Toshiba Encore - jak sprawuje się 8-calowy komputer?

Toshiba Encore - jak sprawuje się 8‑calowy komputer?

Toshiba Encore - jak sprawuje się 8-calowy komputer?
Krzysztof Laber
16.06.2014 12:47, aktualizacja: 16.06.2014 15:51

Toshiba Encore to atak Microsoftu na segment 8-calowych urządzeń, zdominowany przez androidową konkurencję. Czy udany?

Obudowa, głośniki i ekran

Mateusz testował już 8-calowy tablet z pełnym Windowsem (Asus Vivo Tab Note 8) i przyznał mu dość wysokie noty. Teraz przyszła pora na sprawdzenie w akcji urządzenia Toshiby, czyli modelu tańszego od produktu Tajwańczyków, ale sprzedawanego bez rysika mającego ułatwić obsługę desktopowego interfejsu Windowsa na 8-calowym ekranie. Zapraszam na test Toshiby Encore WT8-A.

Obudowa i głośniki

Gdy po raz pierwszy wziąłem do ręki tablet Toshiby, nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że pod obudową jest zbyt wiele pustej przestrzeni. Z jednej strony wynikało to z rozmiarów urządzenia (konkretnie z jego grubości), z drugiej - wrażenie to powodował głuchy odgłos słyszalny podczas stukania w obudowę.

Toshiba Encore
Toshiba Encore© wł

Toshiba Encore mierzy 213 x 135,9 x 10,68 mm i waży 445 g, nie jest więc ani przesadnie smukła, ani nadmiernie lekka. Ośmiocalowy ekran AutoBrite HFFS otaczają dość szerokie ramki (15 i 21 mm), co moim zdaniem nie dodaje urządzeniu elegancji. Wyświetlacz pokryto warstwą wzmocnionego szkła. Niestety, nic nie wskazuje na to, że jest to tafla Gorilla Glass. Pod ekranem znajduje się znaczek Windows reagujący na dotyk.

http://komorkomania.pl/670,asus-vivotab-note-8-test
http://komorkomania.pl/670,asus-vivotab-note-8-test© wł

Obudowa tabletu została wykonana z tworzywa sztucznego, a tylny panel płynnie przechodzi do przodu, tworząc srebrną ramkę otaczającą szkło wyświetlacza. Jakość plastiku jest dobra. Jego powierzchnia jest chropowata, dzięki czemu nie widać na niej śladów palców, a tablet pewnie leży w dłoni. Na bocznych krawędziach są przyciski służące do budzenia urządzenia i kontroli głośności oraz slot na kartę pamięci. Na górnej krawędzi umieszczono dwa mikrofony, wejście słuchawkowe, port HDMI i USB, na dolnej zaś głośniki.

Toshiba Encore- głośniki
Toshiba Encore- głośniki© wł

Szczeliny stereofonicznych głośników znajdujące się na dolnej krawędzi są umieszczone tak blisko siebie (odległość między nimi to zaledwie 6 cm), że dźwięk z prawego i lewego kanału się zlewa. Poza tym ulokowanie ich w tym miejscu uniemożliwia korzystanie z dźwięku stereo, gdy trzyma się tablet w trybie panoramicznym (np. podczas oglądania filmu). Ich głośność bywa za wysoka; podczas odtwarzania niektórych dźwięków tablet wpada w rezonans, a dźwięk ulega zniekształceniu.

Ekran

Ekran Toshiby Encore ma 8-calową przekątną i rozdzielczość 1280 x 800 (188 PPI). Kolory wyglądają na nim bardzo naturalnie, czerń jest głęboka i wyświetlana równomiernie. Jak wspomniałem, panel Toshiby opiera się na technologii HFFS (FFS+) - jego wysoka jasność pozwala na dość komfortową pracę nawet w pełnym słońcu. Również kąty widzenia są więcej niż zadowalające. Gdy spojrzy się na obraz pod ostrym kątem, jasność wyświetlacza trochę spada, barwy natomiast niemal w ogóle nie bledną.

Toshiba Encore
Toshiba Encore© wł

Ekran może odczytać pięć punktów dotyku, a sama reakcja na dotyk jest błyskawiczna i precyzyjna. Jest to istotne szczególnie przy korzystaniu z widoku pulpitu. Trafienie w poszczególne elementy na 8-calowym ekranie jest trudne, tym bardziej że Toshiba nie dołączyła do tabletu rysika. Jednak dzięki dobrej odpowiedzi na dotyk nie jest to niemożliwe.

