Telefon dla firmy - jaki powinien być?

Telefon dla firmy - jaki powinien być?

Fot. na lic. CC; Flickr.com
Fot. na lic. CC; Flickr.com
Jakub Płaza
09.02.2011 22:50, aktualizacja: 09.02.2011 23:50

Trudno nie odnieść wrażenia, że podział na telefony biznesowe i „pozostałe” powoli zanika. Producenci starają się, aby ich urządzenia były jak najlepsze, niezależenie od rodzaju potrzeb użytkownika. Dodają kolejne funkcje i usprawnienia, które są pomocne nie tylko w zarządzaniu firmą czy graniu na giełdzie.

Zaawansowana poczta

W biznesie nie liczą się SMS-y. Rozmawiać można przez każdy telefon, ale funkcjonalna i bezpieczna skrzynka pocztowa to coś zupełnie innego. Wirtualne listy są szalenie wygodnym sposobem komunikacji i załatwiania mniej naglących spraw. Liczy się to, aby producent wyposażył swój telefon w oprogramowanie, które sprosta wymaganiom najbardziej wymagających użytkowników.

Telefon dla firmy – jaki powinien być?SmartfonW biznesie od zawsze liczą się smartfony. Trudno w tej chwili oczekiwać miliona funkcji od komórki bez systemu operacyjnego. Producent zapewni kilka bardzo ważnych i podstawowych, ale to użytkownik może pobrać dziesiątki aplikacji z wirtualnego sklepu. Dodatkowo smartfony oferują największe wsparcie zarówno ze strony producenta sprzętu, jak i autora oprogramowania.Szybki Internet

Bardzo ważną kwestią jest możliwość synchronizacji ze skrzynkami internetowymi i firmowymi serwerami. Pierwsza opcja nie stanowi żadnego wyzwania. Nieco inaczej może być w drugim przypadku. Należy zwrócić uwagę, aby oprogramowanie miało wsparcie dla Microsoft Exchange ActiveSync. Funkcja ta umożliwia zsynchronizowanie skrzynki w telefonie z pocztą, kontaktami, kalendarzem i zadaniami znajdującymi się na firmowym serwerze. Zabieg jest prosty i ogranicza się do podania loginu, hasła i IP serwera. Technologia jest obecnie kompatybilna z większością systemów operacyjnych.

Wyjątek stanowi poczta BlackBerry. RIM wprowadził autorskie rozwiązanie. Synchronizacja w kanadyjskich telefonach odbywa się online przez usługi BIS i BES. Telefony RIM profesjonalnie chronią prywatność swojego właściciela dzięki licznym zabezpieczeniom.

Bateria

Smartfony są tak zaawansowane i mają tak wiele funkcji, że cierpi na tym czas pracy naładowanego ogniwa. Czy istnieje jakiś złoty środek – raczej nie. W miarę możliwości należy brać pod uwagę takie urządzenia, których bateria gwarantuje przynajmniej 1,5 dnia pracy bez konieczności ładowania. Nic nie zużywa baterii tak szybko jak ogromny ekran czy szybki procesor (nie wspominając o włączonych funkcjach). Przed wybraniem właściwego sprzętu można również sprawdzić, jak pojemną ma baterię.

Pakiety biurowe

Obsługa plików pakietu Office czy PDF-ów to podstawa. Są w nich zapisane praktycznie wszystkie dokumenty. Jeżeli ktoś dostanie maila z dokumentami w załączniku, to bez wsparcia dla pakietów biurowych po prostu sobie nie poradzi. Ważna jest nie tylko zdolność odczytu, ale również możliwość edycji. Nieoceniony może okazać się również program do rozpakowywania archiwów ZIP.

Wygląd

Jest błahy tylko z pozoru. Telefon dla firmy nie może być tandetnie wykonany. Nie może mieć również młodzieżowego charakteru. Nie chodzi o elegancję - mam na myśli powagę i solidność. Istotne są materiały, design oraz cechy czysto praktyczne.

Telefon dla firmy – przegląd wybranych modeliHTC Desire Z

Obraz

HTC świetnie przygotowało aplikację do obsługi poczty. Jest bardzo wygodna w użyciu i ma wspomnianą obsługę Microsoft Exchange ActiveSync. Telefon doskonale radzi sobie z otwieraniem plików pakietu Office i PDF, a system umożliwia korzystanie z funkcji kopiuj, wklej oraz pracę w trybie routera WiFi. Ważny jest również dostęp do Android Marketu, w którym można znaleźć setki pożytecznych aplikacji. Bateria pozytywnie zaskakuje – rozładuje się po około 1,5 dnia pracy.

Wyposażenie jest bogate. Pod maską znalazł się moduł 3G oferujący łączność HSPA, WiFi w standardach b/g/n, Bluetooth oraz odbiornik GPS z A-GPS. Wygodne korzystanie z funkcji smartfona zapewni dotykowy ekran o przekątnej 3,7 cala.

Nokia N8

Nokia N8 kusi funkcjonalnością, doskonałym wykonaniem i niecodziennym wyglądem. Producent nie wyposażył jej w fizyczną klawiaturę QWERTY, ale ekranowa spisuje się naprawdę dobrze. Podobnie jak poprzednik, ósemka ma wsparcie dla Microsoft Exchange ActiveSync oraz niezbędny pakiet biurowy. Dodatkowe aplikacje można pobierać z wirtualnego sklepu Ovi Store. Bateria powinna zapewnić co najmniej dwa dni pracy.

