ma mowy o klatkowaniu podczas przewijania pulpitów, czy w momencie włączania podglądu wszystkich widgetów.

Miniaturowa Xperia wyposażona jest w najnowszą odsłonę interfejsu Sony Ericssona. Nowe wydanie wprowadza jeszcze większą integrację telefonu z serwisami społecznościowymi oraz kilka ważnych usprawnień. Producent przemyślał rozmieszczenie wszystkich elementów oprogramowania – są tak ulokowane, że zapewniają bezproblemową obsługę na tak niewielkim ekranie.

Widgety, Muzyka i wideo znajomych | Fot. własne
Widgety, Muzyka i wideo znajomych | Fot. własne

Sporą zaletą nowego interfejsu Sony Ericssona jest poszerzona funkcjonalność 4 rogów, znanych już z wcześniejszej nakładki. Do jednego rogu można przypisać aż 4 dowolne aplikacje, co pozwala na szybki dostęp do najczęściej używanych funkcji smartfona. W oprogramowaniu telefonu została także ulokowana aplikacja wyświetlająca filmy i muzykę umieszczoną przez znajomych w portalu Facebook. Dzięki temu w szybki sposób możemy obejrzeć interesujący klip oraz przeczytać komentarze znajdujące się pod nim.

Motywy | Fot. własne
Motywy | Fot. własne

Kolejnym dodatkiem jest możliwość zmiany kolorystyki interfejsu urządzenia. W poprzednich modelach całość utrzymana była w niebieskich barwach. Obecnie mamy do wyborów 7 motywów, które zmieniają nie tylko tapetę, ale również tło w menu głównym i ustawieniach.

Wydajność

Xperia mini pro w klasie niewielkich smartfonów nie ma sobie równych pod względem wydajności. Smartfon radzi sobie z wymagającymi grami, aplikacjami a także z odtworzeniem filmów HD (720p) w rozszerzeniu .mp4. Niestety niewielka rozdzielczość ekranu (320 x 480 pikseli) niesie ze sobą pewne ograniczenia. Obecnie część najnowszych, trójwymiarowych gier tworzona jest dla rozdzielczości 480 x 800 i 480 x 854 piksele, a więc niektóre popularne tytuły mogą mieć problemy ze zgodnością.

Benchmark | Fot. własne
Benchmark | Fot. własne

Gry, które w większości przypadków bez większych problemów uruchamiają się na Xperii mini pro, działają bardzo płynnie. Takie tytuły jak Angry Birds Rio, Doodle Jump, czy Robo Defense obsługiwane są bez żadnych zastrzeżeń, ale również miłośnicy 3D nie powinni mieć powodów do narzekań. Dzięki układowi graficznemu Adreno 205 (ten sam co w Xperii arc) smartfon radzi sobie także z takimi tytułami jak Dungeon Defenders: First Wave oraz Eternity Warriors.

Połączenia i wiadomości

Część interfejsu odpowiedzialna połączenia i wiadomości w Xperii mini pro niczym nie różni się o tej znanej z pozostałych smartfonów producenta. W smartfonie można przechowywać kontakty z karty SIM, konta Google, a także znajomych z portalu społecznościowego Facebook – całość posegregowana jest alfabetycznie. Interfejs pozwala także na szybki dostęp do historii połączeń oraz ulubionych kontaktów.

Wiadomości | Fot. własne
Wiadomości | Fot. własne

Skrzynka wiadomości przechowuje SMS-y i MMS-y segregując je według korespondentów. Wiadomości wyświetlane są w formie chatu, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Multimedia

Smartfon dzięki mocnemu wyposażeniu bardzo dobrze radzi sobie z funkcjami multimedialnymi, których w oprogramowaniu nie brakuje. Oczywiście użytkownik ma do swojej dyspozycji standardowy odtwarzacz muzyki przygotowany przez Sony Ericssona oraz radio FM. Podstawowy player jest bardzo dopracowany i został on dodatkowo wyposażony w kilka ciekawych opcji.

Odtwarzacz | Fot. własne
Odtwarzacz | Fot. własne

W odtwarzaczu nie zabrakło korektora dźwięku, w którym możemy wybrać jedno spośród 10 dostępnych ustawień. Niestety ręczne ustawienie brzemienia w podstawowym playerze nie jest możliwe. Nowością w smartfonach Xperia jest technologia xLOUD, po uruchomieniu której głośnik otrzymuje jeszcze więcej mocy, co sprawia, że dźwięk wydobywający się Xperii mini jest naprawdę głośny.

Ciekawym gadżetem umieszczonym w odtwarzaczu jest przycisk „nieskończoność”. Za jego pomocą możemy wyszukać informacji o wykonawcy w Wikipedii, tekstu piosenki, a także wyświetlić teledyski i materiały karaoke w serwisie YouTube.

Odtwarzacz, equalizer | Fot. własne
Odtwarzacz, equalizer | Fot. własne

Dźwięk reprodukowany przez głośnik zewnętrzny jest dobry. Jedyną wadą jest wyraźny brak niższych tonów, przez co muzyka bywa czasem nieco piskliwa. Xperia mini pro pod względem jakości dźwięku na głośniku zewnętrznym wypadanie znacznie lepiej niż Xperia arc, która jest flagowym modelem producenta.

