Nokia E7 Communicator - test [cz. 2]

Nokia E7 Communicator - test [cz. 2]

Nokia E7
Nokia E7
Mateusz Żołyniak
15.05.2011 15:17, aktualizacja: 15.05.2011 17:17

Czas na drugą część testu Nokii E7. W niej skupię się na oprogramowaniu nowego Communicatora i systemie Symbian^3.

Drugą część testu Nokii E7 zacznę od multimedialnej strony smartfona, która jest niemal identyczna jak w modelu N8. W modeluz nalazł się odtwarzacz audio z funkcją Cover Flow, która ułatwia poruszanie się po dużej kolekcji plików audio.

Jest ona automatycznie aktywowana po obróceniu telefonu do trybu poziomego. Po wybraniu dany albumu pojawia się lista utworów zawartych na płycie. Całość działa szybko i sprawnie, a animacja towarzysząca temu jest płynna. W programie można znaleźć także prostą bibliotekę podzieloną według wykonawców, gatunków czy list odtwarzania. Odtwarzacz muzyczny obsługuje także podcasty, audiobooki (automatycznie odszukiwane) oraz daje dostęp do internetowego sklepu z muzyką Nokii, czyli Ovi Muzyka.

Odtwarzacz audio
Odtwarzacz audio

Jakość dźwięku oferowana przez Nokię E7 stoi na wysokim poziomie tak, jak w przypadku N8. Bas jest mocny, nie zagłusza przy tym wysokich i średnich tonów, dźwięk - głęboki (testowane na Koss Porta Pro 25th Anniversary). Nieźle spisuje się także stereofoniczny zestaw słuchawkowy Nokia WH-701, który znajduje się w zestawie. Dodatkowo został on wyposażony w pilota, który umożliwia pełną kontrolę odtwarzacza bez potrzeby wyjmowania telefonu z kieszeni.

W porównaniu do N8, nowy Communicator oferuje dość słaby głośnik. Nie gra on źle, ale przy wyższym poziomie głośności wyraźnie słyszane są szumy i charakterystyczne chrząknięcia. Miłym dodatkiem jest technologia Dolby Digital Plus 5.1, dzięki której po podłączeniu przez HDMI model bez problemu współpracuje z zestawami głośników 5.1.

Odtwarzacz wideo w standardzie został wyposażony w kodeki umożliwiające oglądanie filmów w DivX/XviD, AVI, RMVB oraz MKV (Matroska). Bez problemu radzi on sobie z rozdzielczością 720p, co jest zasługą układu graficznego firmy Broadcom. Dodatkowo, obsługuje on napisy (w formacie .srt), które są automatycznie uruchamiane. jedynym warunkiem jest umieszczenie ich w tym samym katalogu co film, a oba pliki muszą mieć tę samą nazwę.

W Symbian^3 materiał wideo można odtwarzać nie tylko z pamięci telefonu. Telefon został wyposażony w aplikację do obsługi portalu YouTube oraz programy pozwalające na oglądanie telewizji internetowej, jak CNN Video, E!, National Geographic czy Movie Teaser, z bogatą bazą zapowiedzi interesujących filmów. Co więcej, z Ovi Sklepu można pobrać program ipla, który daje dostęp do kanału Polsat News na żywo i bogatej kolekcji filmów na żądanie (VOD).

Nie zabrakło także radia FM z RDS, które działa dobrze i bardzo szybko odnajduje stacje radiowe. Niestety, w modelu nie znalazł się transmitter FM - moduł nie zmieścił się do upakowanej podzespołami obudowy. Symbian^3 oferuje także ulepszoną galerię zdjęć, która obsługuje multitouch. Zdjęcia w galerii wczytywane są szybko, a ich przybliżanie odbywa się w sposób płynny.

Przeglądarka zdjęć
Przeglądarka zdjęć

Na deser wymagający użytkownicy dostali Edytor zdjęć i Edytor wideo. Pierwszy pozwala na dodawanie do zdjęć różnych efektów czy podpisów, a także zmianę ich rozdzielczości, przycinanie i obracanie z poziomu telefonu komórkowego. W bazie programu znalazło się dużo innych przydatnych funkcji, w tym redukcja czerwonych oczu czy możliwość własnoręcznego rysowania.

