Nokia X7 - test cz. 2 [oprogramowanie]

Nokia X7 - test cz. 2 [oprogramowanie]

Nokia X7
Nokia X7
Paweł Żmuda
13.08.2011 18:00, aktualizacja: 13.08.2011 20:00

Pierwsza część testu smartfona Nokia X7 dotyczyła strony sprzętowej. Z niniejszej dowiecie się więcej o oprogramowaniu i działaniu systemu Symbian Anna.

Symbian Anna to najnowsza odsłona mobilnego systemu stosowanego w telefonach fińskiego producenta. Oprogramowanie, które zadebiutowało wraz z Nokią X7, wnosi kilka ważnych poprawek w stosunku do Symbiana^3, pod którego kontrolą wcześniej pracowały smartfony Nokii.

System w wersji Anna przynosi nowy, odświeżony wygląd ikon w systemie. Są one zaokrąglone i żywsze. Pod względem wyglądu Symbian Anna stara się dorównać najpopularniejszym systemom mobilnym. W niektórych aplikacjach (np. w Wiadomościach) pojawia się również zaprezentowana niedawno czcionka Nokia Pure.

Symbian Anna
Symbian Anna

Kolejną, nieco mniej rzucającą się w oczy zmianą, jest wprowadzenie ekranowej klawiatury QWERTY w trybie pionowym. Spory, 4-calowy ekran Nokii X7 sprawia, że korzystanie z nowego w rozwiązania jest niezwykle przyjemne. Oczywiście, dostępna jest również klawiatura Swype, którą można pobrać z Ovi Sklepu. W Symbianie Anna wprowadzono też całkiem nową przeglądarkę internetową oraz nowsze wersje Ovi Map i Sieci społecznych. Więcej o nich w kolejnych punktach wpisu.

Odświeżony system został pozbawiony niewielkich błędów i teraz jest znacznie lepiej zoptymalizowany. Różnicę w wydajności wyraźnie da się odczuć. W pamięci X7 preinstalowane są dwie dobre gry - Asphalt 5 oraz Galaxy on Fire. Gry można odpalić od razu po wyjęciu sprzętu z pudełka.

Nowy system zainstalowany w telefonie sprawia, sprzęt działa lepiej niż poprzednie modele - N8 czy E7. Różnice odczuwalne są podczas poruszania się po menu, włączania aplikacji i obsługi gier 3D. Po aktualizacji do Symbiana Anna starszych komórek Nokii przewaga X7 na tym polu nie będzie już widoczna.

Multimedia

Wydajność

Odtwarzacz plików MP3 w Nokii X7 nie zaskoczy osób, które korzystały z wcześniejszych telefonów z Symbianem^3. Pliki muzyczne można segregować według tytułów, albumów i wykonawców. Zaletą odtwarzacza jest tryb Cover Flow, ułatwiający poruszanie się po dużych zbiorach muzyki. Fani oryginalnej muzyki będą zadowoleni z prostego dostępu do sklepu Nokia Ovi Muzyka, z którego za niewielką opłatą można ściągać legalne pliki MP3 polskich i zagranicznych artystów.

Nokia X7 wyposażona jest w gniazdo na standardowe słuchawki jack 3,5 mm i dwa dobre głośniki stereo. Nawet podczas słuchania muzyki z głośników można spodziewać się dosyć dobrej jakości - nic nie charczy ani nie trzeszczy.

Wraz telefonem sprzedawane są dobrej jakości słuchawki pasujące do gniazda jack. Zestaw dołączony do pudełka gra dobrze - dźwięki są czyste i głębokie, jednak prawdziwe możliwości urządzenia można poznać dopiero po podpięciu nieco lepszych słuchawek. Model Koss Porta Proo 25th Anniversary sprawdził się wyśmienicie.

Radio FM
Radio FM

Komórkę wyposażono również w radio FM z RDS. By włączyć radio, należy podpiąć zestaw słuchawkowy. Wyszukiwanie stacji jest szybkie, a sprzęt nie ma problemów z identyfikacją dodatkowych informacji, takich jak nazwa stacji czy tytuł odgrywanego właśnie utworu.

Telefon dobrze radzi sobie z odtwarzaniem klipów wideo w jakości HD 720p - nie zdarzają się przerwy czy opóźnienia. Sprzęt obsługuje popularne formaty plików - MPEG4, AVI, MKV, RMVB i DivX/XviD. W odtwarzaczu można włączyć również napisy w formacie SRT. Jedynym warunkiem jest nadanie im takiej samej nazwy, jaką ma plik wideo.

Z Nokii X7 można oglądać nie tylko klipy zapisane w pamięci urządzenia, lecz także telewizję internetową. W komórce preinstalowano kanały CNN Video, National Geographic, E! oraz Movie Teaser. Jest również dostęp do YouTube oraz aplikacja ipla, którą można ściągnąć z Ovi Sklepu.

Telewizja internetowa
Telewizja internetowa

Odtwarzacz wideo w X7 obsługuje również podcasty, które dostępne są w Ovi Sklepie. Jakość treści pobieranych z Sieci w dużym stopniu zależy od przepustowości łącza. Przed odpaleniem chociażby telewizji internetowej warto pamiętać o wykupieniu pakietu danych u operatora. Inaczej rachunek może okazać się niemiłą niespodzianką.

