NFC - co powinniście o niej wiedzieć?

NFC - co powinniście o niej wiedzieć?

Komórka z NFC (fot. wikipedia)
Komórka z NFC (fot. wikipedia)
Jakub Płaza
23.08.2011 11:00, aktualizacja: 15.02.2016 10:01

Technologia NFC (z ang. komunikacja bliskiego pola) staje się standardem w smartfonach z wyższej półki. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, czym tak naprawdę ona jest i jakie korzyści płyną z jej używania. Jeżeli interesuje Was to ciekawe zagadnienie, to zapraszam do dalszej części wpisu.

Trochę historii

NFC czerpie z technologii RFID, czyli identyfikacji częstotliwości radiowej. Pierwszy patent związany z RFID został złożony już w 1983 roku. 21 lat później Nokia, Philips i Sony przystąpili do Near Field Communication Forum (NFC Forum). Jest to bezprofitowe stowarzyszenie producentów powołane w celu rozwoju technologii bezdotykowej łączności.

W 2003 roku koncerny Philips i Visa porozumiały się w sprawie rozwoju płatności z wykorzystaniem NFC. Po trzech latach pojawiły się tagi NFC. Dwa lata później do sprzedaży trafił pierwszy telefon wyposażony w tę technologię – Nokia 6131.

W styczniu 2009 roku NFC wypuściło pierwsze standardy Peer-to-Peer przesyłania kontaktów, adresów URL oraz inicjalizacji Bluetooth. Rok później Samsung wprowadził na rynek pierwszego smartfona z NFC działającego pod kontrolą systemu Android – Google Nexus S.

Technologia

NFC jest krótkozasięgowym, wysokoczęstotliwościowym i radiowym standardem komunikacji, który umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą niż 20 cm. Specyfikacja NFC przedstawia się następująco:

  • częstotliwość: 13,56 MHz;
  • pasmo: 2 GHz;
  • zasięg: 20 cm;
  • przepustowość: 106, 212, 424 lub 848 kbit/s.

Można wyróżnić dwa tryby działania Near Field Communication – aktywny i pasywny.

O trybie aktywnym można mówić wówczas, kiedy dwa urządzenia (inicjujące i docelowe) komunikują się poprzez generowanie sygnału. Kiedy jedno z urządzeń czeka na dane, to jego pole elektromagnetyczne jest wyłączone.

Obraz

W trybie pasywnym urządzenie inicjujące wytwarza pole elektromagnetyczne, a urządzenie docelowe je moduluje. Urządzenie docelowe zasilane jest wtedy przez moc pola elektromagnetycznego urządzenia inicjującego.

Technologia NFC stanowi rozszerzenie ISO/IEC 14443, czyli karty zbliżeniowej. Urządzenia z NFC mogą komunikować się z urządzeniami w standardzie ISO/IEC 14443 oraz z tymi z NFC. Skoro już wspomniałem o kartach zbliżeniowych, warto pokrótce opisać, na czym polega to podobieństwo.

Przy komunikacji wykorzystywana jest magnetyczna indukcja dwóch pętli anten znajdujących się wzajemnie w pobliżu pola. Opiera się ona na globalnie dostępnych i nielicencjonowanych częstotliwościach radiowych pasma ISM o częstotliwości 13,56 MHz.

Tagi NFC

Chip NFC
Chip NFC

Nieco wyżej wspomniałem o tagach NFC. Są to miejsca z chipami NFC, z którymi mogą łączyć się urządzenia wspierające opisywaną technologię. Otagować można praktycznie wszystko – produkty, plakaty czy punkty informacyjne. Zbliżenie do nich np. telefonu skutkuje przesłaniem do niego danych z otagowanego miejsca. W naszym kraju zajmuje się tym firma NFC Vision.

NFC a Bluetooth

Obie technologie stosowane są w telefonach komórkowych i umożliwiają przesyłanie danych pomiędzy dwoma urządzeniami na bliskie odległości. NFC działa nieco wolniej od Bluetootha, ale zużywa mniej energii i nie wymaga parowania telefonów. Maksymalna prędkość transferu danych z wykorzystaniem NFC wynosi 424 kbps, natomiast w przypadku Bluetooth (2.1) – 2,1 Mbps.

Jak już wspomniałem wcześniej, Near Field Communication działa na odległość nie większą niż 20 cm. Dzięki temu jest bezpieczniejsza od alternatywnej technologii – zapobiega niepożądanemu przechwyceniu danych. Poniżej tabela z porównaniem najważniejszych elementów specyfikacji obu typów łączności.

Obraz

Telefony z NFC

Technologię NFC zastosowano w następujących modelach telefonów:

  • Nokia C7-00
  • Nokia 6212 classic
  • Nokia 6131 NFC
  • Nokia 3220 + NFC
  • Nokia 5140 (i) + NFC
  • Samsung S5230
  • Samsung SGH-X700 NFC
  • Samsung D500E
  • SAGEM my700X
  • LG 600V
  • Motorola L7 (SLVR)
  • BenQ T80
  • Sagem Cosyphone
  • Google Nexus S
  • Google Nexus S 4G
  • Samsung Galaxy S II (nie wszystkie wersje)
  • Samsung Wave 578
  • BlackBerry Bold 9900/9930
  • Nokia N9

NFC w praktyce

Możliwości technologii są ogromne. Dotyczą one sfery marketingu, transportu, transakcji i wielu, wielu innych. Część z nich wykorzystuje się coraz częściej, a na niektóre będziemy musieli jeszcze poczekać.

NFC ma szczególne zastosowanie w transporcie i płatnościach. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że osoba zbliża telefon do czytnika transakcji w celu dokonania zapłaty – to najważniejsze zastosowanie NFC. Nie myślcie jednak, że Near Field Communication nie styka się ze sferą rozrywki.

Nokia i Rovio zaproponowały użytkownikom specjalną wersję Angry Birds, wykorzystującą technologię NFC. Angry Birds Magic, bo tak brzmi jej pełna nazwa, umożliwia użytkownikom odblokowanie kolejnych poziomów gry poprzez połączenie telefonów za pomocą NFC. Ciekawe wykorzystanie łączności zostało przedstawione na poniższych materiałach wideo.

MeeGo Conference NFC Angry Birds Magic

NFC nie mogło zostać pominięte przy okazji obsługi portali społecznościowych i interakcji z innymi użytkownikami urządzeń mobilnych. Wystarczy zetknąć ze sobą dwa telefony, aby wymienić się kontaktami, zdjęciami, materiałami wideo czy plikami audio.

W ten sam sposób można również przesyłać wpisy z książki adresowej i pliki. Możliwe jest również dodawanie do obserwowanych konkretnych kont z serwisu Twitter...

NFC Hub feat. the Nokia Oro

...i polubienie facebookowych profili.

JD Cycles Facebook Like

Technologia NFC umożliwia parowanie telefonu z dedykowanymi akcesoriami. Doskonałym przykładem są przygotowane przez Nokię głośniki - Nokia Play 360.

Podsumowanie

Możecie spróbować sobie wyobrazić, jak wiele zastosowań ma NFC. Dotyczą one nie tylko usług, ale i rozrywki (o czym świadczy powyższy przykład). Stale rosnąca liczba smartfonów ze wsparciem dla Near Field Communication z pewnością przyśpieszy jej rozwój i powiększy gamę zastosowań.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)