Aparat

Toshiba Encore kamera główna
Toshiba Encore kamera główna© wł

Urządzenie Toshiby zostało wyposażone w dwie kamery: tylną 8 Mpix i przednią 2 Mpix. Aparat główny wykonuje fotografie o rozdzielczości 3264 x 2448 pikseli, rejestruje również filmy FullHD (1920 x 1080, 29 kl./s). Warta uwagi jest jakość wykonywanych fotografii. Zdjęcia są naprawdę niezłe, i to nie tylko w porównaniu ze zdjęciami zrobionymi innymi tabletami, ale również niektórymi smartfonami. Jakość fotografii tradycyjnie spada wraz z ilością światła, zwłaszcza że urządzenie nie zostało zaopatrzone w diody doświetlające.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]

Również przednia kamera nie zawodzi; jej jakość jest wystarczająca do przeprowadzenia wideopogawędki czy na przykład strzelenia sobie selfie. Interfejs aparatu daje szybki dostęp do podstawowych opcji. Na uwagę zasługuje funkcja zdjęć seryjnych, pozwalająca na wybór najlepszego ujęcia z 10 wykonanych jedno po drugim. Ciekawie przebiega również sam proces uruchamiania aplikacji aparatu. Kamerę można uruchomić, klikając ikonę “Aparat” na liście programów, jak również przesuwając ekran blokady w przeciwną stronę niż podczas odblokowywania urządzenia, czyli do góry.

Łączność

Tablet Toshiby nie ma zintegrowanego modemu 3G. Na szczęście z pomocą przychodzi Windows. Dzięki niemu za pomocą przejściówki microUSB bez problemu można podłączyć zewnętrzny modem i zainstalować do niego sterowniki. Sprawdziłem - działa.

Do bezprzewodowego kontaktu ze światem zewnętrznym muszą wystarczyć urządzeniu Toshiby moduły Wi-Fi (a/b/g/n 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 4.0 i GPS. Wi-Fi stabilnie utrzymuje połączenie i nie traci zasięgu; połączenie było dostępne nawet w miejscach, w których laptop Asus UX 30 je tracił. Innymi słowy, jest dobrze.

Toshiba Encore
Toshiba Encore© wł

Dzięki modułowi Bluetooth można podłączyć do urządzenia klawiaturę i mysz. Parowanie, a następnie działanie sparowanych urządzeń przebiega bez zakłóceń (w końcu nad wszystkim kontrolę sprawuje pełny Windows).

Użytecznym dodatkiem jest obsługa GPS. Trudno znaleźć jednoznaczne dane na temat GLONASS - jedna źródła podają, że system jest obsługiwany, inne, że nie jest, a w oficjalnej specyfikacji nie ma informacji na ten temat. GPS działa jednak bardzo dobrze. Tablet szybko łapie sygnał i utrzymuje go nawet w pewnej odległości od okna. Niestety, producent nie dostarczył wraz ze sprzętem żadnego programu do nawigacji offline.

Tablet Toshiby trafił do sprzedaży z dyskiem o pojemności 32 GB. Nie jest to mało, ale musimy zdać sobie sprawę z tego, że ponad 10 GB zajmuje ukryta partycja służąca do przywrócenia systemu, kolejne 10 GB to pliki systemowe. Na szczęście ilość wolnego miejsca można rozszerzyć za pomocą kart microSD (obsługa kart SD i SDXC) lub poprzez podpięcie zewnętrznego napędu.

Bateria

Litowo-polimerową baterię ładuje się około 4 godzin. Ogniwo jest dość wydajne, a czas pracy na jednym ładowaniu zależnie od intensywności zabawy waha się od 6 do 3,5 godz. Podczas testowego odtwarzania filmów z jasnością wyświetlacza ustawioną na 60% sprzęt wymagał ładowania po 6 godz. Używanie kamery i stałego połączenia Wi-Fi podczas korzystania z komunikatora internetowego drenowało baterię znacznie szybciej (3,5 godz.).

Podzespoły

Toshiba Encore ma 2 GB pamięci RAM i jest napędzana procesorem Intel Atom Z3740 mającym 4 rdzenie taktowane z prędkością 1,33-1,86 GHz i pamięć cache o pojemności 2 MB. Procesor wykonano w technologii 22 nm. Jest to jednostka z serii Bay Trail-T przygotowana dla urządzeń mobilnych, cechująca się niezłą wydajnością, niską ceną i rozsądnym poborem energii. Do obsługi grafiki służy układ Intel HD Graphics 311 (667 MHz).

