BlackBerry na kartę - co o tym sądzę?

BlackBerry na kartę - co o tym sądzę?

BlackBerry
BlackBerry
Tomasz Hamryszak
03.06.2011 07:40, aktualizacja: 03.06.2011 09:40

Firma BlackBerry zaczyna na poważnie myśleć o polskim rynku. Postanowiłem zapoznać się bliżej ze smartfonami RIM. Jakiś czas temu w moje ręce wpadł BlackBerry Bold 9780, który jest jednym z najpopularniejszych modeli tego producenta. Jaka była ta przelotna znajomość?

Research In Motion to kanadyjska marka założona w 1984 roku, która obecnie odpowiada za tworzenie telefonów komórkowych linii BlackBerry. Popularne za oceanem Jeżynki coraz częściej trafiają także w ręce europejskich klientów, a producent, widząc spory potencjał w naszym rynku, już teraz zapowiada poważną walkę z konkurencją.

Smartfony BlackBerry są urządzeniami czysto biznesowymi. Producent nie musi przechwalać się dwurdzeniowym procesorem czy nagrywaniem filmów w Full HD. Kanadyjskie telefony skierowane są osób, które od swojego telefonu wymagają stałego dostępu do Sieci i obsługi kilku kont pocztowych. Idealnym przykładem jest wspomniany już model Bold 9780, który szczególnie przypadł mi do gustu.

BlackBerry Bold 9780
BlackBerry Bold 9780

W smartfonie został wykorzystany ekran o przekątnej 2,44 cala i rozdzielczości 320 x 480 pikseli. Wyświetlacz takich rozmiarów w zupełności wystarcza do wygodnej pracy. Poniżej ekranu znajduje się pełna klawiatura QWERTY. Przyciski zostały specjalnie wyprofilowane, dzięki czemu nawet osoby o sporych dłoniach mogą wygodnie tworzyć wiadomości. Nad pracą Bolda 9780 czuwa system BlackBerry OS w wersji 6.0.

BlackBerry Bold 9780 nie został wyposażony w ekran dotykowy, choć i takich modeli nie brakuje w ofercie Kanadyjczyków. Brak tego, wydawać by się mogło podstawowego elementu, nie uważam za wadę. Znakiem rozpoznawczym wszystkich smartfonów tej marki jest optyczny trackpad, który świetnie zastępuje obsługę ekranu za pomocą palca. Jest to wygodne rozwiązanie dające znacznie więcej możliwości niż tradycyjne klawisze kierunkowe. Na całe szczęście producent nie ma zamiaru rezygnować z tego udogodnienia.

Sporą zaletą telefonów RIM jest jakość wykonania. Do produkcji smartfonów wykorzystywane są materiały bardzo dobrej jakości. Popularni w Europie producenci, tj. Samsung czy Sony Ericsson, znacznie odbiegają od standardów wyznaczonych przez kanadyjskiego producenta. W BlackBerry nie spotkałem się z problemem trzeszczącej klapki czy odpryskującym lakierem. Research In Motion to firma, która przykłada dużą wagę do jakości oferowanych produktów.

BlackBerry
BlackBerry

To samo mogę powiedzieć o systemie operacyjnym. BlackBerry OS to starannie dopracowana platforma, pozbawiona zbędnych fajerwerków, które tylko obciążają procesor, skracając czas pracy baterii. Dodatkowymi usługami wyróżniającymi telefony BlackBerry na tle konkurencji są BIS (BlackBerry Internet Service) oraz BES (BlackBerry Enterprise Server) i BES Express - odpowiadające za połączenie z Internetem.

Dla kogo?

Telefony BlackBerry to świetne urządzenia biznesowe - z tego powodu najczęściej są dostępne w ofertach dla firm. Według najświeższych informacji RIM planuje sporą rewolucję – terminale spod znaku Jeżynki pojawią się teraz w ofertach pre-paid. Moim zdaniem to zła decyzja. Z rozwiązań na kartę korzystają przeważnie ludzie młodzi, którzy cenią sobie w telefonach szeroko pojętą rozrywkę.

Pod względem funkcji rozrywkowych Research In Motion wypada bardzo słabo i daleko jej do konkurencji wykorzystującej Androida czy iOS. Sądzę, że telefony RIM nie przyjmą się na naszym rynku jako urządzenie dla młodzieży. Jako zwolennik wszelkiego rodzaju nowinek technicznych i multimedialnych smartfonów nie zdecydowałbym się na zakup telefonu ze stajni kanadyjskiego producenta. Telefony BlackBerry są postrzegane w Polsce jako urządzenia typowo biznesowe i lepiej będzie, jeśli chociaż przez jeszcze jakiś czas tak pozostanie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)