Edytor wideo pozawala na tworzenie filmików z własnych nagrań i zdjęć, a także prostych pokazów slajdów. Wybrane filmy można dowolnie przycinać, dodawać do nich tytuły czy podkład muzyczny. Co więcej, mimo dużych wymagań program działa szybko, a do zmontowania filmiku wystarczy kilka minut.

HDMI

E7 jest kolejnym modelem Nokii wyposażonym w złącze HDMI. Model ma wbudowane miniHDMI, a w zestawie znajduje się przejściówka na zwykłe HDMI. Dzięki temu możliwe jest podłączenie modelu do wszystkich monitorów i telewizorów wyposażonych w to łącze. Zaraz po podpięciu do telewizora wyświetlane jest na nim dokładnie to samo, co na ekranie telefonu, a nie tylko pliki multimedialne (zdjęcia i filmy) - jak w przypadku większości wyposażonych w HDMI komórek.

Nokia E7 - górna krawędź
Nokia E7 - górna krawędź

Dużą zaletą smartfona jest wydajny układ graficzny Broadcom BCM2727, który umożliwia płynne odtwarzanie filmów w jakości HD (720p) na ekranie telewizora - bez żadnych przycięć nawet z zewnętrznej pamięci, podłączonej przez host USB. Dodatkowo, są one odtwarzane wraz z napisami. Przydatne może okazać się również darmowa aplikacja Nokia Big Screen, która dostępna jest w Ovi Sklepie. Przy jej pomocy można w łatwy sposób zarządzać plikami multimedialnymi, wyświetlanymi w formie miniaturek. bardzo ciekawą funkcję jest tryb karaoke, w którym wyświetlany jest tekst aktualnie odtwarzanego utworu.

Aparat

Nokia E7 - aparat
Nokia E7 - aparat

Technologia EDoF, która obecnie stosowana jest w części modeli Nokii, umożliwia robienie błyskawicznych zdjęć. Wiąże się to z brakiem autofokusa - ostrość ustawiana jest na całym kadrze, stąd też określanie jej jako full fokus. EDoF ma jednak jedno bardzo ważne ograniczenie. Aby zdjęcie było ostre musi być robione z odległości większej niż ok. 50 cm. Eliminuje to możliwość korzystania z trybu makro, a (co ważniejsze) znacznie utrudnia robienie zdjęć dokumentów czy wizytówek, które w biznesowym modelu jest bardzo ważne.

W warunkach dobrego oświetlenia Nokia E7 robi bardzo przyzwoite zdjęcia. Nie jest to poziom Nokii N8, ale naprawdę nie można narzekać na ich jakość. Kolory na fotkach są dobrze odwzorowane, kontrast jest niezły, a jedyne małe zastrzeżenie można mieć do ostrości. Nieco gorzej jest w warunkach sztucznego oświetlenia - na zdjęciach często pojawiają się szumy i są one nieco rozmyte. Biorąc pod uwagę, że E7 jest telefonem biznesowym jakość aparatu jest zupełnie wystarczająca.

Poniżej galeria przykładowych zdjęć wykonanych Nokią E7 (w warunkach dobrego oświetlenia):

Nokia E7 zdjęcie #1
Nokia E7 zdjęcie #1
Nokia E7 zdjęcie #2
Nokia E7 zdjęcie #2
Nokia E7 zdjęcie #3
Nokia E7 zdjęcie #3
Nokia E7 zdjęcie #4
Nokia E7 zdjęcie #4
Nokia E7 zdjęcie #5
Nokia E7 zdjęcie #5

Model umożliwia także nagrywanie wideo w rozdzielczości HD (720p). Te pod względem jakości nie różnią się od materiałów nagrywanych Nokią C7, która ma ten sam aparat. Kolory i płynność nagrań jest bardzo dobra. Nie można także przyczepić się do ostrości, chociaż do N8 nieco brakuje. Nokia E7 jak już wspominałem jest modelem biznesowym, dlatego też nagrywanie w 720p należy traktować raczej jako miły dodatek, a nie główną zaletę smartfona.

