Kto pomoże HTC w walce o portfele użytkowników?
HTC ostatnimi czasy nie wiedzie się najlepiej, ale firma ma już plan wyjścia z trudnej sytuacji. Tajwańczykom udało się też znaleźć partnerów, którzy pomogą w jego realizacji. O kim mowa?
Jakiś czas temu wspominałem o czteropunktowym planie Petera Chou, który ma pomóc wyjść z dołka tajwańskiemu producentowi. Jednym z jego założeń jest skupienie się na urządzeniach z niższej półki cenowej, które HTC zaniedbało w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Tajwańczycy mają zamiar wprowadzić do sprzedaży nową generację tanich smartfonów. Nie chcą jednak polegać, jak dotychczas, na układach Qualcomma, tylko zamierzają sięgnąć po inne rozwiązania. Oczywiście Snapdragony wciąż będą wykorzystywane w kluczowych urządzeniach, ale do produkcji tańszych modeli HTC ma użyć także chipsetów innych partnerów. A są wśród nich m.in.: MediaTek, Broadcom, Spreadtrum (specjalizujący się w technologiach na rynek chiński) czy nawet spółka ST-Ericsson, która w połowie roku została rozwiązana.
Rozszerzenie listy partnerów ma umożliwić tworzenie bardziej przystępnych cenowo produktów. Nowe umowy podpisywane są z myślą o przyszłości, ale chipsety Broadcoma, Spreadtrum i ST-Ericssona już teraz są montowane w modelach serii Desire. Przykładem jest choćby HTC Desire 601, zaprezentowany na początku września. Początkowo pojawiły się plotki, że smartfon działa na Snapdragonie 400, ale w rzeczywistości zastosowano czterordzeniowy chipset Broadcoma (zapewne BCM23550 oparty na rdzeniach Cortex-A7 1,2 GHz).
Rozwiązania nowych partnerów pojawiły się także w ostatnio pokazanych dual SIM-ach na rynek tajwański. Pierwszym jest Desire 501, wzorowany na One X. Ma on 4,3-calowy ekran WVGA, 8 GB wbudowanej pamięci, aparat 8 Mpix z sensorem BSI i optyką f/2.0, kamerką 2,1 Mpix oraz baterię 2100 mAh. Jego sercem jest układ NovaThor U8520, który bazuje na dwóch rdzeniach Cortex-A9 i grafice Mali-400. Chipset obsługuje łączność HSDPA, Wi-Fi, NFC czy Bluetooth 4.0.
Lepiej prezentuje się druga z nowości, czyli wzorowany na HTC One model Desire 700. Cechuje się on podobnym wyglądem i obecnością głośników BoomSound, ale nie ma co liczyć na tak samo dobre wykonanie czy podzespoły jak we flagowcu. W plastikowej obudowie wykorzystano niemal te same elementy co w Desire 501. Różnicą jest 5-calowy ekran o skromnej rozdzielczości qHD (960 x 540) i możliwość nagrywania wideo w jakości Full HD (aparat jest ten sam). Smartfon opiera się na tajemniczym czterordzeniowym układzie Spreadtrum Shark o taktowaniu 1,2 GHz.
Zwiększenie liczby dostawców układów może wyjść HTC na dobre. Szczególnie na rynku chińskim, na którym firma obecnie się skupia. Zastosowanie tańszych układów pozwoli zaoferować bardziej konkurencyjne ceny w stosunku do produktów chińskich firm.
Myślę, że w niedalekiej przyszłości można spodziewać się smartfonów Tajwańczyków z układami MediaTeka czy Broadcoma także na naszym rynku. Pozostaje mieć nadzieję, że nie pociągnie to za sobą problemów z optymalizacją działania czy kompatybilnością z tytułami dostępnymi w Google Play.