W nowym Symbianie Anna zmodyfikowano przeglądarkę zdjęć. Pliki prezentowane są w formie siatki, a nowością jest możliwość dodawania znaczników do zdjęć i tworzenia albumów. Nacisk położono na udostępnianie wykonanych materiałów. W aplikacji znajduje się przycisk pozwalający na udostępnianie fotek na Facebooku lub Twitterze. Dużą zaletą przeglądarki zdjęć jest obsługa technologii multitouch.

Aparat

Niestety, w ciemniejszych miejscach można spodziewać się szumów. Ratunkiem jest mocna, podwójna lampa doświetlająca obiekty znajdujące się w odległości około 1,5 metra od telefonu. Dzięki oświetleniu można robić zdjęcia na przykład na ciemnych koncertach. Niestety, ich jakość nie zachwyca, a często pojawiające się przekłamania kolorów są uciążliwe.

Nokia X7 - aparat
Nokia X7 - aparat

Zaletą EDoF jest szybkość. Rejestrator odpala się błyskawicznie. Niestety, technologia ma wady. Dobrą ostrość na zdjęciach można osiągnąć z odległości przynajmniej 50 centymetrów. By sfotografować tekst, trzeba więc wykorzystywać zoom w aparacie.

Aparat smartfona Nokia X7 umożliwia kręcenie wideo w jakości HD 720p. Nagrania są ostre i dobrze odwzorowują kolory. Niestety, nie jest to Nokia N8, zapewniająca o wiele lepszą jakość wideo.

Internet

W Symbianie Anna zmieniono przeglądarkę internetową, co zapewnia większy komfort korzystania z Sieci.

Program znacznie szybciej przetwarza otwierane strony internetowe i obsługuje technologię Flash (dzięki obsłudze Flash Lite 4). Przeglądarka jest nawet 2-3 razy szybsza od tej zastosowanej we wcześniejszym Symbianie^3.

Przeglądarka internetowa
Przeglądarka internetowa

W interfejsie programu wprowadzono kilka istotnych zmian. Po odpaleniu browsera od razu wyświetla się okno przeglądarki, a nie - tak jak wcześniej - zakładki. Nowość stanowi pasek adresu dostępny z poziomu każdego okna. W przeglądarce nie trzeba już korzystać z menu.

Ważnym usprawnieniem jest przycisk Wstecz oraz nowy przycisk funkcyjny ułatwiający dostęp do historii, zakładek i strony głównej. Dzięki niemu można również dodawać przeglądane witryny do ulubionych lub czytnika RSS.

Portale społecznościowe

W Symbianie Anna znalazła się odświeżona wersja programu Sieci społecznościowe. Dzięki niej można przeglądać statusy znajomych, dodawać komentarze i aktualizacje oraz korzystać z przycisku "Lubię to!". Program daje dostęp do skrzynki odbiorczej w serwisie Facebook i Twitter, a także pozwala na przeglądanie facebookowych Wydarzeń.

Dużą zmianą w stosunku do poprzednich modeli jest integracja książki kontaktów ze znajomymi z serwisów społecznościowych. Z poziomu aplikacji Sieci społecznościowe można wykonywać połączenia. Z telefonem zintegrowano również facebookowy kalendarz. Kolejną nowością jest możliwość udostępniania swojej lokalizacji z poziomu programu Ovi Mapy.

NK.pl i Facebook
NK.pl i Facebook

Dodatkowe aplikacje pozwalające na obsługę internetowych serwisów społecznościowych można pobrać z platformy Ovi Sklep.

GPS i nawigacja

Chcąc skorzystać z nawigacji na przykład za pomocą darmowych Ovi Map, na połączenie z GPS-em trzeba czekać od 30 sekund do nawet 3 minut. Szybkość połączenia zależy oczywiście od warunków atmosferycznych. Dużą zaletą jest a-GPS, który wykorzystując nadajniki GSM, odnajduje pozycję na Ovi Mapach po około 15-25 sekundach.

Ovi Mapy
Ovi Mapy

Ovi Mapy dostępne w Symbianie Anna zostały nieco usprawnione. Istotną zaletą jest wprowadzenie informacji o komunikacji miejskiej z kilku wybranych miast Polski - Wrocławia, Warszawy i Krakowa. W programie są oczywiście przewodniki Lonley Planet, Michelin i Insight Guides. Dodatek stanowi baza hoteli HRS Hotels, jednak do wykorzystania dodatków potrzebne jest połączenie z Siecią za pomocą WiFi lub pakiet danych u operatora.

Ovi Mapy
Ovi Mapy

W Ovi Mapach znalazły się również widgety TripAdvisor, Qype, Coigdzie oraz Wydarzenia. Usługi dają dostęp do baz hoteli, restauracji i ważnych imprez kulturalnych i rozrywkowych odbywających się w najbliższej okolicy.

Podsumowanie

Dużą zaletą komórki jest dość niska cena. Może być ona dobrym wyborem dla osób, które zastanawiają się na przykład nad kupnem Nokii N8, jednak zamiast dobrego aparatu wolą spory ekran dotykowy.

Plusy:

[plus] świetne wykonanie, ekran Gorilla Glass

[plus] oryginalny wygląd

[plus] duży ekran AMOLED

[plus] rozbudowane funkcje multimedialne

[plus] darmowe gry w standardzie (Galaxy on Fire i Asphalt 5)

[plus] nowy Symbian Anna jest bardziej przyjazny

[plus] darmowa nawigacja Ovi Mapy

[plus] niska cena

Minusy:

[minus] nieco archaiczny system

[minus] brak wymiennej baterii

[minus] tylko dwa głośniki

[minus] jakość zdjęć przy słabym oświetleniu jest niezadowalająca

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)