Interfejs i działanie

Interfejs Nokii E7 Communicator nie różni się niczym od tego, który można znaleźć w N8 i C7. Dotyczy to zarówno wyglądu samego interfejsu, menu z aplikacjami, jak i poszczególnych standardowych programów. Ich szczegółową prezentację znajdziecie w teście Nokii N8, a teraz skupię się na działaniu E7.

Smartfon jest oparty na układzie ARM11 o taktowaniu 680 MHz. Jak już mogliście się przekonać, jest on w zupełności wystarczający na potrzeby nowego Symbiana^3. System może nie działa tak szybko jak nowe smartfony z Androidem, iOS czy Windows Phone 7, ale daleko mu do ociężałych i wolnych modeli, jak N97/N97 mini.

Symbian - ekran główny i menu
Symbian - ekran główny i menu

Nokia E7 bez najmniejszego problemu radzi sobie z pracą z wieloma otwartymi jednocześnie programami. Jedyne spowolnienia mogą pojawić się wtedy, gdy jednocześnie odpalimy za dużo aplikacji, z wymagającymi grami 3D na czele. Znacznie poprawiona została także stabilność nowego Symbiana. Podczas testów ani razu nie udało mi się zawiesić systemu. Co ciekawe, OS w momencie przeciążenia automatycznie zamyka większość programów i zwalnia pamięć RAM. Po kilku chwilach system znowu zdolny jest do normalnej pracy. Są to jednak sytuacje sporadyczne.

Wkrótce zostanie udostępniona aktualizacja do Symbian Anna, która jeszcze bardziej przyspieszy telefony Nokia, w tym E7. Update ma pojawić się w sierpniu i wniesie także kilka innych zmian, jak nowe ikony, nowa przeglądarka internetowa czy klawiatura QWERTY w trybie pionowym.

Przeglądarka internetowa

Przeglądarka internetowa jest najsłabszą stroną Nokii N7 Communicator i nowego Symbiana3. W porównaniu z tą z Symbiana1 została ona wzbogacona o obsługę technologii multitouch oraz nowszą wersję wtyczki Flash Lite (obecnie w wersji 4.0). Na tym jednak kończą się jego zalety. Interfejs przeglądarki jest nieintuicyjny (pasek zakładek w pierwszym oknie, brak dobrze wyróżnionego paska adresu), a szybkie przechodzenie między otwartymi stronami niemożliwe.

Nokia E7 przeglądarka internetowa
Nokia E7 przeglądarka internetowa

Ponadto, przeglądarka działa wolno, często zawiesza się na chwilę (nawet podczas wyboru funkcji w Ustawieniach), a funkcja pinch to zoom działa mało precyzyjnie i skokowo. Wady te są w szczególności odczuwalne podczas przeglądania strony z dużą liczbą elementów flashowych.

Z tego powodu podczas testów korzystałem ze sprawdzonej Opery Mobile 10, która na Communicatorze działa bardz dobrze. Jest ona szybka, oferuje pełną klawiaturę QWERTY w trybie pionowym, proste zarządzanie otwartymi oknami, wygodny menedżer pobierania, Speed Dial czy funkcję Opera Link, którą docenią posiadacze desktopowej wersji programu. Jej wadą jest brak obsługi Flasha oraz brak wsparcia dla multitouch - szybkie przybliżanie możliwe jest przez dwuklik. Opera Mobile nadrabia to jednak szybkością i stabilnością działania na.

Na szczęście, Nokia już przygotowuje nową przeglądarkę internetową, która będzie oferowała zarówno zupełnie nowy interfejs, jak i lepsze działanie. Zostanie ona udostępniona w sierpniu wraz z update'em do Symbian Anna.

