Aplikacje na telefon - skąd pobrać?

Aplikacje na telefon - skąd pobrać?

Fot. na lic. CC; Flickr.com/by Johan Larsson
Fot. na lic. CC; Flickr.com/by Johan Larsson
Paweł Żmuda
10.12.2010 21:04, aktualizacja: 10.12.2010 22:04

Decydując się na wybór smartfona, większość użytkowników dobrze wie, że ich siłą jest nie tylko mocna specyfikacja, czy bardzo dobre wykonanie. Smartfony to przede wszystkim ogrom różnorodnych aplikacji. Gdzie szukać aplikacji na swój telefon?

Skąd pobierać aplikacje na telefon?Android

By uzyskać dostęp do ogromnej liczby aplikacji na swój telefon komórkowy, użytkownicy Androida wcale nie muszą szukać zbyt daleko. Firma Google odpowiedzialna za rozwój platformy, już w październiku 2008 roku udostępniła platformę Android Market. Praktycznie każdy telefon z systemem Google wyposażony jest w dostęp do platformy Android Market, gdzie znaleźć można wiele zarówno płatnych, jak i darmowych programów na komórkę. Według lipcowego raportu firmy Distimo, Android Market zdecydowanie prowadzi wśród platform oferujących darmowe aplikacje. Na łamach Android Market aż 57% programów dostępne jest za darmo. Jeśli chcemy płacić - możemy - płatny Android Market dostępny jest również w naszym kraju, chociaż jego zasoby są jeszcze stosunkowo małe.

Część twórców gier umożliwia także pobieranie programów z własnych oficjalnych stron. W przypadku Gameloftu jest to zbawienne, ponieważ gry tego twórcy nie znalazły się w polskim Markecie.

iOS

Platforma Apple App Store została przedstawiona światu w lipcu 2008 roku. W App Store znajdziemy aplikacje działające zarówno na telefonie Apple iPhone, jak i na odtwarzaczu iPod Touch i popularnym tablecie iPad. Pobierając z platformy możemy zadecydować, czy aplikacja zostanie ściągnięta bezpośrednio na urządzenie, czy wgramy ją do komórki za pośrednictwem iTunes. App Store stał się swoistym wzorem do naśladowania wśród sklepów z aplikacjami. Gigant Apple wyznaczył standard podziału dochodów - 70/30 - 70% kwoty, jaką zapłacić trzeba za aplikację, trafia bezpośrednio do odpowiadających za nią programistów. Reszta zostaje w kieszeni Steve'a Jobsa i jego kolegów. Na początku września, platforma App Store mogła pochwalić się liczbą ponad 6,5 miliarda ściągniętych aplikacji.

Aplikacje na Symbiana

System Symbian z którego korzysta fiński producent telefonów komórkowych - Nokia, przez wielu użytkowników uważany jest za nieco przestarzałą i zacofaną platformę. Nie czas jednak na ocenę systemu. Jedno jest pewne - Nokia, dopiero w maju 2009 roku postanowiła dołączyć do konkurencji ze strony Apple i Google. W maju 2009 roku uruchomiona została platforma Ovi Store (znana u nas jako Ovi Sklep). Na platformie przygotowanej przez fiński koncern znajdziemy zarówno płatne, jak i darmowe programy, podzielone na kategorie takie jak Aplikacje, Gry, Audio i wideo oraz Personalizacja. Sklepu Ovi nie trzeba szukać daleko. Wystarczy uruchomić skrót preinstalowany w naszym telefonie.

Windows Phone

Windows Marketplace for Mobile to usługa zaprezentowana przez koncern Microsoft po raz pierwszy na targach Mobile World Congress w 2009 roku, rozpoczęła swoje działanie dopiero w październiku 2009 roku. Początkowo platforma dostępna była tylko dla telefonów działających pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Mobile 6.5. Do korzystania nie zachęcała też "ogromna" liczba 246 aplikacji, która na szczęście bardzo szybko uległa sporemu wzrostowi. Na pełen nieograniczony dostęp do Marketplace for Mobile w Polsce musieliśmy poczekać aż do 2010 roku. Aplikacje z Marketplace posegregowane są na kategorie takie jak Gry, Rozrywka, Biurowe czy Komunikacja.

