Motorola Milestone XT720 – test

Motorola Milestone XT720 – test

Motorola Milestone XT720
Motorola Milestone XT720
Tomasz Hamryszak
13.01.2011 11:36, aktualizacja: 13.01.2011 12:36

Motorola Milestone XT720, która w Polsce jest dostępna już od sierpnia, całkiem niedawno trafiła do naszej redakcji. Po kilkunastu dniach testowania tego smartfona przyszła pora na ocenę. Czym wyróżnia się XT720 na tle konkurencji?

Pomimo że telefon gości w naszym kraju już niemal pół roku, swoją przygodę na rynku zaczął dużo wcześniej. Pierwsza wersja tego smartfona trafiła do Korei w styczniu 2010 roku pod nazwą Motorola MOTOROI. W pozostałych regionach pojawił się on już pozbawiony odbiornika telewizji cyfrowej, lecz z przyspieszonym procesorem z 600 do 720 MHz - to duże udogodnienie.

Przyglądając się specyfikacji technicznej czy samemu smartfonowi, można odnieść wrażenie, że Motorola XT720 to sprzęt tej samej generacji co pierwszy Milestone wyposażony w klawiaturę QWERTY. Testowany model niestety nie został wyposażony w ten element, lecz za to pojawiło się kilka interesujących dodatków, o których napiszę w dalszej części testu.

Specyfikacja

  • []wymiary: 61 x 116 x 11 mm[]waga: 142 g[]GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz)[]HSPA (do 7,2Mbps)[]3,7-calowy, pojemnościowy ekran TFT o rozdzielczości FWVGA (480x854)[]procesor ARM Cortex-A8 (TI OMAP3440) o taktowaniu 720 MHz[]512M pamięci ROM[]256 MB pamięci RAM[]slot kart microSD[]aparat 8 Mpix z autofokusem i  ksenonową lampą błyskową[]WiFi (b /g), Bluetooth 2.1 z EDR, microUSB[]HDMI out[]odbiornik GPS (z A-GPS)[]akcelerometr, czujnik światła, cyfrowy kompas[]radio FM, odtwarzacz mp3[]wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm[]bateria o pojemności 1390 mAh[]maksymalny czas rozmów: 4,5 godz. maksymalny czas czuwania: 320 godz

Zawartość zestawu

Zestaw, który otrzymuje użytkownik razem z Motorolą XT720, jest dobrze wyposażony. Cieszy fakt, że poza podstawowymi elementami znalazł się również kabel HDMI, dzięki któremu możemy podłączyć naszego smartfona do większości nowych telewizorów. Można mieć zastrzeżenia do słuchawek. Uważam, że w tej klasie urządzeń producent powinien zadbać o dostarczenie dokanałowych słuchawek w komplecie.

Komplet zawiera następujące elementy:

Wygląd i wykonanie

Na tle smartfonów konkurencji z pewnością wyróżniają go klawisze aparatu wysunięte ponad linię telefonu. Zabieg ten miał ułatwić korzystanie z funkcji fotograficznych, a wyszło odwrotnie. Wybrzuszenie na prawym boku sprawia, że telefon jest nieco nieporęczny, a osoby leworęczne będą narzekać na przypadkowe wciskanie spustu migawki. Na zmniejszenie komfortu użytkowania wpływają też ostro zakończone krawędzie telefonu, o których wspominałem już wcześniej.

Motorola Milestone XT720
Motorola Milestone XT720

Przedni panel telefonu zajmuje w większości 3,7-calowy ekran otoczony grafitową ramką. Zarówno wyświetlacz, jak i jego obwódka są niezwykle podatne na odciski palców. U góry został umieszczony spory otwór głośnika, a po prawej stronie logo Motoroli. Lewy górny róg to miejsce dla sensorów - czujnika światła oraz zbliżeniowego.