Skrzynka pocztowa

Niewątpliwym plusem beznesowej Nokii E7 jest program Nokia Messaging, który służy do obsługi różnych skrzynek w telefonie. Z jego pomocą możliwe jest skonfigurowanie do 10 różnych skrzynek pocztowych. Nokia Messaging obsługuje takie serwery pocztowe, jak: Ovi Mail, GMail, Yahoo! Mail, Windows Live Hotmail, Interia.pl, O2.pl, Onet.pl czy AOL Mail oraz pozwala na korzystanie z poczty firmowej za pośrednictwem Microsoft Exchange ActiveSync. Konfiguracja konta w usłudze Nokii jest bardzo prosta i ogranicza się praktycznie do wyboru usługodawcy oraz podania loginu i hasła do konta pocztowego.

Możliwa jest także konfiguracja okresu, z jakiego ma być pobierana poczta, a poszczególne wiadomości segregowane są według daty ich dostarczenia. Same maile wyświetlane są identycznie jak na komputerze (wraz ze zdjęciami, jeżeli tego chcemy). Nie zabrakło także możliwości szybkiego pobierania załączników i przybliżania wiadomości za pomocą pinch to zoom.

Nokia Messaging to świetny program, który bardzo ułatwia korzystanie z poczty w telefonie. Pomagają w tym także widżety pocztowe, które wyświetlają dwie ostatnie wiadomości w skrzynce, a po kliknięciu w nie zostajemy automatycznie przekierowani do wybranej skrzynki.

Aplikacje biurowe

Model w standardzie został wyposażony w pakiet QuickOffice. Umożliwia on pogląd dokumentów stworzonych w Microsoft Office oraz tworzenie dokumentów tekstowych, prostych arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Użytkownicy Nokia E7 Communicator mogą korzystać z pełnej wersji programu, która jest w pełni kompatybilna z MS Office w wersjach: 97, 2000, XP, 2003 i 2007 (obsługuje także wersję 2010).

QuickOffice
QuickOffice

Zaletą programu jest prosty interfejs, który umożliwia łatwe zmienianie formatów, czcionek, stylów, a także dodawanie plików graficznych do prezentacji i dokumentów tekstowych. Są również słowniki, a wśród nich polski. Użytkownikom biznesowym z pewnością spodoba się wsparcie dla technologii MS Exchange ActiveSync – pozwala to wygodnie wysyłać tworzone dokumenty jako załączniki.

W oprogramowaniu E7 nie zabrakło pełnej wersji czytnika PDF, czyli mobilnego Adobe Readera. Program sprawnie otwiera wszystkie pliki PDF, nawet te duże. Dodatkowo jest on zintegrowany ze wspomnianym QuickOffice’em. Jest także wsparcie dla Microsoft Exchange ActiveSync. Obsługa tej technologii została zintegrowana ze skrzynką pocztową. Sprawia to, że wiadomości e-mail trafiają z konta firmowego do smartfona w trybie push, czyli tym samym momencie, w którym pojawiają się na serwerze. Możliwa jest także synchronizacja Nokia E7 z firmowymi serwerami, czyli połączenie książki adresowej, wpisów z kalendarza w telefonie z odpowiednikami na serwerach firmowych.

Office Communicator to komunikator sieciowy pozwalający na rozmowy głosowe (VoIP) i prowadzenie wideokonferencji. Aplikacja integruje się z innymi programami firmy, w tym z Outlookiem; umożliwia import kontaktów i wpisów z kalendarza. Użytkownicy Nokia E7 mogą korzystać ze wsparcia dla technologii IBM Lotus. IBM Lotus Notes Traveler to jeden z programów, które można pobrać z Ovi Sklepu. Zapewnia on szybki dostęp do skrzynki pocztowej, notatek, wpisów z kalendarza i książki adresowej na serwerach IBM-a.

Symbian obsługuje oczywiście różne komunikatory internetowe. W Ovi Store jest dostępny Skype, czyli najpopularniejszy program VoIP na rynku. Nowa wersja aplikacji została lepiej zoptymalizowana pod kątem telefonów z Symbianem^3. Jej interfejs jest bardziej czytelny i działa jeszcze szybciej. Nie zabrakło także obsługi historii wiadomości i łatwego zarządzania czatami. W sklepie Nokia są także programy do obsługi innych protokołów, jak: GTalk, Jabber, GG czy AOL. Najciekawsze z nich to: Nimbuzz, Fring oraz eBuddy.

