HTC Desire HD - test [cz. 2]
W pierwszej części testu telefonu HTC Desire HD skupiliśmy się głównie na wyglądzie urządzenia, jakości rozmów i wydajności pracy na baterii. Przyszła pora na część drugą, w której nieco szerzej napiszemy między innymi pracy systemu i oraz o możliwościach HTC Hub i HTCsense.com.
10.02.2011 | aktual.: 10.02.2011 21:19
Telefon HTC Desire HD wyposażony jest w system Android 2.2 Froyo. Dość nowa wersja Androida umożliwia między innymi obsługę technologii Flash, hotspotu WiFi oraz zapisywanie aplikacji na kartach pamięci. Miłym dodatkiem jest kompilator JIT przyspieszający działanie aplikacji, a także silnik Chrome V8 JavaScript, którym wzbogacono przeglądarkę.
W obudowie smartfona ukryty jest układ Snapdragon QSD8255 o taktowaniu 1 GHz oraz chip graficzny Adreno 205. Jak urządzenie z 764 MB pamięci RAM sprawdza się podczas pracy w trudnych warunkach?
Na początek wspomnę o testach. W Quadrant Standard Edition Desire HD na standardowym ROM-ie osiąga wynik powyżej 1800-1900 punktów, co plasuje go w czołówce modli z Androidem. Lepiej sprawują się tylko najnowsze modele z dwurdzeniowymi procesorami Cortex A9. Z kolei w Neocore, które sprawdza wydajność układu graficznego Andreno 205 osiąga ponad 55 klatek na sekundę, czyli tyle co PowerVR SGX540 z Galaxy S. Co prawda w grach nowy Snapdragon jest trochę mniej wydajny niż Hummingbird Samsunga, ale przeskok między pierwszą generacją Snapdargonów jest ogromny. Wystarczy wspomnieć o wynikach w Neocore, w których HTC Desire nie osiąga 30 klatek na sekundę.
HTC Desire HD podczas normalnego użytkowania działa stabilnie i szybko. Nie można narzekać na obsługę gier 3D (takich jak chociażby Duengeon Defenders: First Wave oparty na Unreal Engine 3), ani szybkość otwierania poszczególnych aplikacji. Jedyne problemy z wydajnością urządzenia pojawiają w chwilach takich, jak jednoczesna synchronizacja danych i granie w wymagającą, trójwymiarową grę.
Oprócz Androida 2.2 w Desire HD znajdziemy nową wersję nakładki Sense, która jest zdecydowanie bardziej obciążająca od poprzedników. Wymagający interfejs sprawia, że komórka działa bardzo podobnie do modelu Desire, co w tym wypadku nie jest wadą.
HTC Sense i Panel personalizcji
Nowa wersja interfejsu HTC Sense to zdecydowanie jedna z ogromnych zalet urządzenia. Nowy Sense wprowadza wiele usprawnień do istniejących już aplikacji oraz umożliwia korzystanie z nowych funkcji. Jakich?
Jedną z nowych aplikacji w HTC Sense jest Panel personalizacji wyglądu interfejsu. Aplikacja daje duży wybór wśród gotowych tematów, widżetów i tapet. Zmiana wyglądu interfejsu HTC Desire HD jest bardzo prosta - wystarczy wybrać konkretny element i zastosować zmiany. Nowy schemat zostanie zaktualizowany po restarcie Sense UI.
Dodatkowo zmienić można dźwięki dzwonków, alarmów i powiadomień. Bogatą ofertę kolejnych dodatków pobrać można dzięki HTC Hub.
HTC Hub
Wspomniany wyżej HTC Hub to nowa, interesująca usługa dla użytkowników smartfonów tajwańskiego producenta. Dzięki HTC Hub możliwy jest dostęp do treści przygotowanych przez producenta, wśród których znalazły się między innymi:
- nowe programy i wtyczki do aplikacji HTC,
- widżety,
- tapety,
- gotowe profile (gotowe kompozycje widżetów),
- karnacje (schematy wyglądu interfejsu),
- zestawy dźwięków,
- dodatkowe dzwonki,
- dźwięki alarmów i powiadomień.
Pobieranie dodatków z HTC Hub odbywa się tak samo, jak pobieranie z platformy Android Market. Każdy ściągnięty dodatek pojawia się od razu w omawianym wyżej Panelu personalizacji.
Wśród interesujących dodatków dostępnych na HTC Hub warto wymienić: Media Link, służący do zarządzania urządzenie HTC o tej samej nazwie, i Picasa Web Album, czyli wtyczka do Galerii HTC. Umożliwia ona szybki podgląd zdjęć zamieszczonych usłudze Google’a i ich pobieranie do pamięci telefonu.
HTC Likes
Tajwański producent wyposażył smartfona również w nową społecznościową usługę HTC Likes. Użyteczny program przygotowany przez HTC w znacznym stopniu ułatwia wyszukiwanie ciekawych aplikacji w Android Markecie. Całość segregowana jest według liczby pobrań oraz rekomendacji samego HTC. Każda z nich opatrzona jest opisem z Marketu oraz komentarzami jej użytkowników.
By pobrać wybraną aplikację wystarczy kliknąć Instaluj. HTC Likes przenosi nas od razu do Android Marketu.
HTC Likes umożliwia również komentowanie pobranych aplikacji, a także polecanie ich innym znajomym korzystającym z platformy Android. Rekomendacje możemy przesłać przez pocztę e-mail, wiadomość SMS lub po prostu przez serwis społecznościowy. Nie zabrakło także, szybkiego dostępu do listy wszystkich pobranych ze sklepu Google'a programów.
