Nokia N8 - test [część 3]
Czas na trzecią (i ostatnią) część testu Nokii N8. Skoncentruję się w niej na aparacie fotograficznym, w który wyposażono ten model i któremu miałem okazję przyjrzeć się bliżej przez ostatnie dwa tygodnie.
17.11.2010 | aktual.: 17.11.2010 12:00
Aparat
Nokia N8 została wyposażona w aparat fotograficzny z optyką Carla Zeissa, ksenonową lampą błyskową, diodą doświetlającą, autofokusem i matrycą 12 Mpix. Na uwagę zasługuje w szczególności matryca. Wielkość sensora obrazu to aż 1/1,83"! Pod tym względem N8 bije na głowę wszystkie inne telefony komórkowe, w tym Samsunga Pixon 12 i Sony Ericssona Satio oraz tanie aparaty kompaktowe.
Duża (jak na aparat kompaktowy, gdyż nie można jej porównywać z sensorami w lustrzankach) matryca w połączeniu z szerokokątnym obiektywem Tessar firmy Carl Zeiss gwarantują bardzo dobrą jakość zdjęć niemal w każdych warunkach.
Widać to w szczegółowości zdjęć, która jest większa niż w jakimkolwiek innym telefonie. Szczegóły są także dobrze odwzorowane przy wykonywaniu zdjęć na małym cyfrowym powiększeniu. Po wykonaniu wielu testowych fotek mogę dodać, że czasami ciężko stwierdzić, czy zdjęcie zostało wykonane na zbliżeniu. Oczywiście występują szumy, ale jest ich mniej niż na aparatach konkurencji.
Na uwagę zasługuje naturalność zdjęć. W przeciwieństwie do Satio czy Pixona 12 kontrast i barwy na zdjęciach nie są tak bardzo sztucznie podbijane. Fotki cechują się większą naturalnością i lepiej oddają rzeczywistość. Jest to moim zdaniem duży plus Nokii N8.
Nie zabrakło także trybu makro, który można znaleźć w programach tematycznych (zbliżenie). Służy on do robienia zdjęć mniejszych obiektów. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie mniejszej niż 10 cm odległości, w której aparat jest w stanie ustawić ostrość. Ze względu na wielkość matrycy byłoby to trudne do zrobienia, dlatego ten brak można wybaczyć fińskiemu producentowi.
W warunkach słabego oświetlenia można korzystać z ksenonowej lampy błyskowej. Jest ona mocna i dobrze rozświetla obszar w odległości do 1,5 m od obiektywu. Niestety, ma to także swoje wady. Gdy nie robimy zdjęć w ciemności, użycie lampy błyskowej może powodować, że obraz na pierwszym planie (w centralnej części zdjęcia) jest prześwietlony.
Z innych dodatków warto wspomnieć o funkcji wykrywania twarzy, która działa doskonale, redukcji czerwonych oczu czy możliwości własnoręcznego ustawienia ISO. W telefonie są dostępne trzy tryby ISO: 100, 400 i 800, które można zmieniać po wyborze funkcji Światłoczułość.
Jedną z wad aparatu w Nokii N8 jest brak możliwości wyłączenia diody doświetlającej, która działa automatycznie w warunkach gorszego oświetlenia, nawet przy ręcznym wyłączeniu lampy błyskowej.
Podsumowując: Nokia N8 pod względem jakości robionych zdjęć to obecnie najlepszy na rynku telefon, który może śmiało rywalizować z tanimi cyfrówkami. O klasie aparatu w Nokii N8 najlepiej świadczy fakt, że został on niedawno wykorzystany w profesjonalnej sesji zdjęciowej dla magazynu Viva.
Poniżej galeria zdjęć wykonanych Nokią N8 (zostały one zmniejszone do szerokości 1500 pikseli):
Zdjęcia w pełnej rozdzielczości znajdziecie pod tym linkiem.
Interfejs aparatu
Sam aparat w N8 zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Niestety, nie mogę tego powiedzieć o jego obsłudze. Interfejs jest prosty, ale brakuje mu intuicyjności. Odczuwa się to szczególnie wtedy, gdy chcemy szybko zmienić jakiś parametr zdjęć, jak ISO, poziom ekspozycji, czy własnoręcznie ustawić balans bieli. Należy wtedy każdorazowo wchodzić w Ustawienia i doszukiwać się odpowiedniej funkcji. Co gorsza, większość z nich (jak np. ISO) została opisana tylko słowami: niska, średnia czy wysoka.
Robiąc zdjęcia, można korzystać z przycisków funkcyjnych (kontrolery zoomu i spust migawki) bądź ich ekranowych odpowiedników. Na ekranie znalazły się także: przełącznik umożliwiający szybkie przejście między trybem fotografowania a nagrywaniem wideo, kontroler lampy błyskowej (umożliwia także włączenie redukcji czerwonych oczu) oraz podstawowe informacje o wielkości i liczbie zdjęć, które można jeszcze zrobić, wybranym programie tematycznym czy włączonym wykrywaniu twarzy.