Użytkownicy Nokia E7 mogą korzystać z archiwizera Zip, który obsługuje pliki w formacie .zip i .rar. W standardzie dostępny jest program PSILOC Word Traveler, dzięki któremu można zarządzać planem lotów. Umożliwia on także dokładne planowanie trasy podróży.

GPS i Ovi Mapy

W modelu nie zabrakło także odbiornika GPS wraz z A-GPS-em. Jego zaletą jest krótki czas łapania fixa, który w zależności od warunków pogodowych waha się od około 30 s do niecałych 3 minut (podczas deszczowej pogody). W lokalizacji aktualnego położenia pomaga także A-GPS, dzięki czemu czas ten rzadko przekracza 15-25 s.

Ovi Mapy
Ovi Mapy

W telefonie znajduje się darmowa nawigacja Ovi Mapy. Oferuje ona zarówno pełną nawigację samochodową z komendami głosowymi, jak i nawigację pieszą. Program działa dobrze, a błędy w nawigacji i wyznaczaniu tras zdarzają się jedynie sporadycznie. Błędy czasami pojawiają się w samych mapach (nazwy ulic, brak nowych skrzyżowań), ale z wersji na wersję są one eliminowane. Jedyną poważną wadą nawigacji Ovi Maps jest brak obsługi multitouch. Mapy można przybliżać/oddalać poprzez ekranowe przyciski "+" i "-".

Dodatki do Ovi Map
Dodatki do Ovi Map

Poza nawigacją samochodową i pieszą program fińskiej firmy oferuje możliwość udostępniania własnej pozycji na Facebooku, prognozę pogody na najbliższe dni (w każdym miejscu na mapie) oraz kilka pomocnych dodatków, które do działania wymagają połączenia z Siecią. Wśród tych ostatnich można znaleźć:

Dodatkowe aplikacje

Sieci społeczne - Facebook
Sieci społeczne - Facebook

Dodatkowe oprogramowanie na Nokię N7 można pobierać z odświeżonego sklepu Ovi Store. Nowa wersja platformy oferuje prosty podział na kategorie oraz lepszy mechanizm wyszukiwania tytułów, dzięki czemu ulubione gry można odnajdywać bardzo szybko. Ulepszony został także panel ustawień, dzięki czemu stał się on bardzo przejrzysty. Płatności w Ovi Sklepie mogą odbywać się za pomocą karty kredytowej lub Premium SMS-ów, które obciążają konto prepaid lub abonament.

Podsumowanie

Nokia E7 Communicator to bardzo interesujący smartfon, który odznacza się rewelacyjnym wykonanie i bogatym zestawem funkcji biznesowych. Jego wielkimi zaletami jest rewelacyjna klawiatura QWERTY, świetny ekran AMOLED ClearBlack, a także rozbudowane funkcje multimedialne (obsługa DivX, dobry odtwarzacz audio, nagrywanie w HD), które nie są dostępne w większości biznesowych smartfonów. Model jednak nie różni się bardzo od modelu N8, który jest tańszy, a przy tym oferuje bezkonkurencyjny aparat 12 Mpix. Dlatego też, jeżeli zastanawiacie się nad nowym telefonem z Symbianem, a nie zależy Wam na funkcjach biznesowych lepiej wybrać tańszą N8. Nokia E7 to z pewnością godny następca Communicatorów, ale jego cena jest dość duża.

Plus:

[plus] świetne wykonanie, aluminiowa obudowa

[plus] rewelacyjna klawiatura QWERTY

[plus] ekran AMOLED ClearBlack

[plus] port HDMI

[plus] rozbudowane funkcje biznesowe, pełna wersja wersja QuickOffice,

[plus] nagrywanie w HD

[plus] Ovi Mapy

[plus] odtwarzacz DivX, obsługa napisów

[plus] duża stabilność oprogramowania

[plus] 16 GB wbudowanej pamięci

Minus:

[minus] brak autofokusa w aparacie

[minus] brak slotu kart microSD

[minus] słaba przeglądarka internetowa

[minus] archaiczny wygląd

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)