Sony Ericsson Xperia PLAY - pierwsze wrażenia

Sony Ericsson Xperia PLAY - pierwsze wrażenia

Sony Ericsson Xperia Play
Sony Ericsson Xperia Play
Tomasz Hamryszak
26.04.2011 19:01, aktualizacja: 26.04.2011 21:01

Kilka dni temu Mateusz opisał swoje pierwsze wrażenia dotyczące nowatorskiego smartfona, jakim jest Sony Ericsson Xperia PLAY. Telefon-konsola, który trafił na kilka chwil w moje ręce, jest na tyle ciekawym urządzeniem, że postanowiłem przedstawić Wam własne spostrzeżenia z nim związane.

Sony Ericsson Xperia PLAY to pierwszym smartfon z Androidem będący połączeniem telefonu i przenośnej konsoli. Już kilka lat temu próbowano podbić rynek urządzeniami tego typu, kiedy to Nokia wprowadziła modele serii N-Gage. Nie zrewolucjonizowały one świata mobilnej rozrywki i obecnie mało kto o nich pamięta. Po kilku latach przerwy po raz kolejny pojawił się telefon-konsola. Czy tym razem będzie to strzał w dziesiątkę?

Nowe urządzenie japońsko-szwedzkiego producenta na pierwszy rzut oka wygląda jak większość smartfonów dostępnych na rynku. Ma  masywną konstrukcję oraz przyciski L i R znane z kontrolerów PlayStation. Dopiero rozsunięcie slidera nie pozostawia złudzeń, że to urządzenie dla graczy. Na temat wyglądu nie będę się rozpisywał, ponieważ Mateusz zrobił to bardzo szczegółowo w osobnym wpisie. Warto jeszcze raz poruszyć kwestię jakości wykonania.

Sony Ericsson Xperia PLAY
Sony Ericsson Xperia PLAY

Xperia PLAY niemal w całości została wykonana z tworzywa sztucznego. Nie ma metalowej klapki czy obudowy z jednego kawałka aluminium. Elementy telefonu-konsoli zostały wykonane z grubego plastiku pokrytego błyszczącym lakierem, który jest podatny na zarysowania.

Dodatkowo w czarnej wersji kolorystycznej na tylnej klapce bardzo widoczne są również odciski palców, co dla niektórych może być nieco irytujące. Na pocieszenie dodam, że elementy są dobrze spasowane, a obudowa nie trzeszczy i sprawia wrażenie solidnej.

Sony Ericsson Xperia PLAY
Sony Ericsson Xperia PLAY

Wewnętrzna część gamepada pokryta matowym tworzywem sztucznym w kolorze srebrnym w połączeniu z wygodnie rozmieszczonymi przyciskami tworzy niemal doskonałą konstrukcję. Skok klawiszy jest bardzo dobrze wyczuwalny, co dodatkowo wpływa na komfortową zabawę. Gamepad wydaje się trwały i nie powinien sprawiać problemów. Jednym elementem, do którego można by się przyczepić, jest mechanizm slidera, który po dłuższym czasie użytkowania może porysować matową powierzchnię gamepada.

Jednym z ciekawszych dodatków jest podwójny dotykowy kontroler, który funkcjonuje identycznie jak klawisze analogowe w konsolach PlayStation Portable. Dzięki niemu można wykonywać bardzo precyzyjne ruchy bez konieczności zasłaniania ekranu palcami. Powierzchnia touchpada ma lekkie wybrzuszenia, dzięki czemu obsługa nawet w całkowitej ciemności nie sprawia kłopotów.

Korzystanie z tego elementu nie jest tak wygodne jak w przypadku prawdziwych analogów - wymaga nabrania wprawy. Niestety żaden z klawiszy na wysuwanej części obudowy nie jest podświetlany, co może być kłopotliwe szczególnie dla początkujących użytkowników.

Sony Ericsson Xperia Play
Sony Ericsson Xperia Play

4-calowy ekran zastosowany w PLAY niestety nie został wsparty przez BRAVIA Engine, czego w smartfonie gamingowym nie powinno zabraknąć. Obraz generowany przez telefon-konsolę jest nieco ciemniejszy niż w przypadku Xperii arc i negatywnie wpływa na wygodę grania w słoneczne dni. O ile w pomieszczeniach nie będzie najmniejszych problemów z wyświetlanym obrazem, to zabawa na świeżym powietrzu jest już nieco utrudniona - to szczególnie męczące podczas grania w gry o nieco ciemniejszej scenerii.

Mateusz wspominał o procesorze Snapdragon QSD8255, który dla telefonu-konsoli może okazać się niewystarczający - podpisuję się pod ta opinią. Jednostka ta ma za zadanie obsłużyć najbardziej zaawansowane gry tworzone pod Androida, dlatego myślę, że zastosowanie dwurdzeniowego układu byłoby znacznie lepszym rozwiązaniem, nawet gdyby miało to negatywnie odbić się na cenie.

Dotychczasowe gry dostępne dla Xperii PLAY działają poprawnie i pod względem płynności nie  można mieć do nich większych zastrzeżeń. Obawiam się jednak, że smartfon ten niedługo nie poradzi sobie z bardziej wymagającymi tytułami, które z powodzeniem będą uruchamiane na Samsungu Galaxy S II, czy LG Swift 2X.

Podsumowanie

Sony Ericsson Xperia PLAY jest smartfonem stworzonym wyłącznie z myślą o graczach. Użytkownicy, których telefon służy głównie do wysyłania wiadomości mailowych, przeglądania Internetu i sporadycznego uruchomienia Angry Birds, nie znajdą w PLAY niczego, co skłoniłoby ich do zakupu. Pod tym względem znacznie lepiej spiszą się Xperia arc lub inne modele konkurencji.

Sony Ericsson Xperia PLAY
Sony Ericsson Xperia PLAY

Producent jasno określa grupę odbiorców, do której kieruje swojego nietypowego smartfona. Sony Ericsson Xperia PLAY to model przeznaczony dla młodych ludzi, którzy spędzają wiele czasu na graniu na telefonie. Pod tym względem telefon-konsola Sony Ericssona nie ma sobie równych i w tej chwili jest urządzeniem bezkonkurencyjnym. Dzięki wbudowanemu gamepadowi zabawa jest nieporównywalnie lepsza niż ta przy użyciu ekranu dotykowego.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)