Motorola Milestone XT720
Motorola Milestone XT720

Poniżej wyświetlacza producent umieścił 4 dotykowe klawisze nawigacyjne. Wykonanie przycisków w tej technologii to kontrowersyjne rozwiązanie. Na pewno jest ono dobre po względem estetycznym, ale wielokrotnie zdarzyło mi się przypadkowo wyłączyć aplikację aparatu podczas wykonywania zdjęcia czy rejestracji wideo.

Motorola Milestone XT720
Motorola Milestone XT720

Górna krawędź Motoroli XT720 została bardzo dobrze zagospodarowana. Tradycyjnie znajduje się tutaj klawisz odpowiedzialny za blokowanie ekranu, który pełni również rolę wyłącznika. W tym samym miejscu zostało umieszczone wyjście 3,5 mm mini-jack. U góry telefonu nie zabrakło także portu HDMI osłoniętego zaślepką.

Motorola Milestone XT720
Motorola Milestone XT720

Tył telefonu pokryto antypoślizgowym materiałem w kolorze granatowym. Klapka baterii jest w całości wykonana z metalu, a pozostałe elementy z tworzywa sztucznego bardzo dobrej jakości. U dołu obudowy znajduje się głośnik zewnętrzny zakryty metalową maskownicą w kolorze czarnym. Tylny panel XT720 to naturalnie miejsce na wizjer aparatu oraz ksenonową lampę błyskową. Miejsce, w którym znajdują się te elementy, wyróżnia się wyraźnym zgrubieniem obudowy.

Motorola Milestone XT720
Motorola Milestone XT720

Boki XT720 właściwie niczym się nie wyróżniają. Prawa strona pozostała niemal niezagospodarowana – jest tutaj jedynie port microUSB ukryty pod niewielką zaślepką. Po lewej standardowo znajdują się przyciski odpowiedzialne za regulację głośności oraz przybliżanie/oddalanie kadru w aparacie. Poniżej producent umieścił spust migawki oraz klawisz odpowiedzialny za przełączanie trybów aparatu. Przyciski te ulokowano na wspomnianym wcześniej wybrzuszeniu, które sprawia, że telefon u dołu jest znacznie szerszy.

Ekran

Wyświetlacz to zwykła matryca TFT o przekątnej 3,7 cala. Ma on rozdzielczość 480 x 854 pikseli. Ciężko tu oczekiwać jakichś oszałamiających wyników, ale moim zdaniem producent mógł się bardziej się postarać. Panel dotykowy działa poprawnie, lecz jest wyraźnie mniej czuły niż w przypadku Windows Phone 7. Obsługuje on również funkcję multitouch - tutaj nie mam nic do zarzucenia.

Dla porównania: LG E900 Swift 7 może pochwalić się widocznie lepszym obrazem pomimo zastosowania tej samej technologii. W telefonie koreańskiego producenta ekran jest zdecydowanie jaśniejszy i ma żywszą paletę barw. Spore różnice między tymi ekranami są doskonale widoczne przy wyświetlaniu stron internetowych - kolor biały znacznie odbiega od tego prezentowanego w telefonie koreańskiego producenta.

System

Motorola XT720 jest oparta na systemie operacyjnym Android w wersji 2.1, do której producent dołączył kilka własnych dodatków. Osoby zainteresowane tym smartfonem zmartwi informacja, że telefon ten nie otrzyma oficjalnej aktualizacji do nowszej wersji systemu. Producent nie przewidział Androida 2.2 Froyo dla tego modelu, co wydaje się bardzo dziwne, ponieważ model Milestone powinien dostać taki już niebawem. Powodów tego zaniedbania możemy się tylko domyślać.

Obraz

Dużą wadą omawianej Motoroli jest nie najlepsza optymalizacja oprogramowania. XT720 wyposażona w 256 MB pamięci RAM oraz 512 MB ROM bardzo szybko dostaje zadyszki. W trakcie testów system operacyjny niejednokrotnie poinformował o brakujących zasobach pamięci podręcznej. W procesie bezczynności telefon wskazywał do 58 MB wolnej pamięci.