Wraz z pojawieniem się systemu Windows Phone 7, Microsoft otwarł kolejną platformę z aplikacjami - Windows Phone Marketplace. Sklep umożliwia użytkownikowi przetestowanie programów w trybie "try-before-you-buy", dzięki czemu przed zakupem wybranej aplikacji, możemy sprawdzić, czy naprawdę chcemy za nią płacić. Aplikacje dla Windows Phone 7 posegregowane są na 16 kategorii głównych i 25 subkategorii. Opłaty w Windows Phone Marketplace możliwe są za pośrednictwem kart kredytowych lub rachunku operatora.

Miłym dodatkiem dla użytkowników telefonów z systemem Microsoftu jest inicjatywa serwisu z aplikacjami FreewarePocketPC.net. To właśnie ich dziełem jest całkowicie darmowa i niezależna alternatywa dla sklepu z aplikacjami dla Windows Mobile - OpnMarket. Aplikacja dająca dostęp do OpnMarket dostępna jest bezpośrednio na stronach FreewarePocketPC.

bada OS i telefony Samsunga

Koreański Samsung dba o to, by użytkownicy telefonów z systemem bada OS nie pozostawali sami. Najlepszym tego dowodem jest oszałamiająca pula nagród dla uczestników konkursu bada Developer Challenge i specjalna platforma Samsung Apps na której coś dla siebie znajdą również użytkownicy smartfonów Samsunga z systemem Android. Całość dostępna jest dla użytkowników komórek Samsunga w ponad 100 krajach świata.

[url=http://simblog.pl/google-poszerza-liste-krajow-obslugujacych-google-instant]

Google poszerza listę krajów obsługujących Google Instant[/url]

LG

Posiadacze komórek wyprodukowany przez koreański koncern LG Electronics, mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanej platformy LG Application Store. Kolejny sklep z aplikacjami nie różni się od zaprezentowanych wcześniej rozwiązań. Znajdziemy tu wiele aplikacji posegregowanych wśród 10 kategorii takich jak na przykład Rozrywka, Multimedia czy Lifestyle, a także całą masę dzwonków i tapet na komórki LG.

[url=http://simblog.pl/obowiazkowa-klasyfikacja-aplikacji-w-markecie-juz-za-tydzien]Obowiązkowa klasyfikacja aplikacji w Markecie

Inne systemy

Również producenci nieco mniej popularnych W Polsce urządzeń dbają o swoich użytkowników. Już w październiku 2008 roku podczas konferencji BlackBerry Developer Conference, kanadyjski koncern RIM zapowiedział, że użytkownicy komórek z linii BlackBerry wkrótce będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanej platformy z aplikacjami. W kwietniu 2009 roku zaprezentowana została platforma BlackBerry App World. Na początku grudnia, przedstawiciele RIM poinformowali, że z App World pobierane jest około 2 milionów aplikacji dziennie.

Jeśli posiadamy urządzenie wyprodukowane przez Palma, możemy skorzystać z platformy Palm App Catalog uruchomionej przez Palma w czerwcu 2009 roku.

Pozostałe źródła

Jeśli nie chcemy korzystać z platformy z aplikacjami dla naszego smartfona, zawsze możemy poszukać aplikacji na własną rękę. Większość liczących się twórców aplikacji, takich jak chociażby Fring, Skype czy Gameloft, umożliwia nam pobranie najnowszych wersji swoich produktów prosto z własnych serwisów internetowych. Szukanie aplikacji na stronach twórców jest jednak nieco bardziej czasochłonne niż korzystanie ze specjalnie przygotowanych platform.

Zaawansowani użytkownicy dobrze wiedzą, że istnieje wiele innych źródeł z których można pobierać najnowsze aplikacje na smartfona. Niestety, nie są one do końca legalne, więc nie wspominamy o nich w naszym zestawieniu. By być ciągle na bieżąco i otrzymywać najświeższe informacje o nowych aplikacjach możecie przecież śledzić SIMbloga ;).

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)