HTCsense.com
Po premierze nowych modeli Desire HD oraz Desire Z, tajwański producent przedstawił światu serwis HTCsense.com. Po przeprowadzeniu darmowej rejestracji w portalu, HTCsense umożliwia na przykład znalezienie zgubionej lub skradzionej komórki, zdalne blokowanie urządzenia, czyszczenie pamięci czy wywoływanie głośnych alarmów. Całość jest darmowa, ale na razie dostępna tylko dla modeli Desire Z i Desire HD. Być może HTCsense.com będzie udostępnione także dla posiadaczy zwykłego Desire. Nie zostało to jednak potwierdzone.
Dodatkowo możliwe jest korzystanie z możliwości przekazywania połączeń na inny numer komórkowy oraz zdalnego wysyłania wiadomości tekstowych. Niestety, polscy użytkownicy nie mają jeszcze możliwości edycji kontaktów z poziomu telefonu.
Czytnik eBooków
Dzięki nakładce Sense UI, HTC Desire HD umożliwia korzystanie z prostego i przejrzystego programu HTC Reader. Całość pozwala na przeglądania zbiorów elektronicznych książek w trybie Cover Flow. Przeglądając wybraną książkę możemy bez problemu zmieniać wielkość czcionek, dodawać notatki oraz zakładki do tekstu.
Problemu nie stanowi również kopiowanie i zaznaczanie tekstu, a nawet wyszukiwanie konkretnych słów w wyszukiwarce Google, słowniku Google lub Wikipedii. Dodatkowo przez HTC Reader kupować można książki z serwisu Kobo oraz dzielić się informacjami o interesujących nas pozycjach ze znajomymi.
Na platformie Android Market znaleźć można wiele podobnych aplikacji, takich jak chociażby: Laputa, Aldiko eBook, FB Reader czy Kindle for Android. W porównaniu do HTC Readera oferują one także możliwość odczytu książek z karty pamięci.
HTC Locations
Program HTC Locations został przygotowany we współpracy z firmą Route 66. Całość umożliwia przeglądanie wskazówek dojazdu do wybranych obiektów, przeglądanie map oraz bogatej bazy punktów POI. W przeciwieństwie do map Google, HTC Locations umożliwia przeglądanie map w trybie offline (ale nie wyszukiwanie).
Wbudowana baza punktów POI zawiera lokale gastronomiczne, banki i bankomaty, hotele, sklepy, stacje paliw, muzea, biblioteki, kina czy ważne zabytki. Punkty można wyszukiwać ręcznie lub skorzystać z wyszukiwarki prezentującej najbliższe POI w okolicy, które zostały podzielone na tematyczne kategorie. Po wybraniu danego punktu można:
- nawigować do niego,
- sprawdzić informacje o nim w wyszukiwarce Google,
- zadzwonić (o ile baza zawiera numer telefonu danego lokalu).
Nawigacja w Locations odbywa się za pomocą wskazówek, które odnoszą się do kolejnych etapów. Działa ona zarówno w trybie pieszym, jak i samochodowym. Można nawigować także pod wskazany adres, łatwy do odszukania dzięki wbudowanej wyszukiwarce.
HTC Location daje możliwość tworzenia na mapie pinezek oraz zapisywania aktualnej pozycji w postaci Footprinta, do którego później można nawigować. Z poziomu programu można wysyłać znajomym lokalizację danego punktu POI, który zostanie im przedstawiony na mapach Google.
Panel samochodowy
W nowej wersji Sense UI znalazło się miejsce dla panelu samochodowego, przypominającego rozwiązanie zastosowane w telefonie HTC HD2. Całość aktywuje się po wpięciu urządzenia do uchwytu samochodowego, lub po prostu - po włączeniu odpowiedniej pozycji w menu.
Podczas jazdy autem, aplikacja umożliwia nawigowanie do wybranych punktów POI, wybranych Footprintów lub ręcznie wprowadzonych adresów.Poza samą nawigacją można także dzwonić do wybranych punktów POI lub sprawdzać o nich informacje w wyszukiwarce Google.
Z Panelu samochodowego HTC można dzwonić do wybranych kontaktów z książki kontaktowej. Dostępny jest także prosty dialer i katalog z ulubionymi kontaktami, które ograniczają czas ich wyszukiwania.
Przetwarzanie mowy na tekst
W nowym Sense UI HTC znacznie rozbudowało silnik Google Speech Recognation, który służył do zamiany mowy na tekst. Dzięki temu w Desire HD możliwe jest nie tylko wyszukiwanie głosowe, lecz także tworzenie SMS-ów i wiadomości e-mail poprzez wypowiadanie do mikrofonu całych zdań. Dużym plusem funkcji jest dobre rozpoznawanie polskich słów, co przekłada się na niską liczbę błędów.
Aplikacje dodatkowe
Nowy Sense to znacznie więcej, niż wymienione powyżej aplikacji. W HTC Desire HD wprowadzono również dodatki takie, jak:
- skróty do ostatnio używanych aplikacji na belce powiadomień (jest ich 8),
- latarka HTC,
- możliwość zablokowania połączeń i wiadomości od wybranej osoby,
- Transfer danych, czyli prosta aplikacja do przenoszenia danych z karty SIM do pamięci telefonu,
- **aplikację \Sprawdź**, dzięki której możliwe jest szybkie przeszukiwanie słownika Google i wyszukiwarki oraz Wikipedii.
Dodatkowo Sense UI wprowadza również dodatek "Wyszukaj wszędzie", pozwalający na przeszukanie kontaktów, plików oraz dokumentów zapisanych w pamięci urządzenia.
W następnej części testu HTC Desire HD zajmę się przede wszystkim obsługą multimediów oraz podsumuję zalety i wady modelu.