O spowolnienia ciężko tutaj obwiniać procesor TI OMAP344 o taktowaniu 720 MHz - taka jednostka nie powinna mieć większych problemów z tym systemem. Tym bardziej że procesor pierwszej wersji smartfona, która pojawiła się w Korei, cechował się częstotliwością 600 MHz.

Na brak oficjalnej aktualizacji Androida w Motoroli XT720 znalazł się sposób. Od niedawna jest możliwość wgrania Custom ROM-a, który wprowadza system Google'a w wersji 2.2 Froyo. Oczywiście taka operacja jest ryzykowna i użytkownik przeprowadza ją na własną odpowiedzialność, tym bardziej że to dość wczesna wersja, a więc może zawierać błędy.

Multimedia

XT720 poradzi sobie z odtworzeniem podstawowych formatów plików multimedialnych, tj. MPC, AAC, 3gp, WMV, czy MP4. Dla wsparcia kodeków DivX potrzebna jest zewnętrzna aplikacja. Motorola w swoim smartfonie wykorzystała podstawowy odtwarzacz systemu Android, który jest nieco ubogi.

Obraz

Dużą zaletą telefonu jest aplikacja dostarczana przez amerykańskiego producenta, która odpowiada za zmianę trybów equalizera. Co prawda nie pozwala ona na dowolne ustawienie brzmienia, lecz zawiera podstawowe efekty audio, które zadowolą większość użytkowników.

Dodatkowo efekty dobiera się osobno dla głośnika zewnętrznego oraz zestawu słuchawkowego. Jest to bardzo przemyślane rozwiązanie, bo - jak wiadomo - oba źródła dźwięku brzmią całkiem inaczej, przez co niemal niemożliwe jest optymalne dostrojenie dźwięku dla obu jednocześnie.

Głośnik zewnętrzny oferuje dobrą jakość dźwięku. Dla porównania: radzi sobie znacznie lepiej niż ten w telefonie LG E900 Swift 7, lecz minimalnie gorzej od tego w testowanym przeze mnie ostatnio Sony Ericsson Xperia X10 mini pro. Poziom natężenia dźwięku jest naprawdę dobry, a niskie tony są zupełnie zadowalające jak na telefon komórkowy. Na dołączonych słuchawkach wszystkie wymienione wyżej smartfony grają bardzo podobnie i w tym przypadku nie mam najmniejszych zastrzeżeń do Motoroli.

Motorola Milestone XT720
Motorola Milestone XT720

XT720 została wyposażona w wyjście HDMI typu D. Jedyną zaletą wiążącą się z zastosowaniem tego dodatku jest możliwość wyświetlania zdjęć oraz filmów na ekranie nowego telewizora. Niestety na tym kończy się funkcjonalność tego portu w Motoroli. Użytkownicy nastawiający się na granie w gry z Androida czy przeglądanie Internetu na dużym ekranie będą mocno rozczarowani. Ponadto telefon nie oferuje podglądu wyświetlacza telefonu na ekranie telewizora. HDMI w Motoroli XT720 uważam za zbędny dodatek, za który musimy słono zapłacić.

Łączność

Motorola Milestone XT720 wspiera wszystkie podstawowe standardy łączności, tj. GSM, 3G, WiFi b/g oraz Bluetooth 2.1, i trudno wymagać tu czegoś więcej. Jedyny mankament, który ujawniły testy, to sporadyczne gubienie zasięgu, jednak zawsze zdarzało się tylko w procesie bezczynności. Podczas rozmowy nie zaobserwowałem takich problemów, lecz zdarzyło się, że telefon po minucie połączenia samoczynnie się wyłączył.

Jakość rozmów w Milestone XT720 stoi na dobrym poziomie. Słuchawka jest wystarczająco głośna, aby swobodnie prowadzić rozmowę w miejskim zgiełku. Dodatkowo model ten został wyposażony w funkcję CrystalTalk, która służy do optymalizacji dźwięku w trakcie połączenia. Osoby rozmawiające ze mną również nie narzekały na jakość prowadzonych rozmów. Przy ustawieniu maksymalnej głośności dało się usłyszeć delikatny pogłos, lecz nie przeszkadzało to w trakcie rozmowy.