W zestawie wraz ze smartfonem producent umieścił zestaw słuchawkowy pasujący do gniazda 3,5 mm mini-jack. Niestety nie są to słuchawki dokanałowe, lecz standardowe „pchełki”, które nie zapewniają odpowiedniego tłumienia dźwięków dobiegających z zewnątrz. Jakość dźwięku prezentowana przez podstawowy zestaw stoi na przyzwoitym poziomie. Osoby traktujące swojego smartfona jako kieszonkowy odtwarzacz mp3 powinny jednak skorzystać z niego lepszych słuchawek.

Xperia mini pro, jak każdy Android ma wbudowany odtwarzacz plików wideo. Komórka poradzi sobie z uruchomieniem filmów w rozmiarze HD (720p) o rozszerzeniu .mp4. Niestety miniaturowy smartfon Sony Ericssona standardowo nie pozwala na oglądanie filmów DivX/XviD. W tym celu należy pobrać odpowiedni program z Marketu.

Internet

Testowny model został wyposażony w standardową dla systemu Google’a przeglądarkę o nazwie Webkit. Aplikacja pozwala na płynną pracę nawet na maksymalnie 8 kartach. Mocny procesor wraz ze sporą ilością pamięci RAM bardzo dobrze radzi sobie z wyświetlaniem nawet bardzo rozbudowanych witryn. Podczas przewijania obraz jest płynny, a sporadyczne spowolnienia można zauważyć tylko na stronach przeładowanych obiektami Flash.

Przeglądarka internetowa | Fot. własne
Przeglądarka internetowa | Fot. własne

Na 3-calowym wyświetlaczu możemy również korzystać z funkcji multitouch (wielodotyk), dzięki czemu możliwe jest powiększanie i zmniejszanie stron za pomocą dwóch palców. Ekran niewielkich rozmiarów o rozdzielczości 320 x 480 pikseli nie dostarczy takich wrażeń z surfowania w Internecie jak w przypadku modeli high-endowych, lecz z powodzeniem spełnia swoją rolę.

Smartfon jest wyposażony w funkcję udostępniania połączenia internetowego, które współdzielić można na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich jest HotSpot WiFi łączący się z innymi urządzeniami za pomocą modułu sieci bezprzewodowej. Jeżeli jednak chcemy podłączyć komputer, który nie został w niego wyposażony – możemy skorzystać z funkcji tetheringu przez USB.

Aparat i kamera

Bohater dzisiejszego testu bardzo dobrze radzi sobie także pod względem funkcji fotograficznych. Aparat o matrycy 5 Mpix wzbogacony o diodową lampę błyskową dobrze radzi sobie we wszystkich warunkach oświetleniowych. Jakość prezentowanych zdjęć wypada nieco gorzej niż we flagowej Xperii arc, choć i tak zaspokoją one wymagania większości użytkowników.

Przykładowe zdjęcie nr.1
Przykładowe zdjęcie nr.1
Przykładowe zdjęcie nr.2
Przykładowe zdjęcie nr.2
Przykładowe zdjecie nr.3
Przykładowe zdjecie nr.3
Przykładowe zdjęcie nr.4
Przykładowe zdjęcie nr.4
Przykładowe zdjecie nr.5
Przykładowe zdjecie nr.5

Na szczególna uwagę zasługuje dobrze dobrany balans bieli i kolorystyka wykonanych zdjęć. Nie uświadczymy tutaj problemów z „różową plamą”, którą doskonale znają użytkownicy smartfonów HTC. Nie zawodzi również czujnik AutoFocus, który poprawnie mierzy odległość.

Sony Ericsson Xperia mini pro - video sample 720p

Amatorzy komórkowego filmowania nie powinni mieć powodów do narzekań. Smartfon oferuje nagrywanie w standardzie 720p przy prędkości 29 klatek/s, co jest wynikiem w zupełności wystarczającym, a generowany obraz jest żywy i dynamiczny. Xperia mini pro pod względem jakości nagrań wypada znacznie lepiej niż testowany ostatnio LG Swift Black.

Podsumowanie

Sony Ericsson Xperia mini pro to udany model szwedzko-japońskiej spółki. Po Xperii arc, którą spotkały liczne problemy z oprogramowaniem, opóźnionej Xperii pro, a także Xperii PLAY, która nie odniosła sukcesu, spodziewałem się, że również ten smarton podzieli los swoich braci. Jednak w przypadku mini pro jest zupełnie inaczej – model ten podczas testów nie zawiódł mnie ani razu.

Miniaturowa Xperia skierowana jest do osób młodych, które cenią sobie kompaktowe wymiary oraz duże możliwości, jakie zapewniają bardzo mocne podzespoły. Sony Ericsson Xperia mini pro świetnie sprawdza się jako komunikator, kieszonkowy aparat, czy kamera wideo. Mini pro to smartfon, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru nowej komórki. Jest on skierowany do określonej grupy odbiorców dlatego też nie wszystkim przypadnie on do gustu.

Testowany model jest świetnym przykładem na to, że miniaturowe telefony wcale nie muszą być najprostszymi urządzeniami niskiej półki. Pozytywnie zaskoczył mnie dopracowany interfejs, wysoka wydajność oraz spore możliwości urządzenia. Oczywiście niewielka Xperia nie jest urządzeniem idealnym i również w nim można doszukać się kilku wad. Większość z nich sprowadza się do średniej jakości wykonania obudowy, do której szwedzko-japoński producent próbuje nas przyzwyczaić od dłuższego czasu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)