Nagrywanie wideo
Aparat Nokii N8 pozwala nie tylko robić świetne zdjęcia, lecz także nagrywać materiał wideo w jakości HD. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu bardzo wydajnego układu graficznego Broadcom BCM2727. Materiał jest rejestrowany w maksymalnej rozdzielczości 1280 x 720 pikseli z szybkością 25 kl./s.
W warunkach dobrego oświetlenia telefon kręci świetne filmy, które pod względem jakości mogą śmiało rywalizować z tymi kręconymi Galaxy, Wave'em czy iPhone'em 4 - tak pod względem szczegółowości obrazu, jak i bardzo dobrego odwzorowania kolorów. W nagraniach zdarza się jednak, że kamera czasami gubi klatki, co jest odczuwalne najbardziej przy włączonej programowej stabilizacji obrazu.
Nokia przebija konkurencję pod względem jakości wideo kręconego w nocy lub przy słabym oświetleniu, co jest zasługą dobrego obiektywu i dużej matrycy. Model przegrywa jednak w zakresie płynności nagrania - czasami nie jest to niestety nawet 25 kl./s. Być może zmieni się to wraz z kolejnymi aktualizacjami i Nokia N8 będzie mogła nagrywać przy pełnych 30 fps.
Duży plus dla Nokii należy się także za świetne rejestrowanie dźwięku w modelu N8. Dźwięk otoczenia jest doskonale przechwytywany przez mikrofon. Ponadto program potrafi odpowiednio dopasować głośność dźwięku, dzięki czemu można słyszeć słowa wypowiadane przez ludzi przechadzających się blisko fontanny.
Poniżej przykładowe nagrania wykonane Nokią N8:
Nokia N8 wideo sample [720p] 1
Nokia N8 wideo sample [720p] 2
Nokia N8 wideo sample [720p] 3
Funkcje dodatkowe
Nie zabrakło opcji dodawania danych geolokalizacyjnych do zrobionych zdjęć i nakręconych filmików. Innym miłym dodatkiem jest możliwość szybkiej edycji zdjęć zaraz po ich zrobieniu. W tym celu wykorzystywany jest Edytor zdjęć, o którym wspominałem przy okazji przeglądu funkcji multimedialnych N8.
Nieźle działa także Edytor wideo, który pozwala na tworzenie filmów i pokazów slajdów ze zdjęć. Przy jego użyciu można dzielić i dowolnie składać już istniejące filmy, dodawać do nich opisy, ścieżkę dźwiękową czy wstawiać zdjęcia. Program działa bardzo sprawnie. Szkoda tylko, że nie oferuje możliwości płynnego przechodzenia między końcowymi klatkami z danego ujęcia.
Podsumowanie
Nokia N8 to bez wątpienia jeden z najlepszych telefonów na naszym rynku, który z pewnością spodoba się nie tylko fanom Symbiana. Smartfon oferuje ogrom funkcji, jak HDMI, USB OTG, świetny aparat, ekran AMOLED, które nie są dostępne w większości telefonów na naszym rynku, a jego dużą zaletą jest długi czas pracy na baterii.
Czy warto kupić Nokię N8? Tak, o ile nie jesteście zagorzałymi przeciwnikami Symbiana. Jeżeli nie podobały Wam się wcześniejsze wersje fińskiego systemu, telefon z Symbianem^3 raczej także Was nie przekona.
Zalety:
[plus] jakość wykonania
[plus] ekran AMOLED
[plus] transmitter FM
[plus] niezły odtwarzacz MP3 z korektorem i dostępem do Ovi muzyka
[plus] odtwarzacz DivX w standardzie
[plus] rewelacyjny aparat 12 MPix
[plus] nagrywanie/odtwarzanie wideo w 720p
[plus] darmowa nawigacja Ovi mapy
[plus] USB OTG i obsługa peryferiów komputerowych
[plus] obsługa urządzeń Bluetooth, jak bezprzewodowa mysz czy klawiatura
[plus] port HDMI
[plus] wbudowany edytor zdjęć i wideo
[plus] trzy pulpity z widżetami
[plus] duża liczba aplikacji lokalnych, dostępna w Ovi Sklepie
[plus] długi czas pracy na baterii
Wady:
[minus] ekran łatwo się smuży
[minus] reakcja na dotyk mogłaby być lepsza
[minus] brak rozbudowanej integracji z portalami społecznymi
[minus] wersje próbne Adobe PDF i QuickOffice'a
[minus] brak możliwości samodzielnej wymiany baterii (utrata gwarancji)