Ciekawym dodatkiem oferowanym przez firmę Motorola jest aplikacja Portal Phone. Umożliwia ona utworzenie połączenia pomiędzy komputerem a telefonem. Urządzenia mogą łączyć się za pomocą WiFi lub kabla USB. Szczególnie wygodna jest ta pierwsza opcja, dzięki której wystarczy wpisać odpowiedni adres IP w oknie przeglądarki, aby mieć dostęp do zdjęć czy kontaktów.

Phone Portal
Phone Portal

Ponadto Portal Phone pozwala na zarządzenie połączeniami i wiadomościami znajdującymi się w pamięci smartfona. Za pomocą WiFi można odbierać, pisać i wysyłać wiadomości tekstowe bez konieczności używania telefonu. Całość nie wymaga nawet instalacji specjalnego oprogramowania, ponieważ z Portal Phone na komputerze korzystamy z poziomu przeglądarki internetowej. Aplikacja jest bardzo użytecznym narzędziem - i za to Motoroli należy się duża pochwała.

Aparat

W aparacie pokładałem największe nadzieje. Rozdzielczość 8 Mpix wraz z ksenonową lampą błyskową z pewnością wyróżnia Motorolę Milestone XT720 na tle konkurencji. Niestety muszę przyznać, że aparat w tym modelu mocno mnie rozczarował. Powodem tego jest niedopracowana aplikacja odpowiadająca za wykonywanie zdjęć oraz nagrywanie wideo. Działa ona dość wolno, a czasem niestabilnie.

Motorola Milestone rejestruje filmy z maksymalną rozdzielczością 1280 x 720 pikseli, czyli popularne HD (720p). Niestety w trakcie nagrywania nie jest dostępna funkcja continous focus, która odpowiada za ustawianie odpowiedniej ostrości na nagrywanym kadrze. Nagrania są zapisywane w formacie .3gp i charakteryzują się prędkością ok. 19-23 klatek/s.

Szczegółowy test aparatu w Motoroli Milestone XT720 znajduje się w poniższym wpisie.

Przykładowe wideo:

Akumulator w tym telefonie to litowo-polimerowe ogniwo o pojemności 1390 mAh. Starcza ono na jedną dobę bardzo intensywnej pracy (podświetlanie ustawione jest na automatyczną regulację bądź na 100%, Internet przez przeglądarkę przez ponad godzinę, gry, kilkanaście minut rozmowy, kilkadziesiąt SMS-ów, korzystanie z aparatu/kamery). Podczas względnie normalnego użytkowania telefonu bateria bez problemu wytrzyma 2 dni bez ładowania, co w dobie energożernych smartfonów uważam za całkiem dobry wynik.

Podsumowanie

Motorola Milestone XT720 jest urządzeniem, które konkuruje na rynku z takimi smartfonami, jak HTC Desire, Samsung Galaxy S czy Sony Ericsson Xperia X10. Spośród tej czwórki to właśnie XT720 jest jednym z droższych telefonów. Pomimo że wyróżnia się ksenonową lampą błyskową, pod względem zdjęć i filmów przegrywa z Galaxy S i dużo tańszą Xperią X10.

Bateria

Niewątpliwie o wiele rozsądniejszym wyborem w tym przedziale cenowym jest Samsung Galaxy S. Poza lepszą specyfikacją techniczną użytkownicy tego telefonu nie muszą martwić się o aktualizacje oprogramowania - w przypadku XT720 jest to problem. Motorola Milestone, która pod względem hardware'u wydaje się bardzo ciekawym smartfonem, niestety bardzo wiele traci poprzez niedopracowane oprogramowanie.

Zalety:

[plus]solidne wykonanie

[plus]ksenonowa lampa błyskowa

[plus]korektor dźwięku

[plus]aplikacja Portal Phone

Wady:

[minus]niedopracowanie oprogramowanie

[minus]mała ilość pamięci RAM

[minus]nieporęczna obudowa

[minus]brak dalszego wsparcia dla oprogramowania

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)