Toshiba Encore
Toshiba Encore© wł

Ten tandem bez najmniejszego problemu radzi sobie z odtwarzaniem filmów HD, jednak gdy używa się oficjalnej aplikacji do wyświetlania wideo, obraz co pewien czas się przycina. Aby tego uniknąć, wystarczy zainstalować alternatywny odtwarzacz.

System i wydajność

Jestem zachwycony kafelkowym interfejsem Windowsa 8. Nauczyłem się z niego korzystać na prywatnym windowsowym tablecie (Asus Transformer Book) i uważam, że system Microsoftu wraz z Modern UI zapewnia najwygodniejszy sposób obsługi tabletów. Poza tym urządzenie Toshiby jest zaskakująco wydajne. Obsługa aplikacji Modern UI czy przeglądarki internetowej z kilkoma otwartymi w tle stronami oraz kilka otwartych jednocześnie aplikacji nie robiły na nim większego wrażenia.

W teście PCMARK 7 sprzęt uzyskał wynik 2112 punktów, czyli trochę gorszy niż identycznie wyposażony Asus Vivo Tab Note 8 (2400 punktow), który był testowany przez Mateusza. Sprawnie odtwarzał filmy w jakości HD na ekranie 42-calowego telewizora oraz rozkodowywał wszystkie egzotyczne formaty wideo. Warto zaznaczyć, że oficjalna aplikacja do odtwarzania wideo spisywała się dużo gorzej od darmowych programów konkurencji.

Czy 8 cali to nie za mało?

Promując swoje tablety pod marką Surface, Microsoft próbował przekonać potencjalnych nabywców, że są to urządzenia dobre zarówno do zabawy, jak i pracy. I choć tablety z Windowsem oferują dostęp do pełnego pakietu Office oraz aplikacji znanych z desktopów, to komfortowa praca na 8- czy nawet 10-calowym ekranie jest raczej niemożliwa.

Co innego funkcje rozrywkowe. Windows, jak żaden inny system, daje pełny dostęp do treści, jakie można znaleźć w Internecie, i nie tylko. Każdy format audio czy wideo jest obsługiwany po zainstalowaniu odpowiednich kodeków. Podobnie jest z każdym dokumentem tekstowym czy multimediami zamieszczonymi na stronach internetowych. Patrząc więc pod kątem rozrywki, można śmiało stwierdzić, że 8 cali nie stanowi uciążliwego ograniczenia, a ma swoje zalety wynikające z kompaktowych rozmiarów sprzętu.

Wystarczy chwila z tabletem z okienkiem na obudowie, by zauważyć jego ogromną przewagę nad konkurencją, włączając w to urządzenia firmy Apple. To z jednej strony zasługa pełnej zgodności systemu operacyjnego z całym technologicznym światem, a z drugiej doskonale rozwiązanej obsługi urządzeń z Windowsem, jaką umożliwiają gesty. Znaczenie ma również niezła wydajność procesorów Intela z serii Bay Trail oraz ich energooszczędność.

Czy poleciłbym Toshibę Encore?

Jeśli szukacie 8-calowego tabletu, przypatrzcie się uważnie propozycji Toshiby, ponieważ kosztuje ona obecnie mniej niż 1000 zł. Wprawdzie jest niemal dwukrotnie droższa od Nexusa 7, ale za komfort korzystania z pełnego Windowsa warto zapłacić. Poza tym tablet ma przyzwoity aparat, dobry ekran, niezłą wydajność i bardzo sprawny GPS. Jeśli miałbym za coś skrytykować projektantów Toshiby, to byłyby to wymiary sprzętu, jednak materiały użyte do jego wykonania są dobrej jakości, poszczególne elementy są też prawidłowo spasowane.

Szkoda, że producent nie dołączył do Encore rysika, takiego jak dodaje do swojego 8-calowego tabletu z Windowsem Asus. To użyteczny dodatek, jednak swoje kosztuje. Nie przyda się raczej do obsługi interfejsu Modern UI, ale za jego pomocą można robić odręczne notatki.

Plusy:

  • ekran
  • GPS
  • wykonanie
  • aparat

Minusy:

  • brak rysika
  • wielkość urządzenia
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)