Obraz

Na wyposażeniu znalazł się 3,5-calowy ekran, odbiornik GPS z A-GPS, Ovi Maps z darmową nawigacją, Bluetooth, WiFi w standardach b/g/n oraz łączność HSDPA. Warta uwagi jest również możliwość podpięcia do telefonu pendrive’a i korzystanie ze zgromadzonych tam danych.

Nokia E72

Ten biznesowy smartfon został wyposażony w bardzo wygodną, fizyczną klawiaturę QWERTY. Ekran nie ma dotykowego charakteru, ale długa przekątna jest gwarancją komfortu. Dodatkowymi zaletami są: poczta ze wsparciem dla Microsoft Exchange ActiveSync, dostęp do Ovi Store, Ovi Maps z darmową nawigacją, pakiet biurowy umożliwiający odczytywanie plików Office, program ZIP Menager oraz pojemna bateria, która gwarantuje kilka dni pracy.

Obraz

Na pokładzie znalazły się: 2,36-calowy ekran, łączność HSDPA, WiFi b/g (z licznymi zabezpieczeniami), możliwość działania jako modem do transmisji danych, synchronizacja z programem MS Outlook, Bluetooth, odbiornik GPS z A-GPS oraz bateria o pojemności 1500 mAh.

Nokia E75

To model dość nietypowy. Z pozoru wygląda jak klasyczny candybar, ale ma dodatkowy element w postaci wysuwanej klawiatury QWERTY. Idealnie sprawdzi się ona podczas redagowania dłuższych wiadomości tekstowych. Dodatkowe funkcje nie różnią się od tych, jakie oferuje opisywana wyżej E72.

Obraz

Producent wyposażył E75 w 2,4-calowy ekran, WiFi, Bluetooth, moduł A-GPS, moduł 3G z łącznością HSDPA oraz baterię o pojemności 1000 mAh.

iPhone 4

Telefon dla firmy powinien być prestiżowy, a produkt Apple'a zdecydowanie spełnia to kryterium. Jest wygodny w użyciu i prosty. Niestety, po kupieniu nie ma w nim zbyt wielu przydatnych aplikacji. Tysiące programów, które rozbudują jego funkcjonalność, można znaleźć w wirtualnym sklepie Apple Store. Minus polega na tym, że za niektóre trzeba płacić i wybierać je samemu.

Obraz

Na pokładzie kultowego iPhone’a znalazły się: 3,5-calowy ekran, odbiornik GPS, WiFi w standardach b/g/n, Bluetooth, moduł 3G oraz pokaźna liczba (16 lub 32) GB wbudowanej pamięci.

BlackBerry Bold 9700

BlackBerry to wręcz synonim biznesu. W Polsce RIM cieszy się małą popularnością. Za naszą zachodnią granicą i w Stanach jest tak popularny jak u nas Nokia. Bold 9700 to jeden z wyższych modeli kanadyjskiego producenta. Oferuje wiele pożytecznych funkcji, np. łatwe zarządzanie terminarzem i pocztą elektroniczną, rozbudowaną książkę telefoniczną oraz system alarmów i powiadomień. Na szczególną uwagę zasługuje poczta. Użytkownik może ja zsynchronizować z dowolną skrzynką oraz serwerem zewnętrznym. Wielu użytkowników ceni sobie również wysokiej klasy zabezpieczenia.

Obraz

Wygląd telefonu jest klasyczny (jak na tę markę naturalnie) – pod ekranem znajduje się pełna klawiatura QWERTY. Przyciski są świetnie wykonane. Jest również łączność HSDPA, WiFi b/g (z licznymi zabezpieczeniami), Bluetooth oraz bateria o pojemności 1500 mAh.

Wszyscy zainteresowani telefonami BlackBerry powinni wiedzieć o ich jednej bardzo ważnej cesze. Chcąc korzystać z Internetu, trzeba wykupić usługę BlackBerry BIS. Wiąże się to z comiesięczną dodatkową opłatą (około 30 zł). Pozwala to na surfowanie w Sieci bez żadnych ograniczeń.

BlackBerry Torch 9800

Torch nie jest klasycznym (pod względem wyglądu oczywiście) BlackBerry. Producent wyposażył go w duży, dotykowy ekran i wysuwaną klawiaturę QWERTY. W przeciwieństwie do pozostałych modeli będących aktualnie w sprzedaży, działa pod kontrolą najnowszej odsłony systemu operacyjnego BlackBerry 6.1. Najważniejsze, biznesowe cechy smartfona są podobne jak w przypadku Bolda. Ciekawym i pożytecznym urozmaiceniem jest funkcja udostępniania Internetu innym urządzeniom.

Obraz

Na pokładzie 9800 znalazły się: 3,2-calowy dotykowy ekran, WiFi w standardach b/g/n, Bluetooth, moduł 3G, oraz bateria o pojemności 1300 mAh.

W sprzedaży jest znacznie więcej smartfonów o charakterze biznesowym. Tutaj opisałem te najbardziej popularne. Mam nadzieję, że zestawienie pomoże Wam w wyborze najlepszego telefonu dla firmy.



Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)