UKE do operatorów: inwestujcie, to MTR będzie wolniej spadać
Spadające stawki MTR stoją od dawna kością w gardle operatorom. Urząd Komunikacji Elektronicznej zasugerował im właśnie nowy plan, który zostanie przyjęty tylko pod pewnym warunkiem...
Pomysł pojawił już na początku zeszłego miesiąca - Prezes Streżyńska na łamach "Dziennika Gazeta Prawna" wskazała, że "[...] obniżanie stawek MTR na polskim rynku już nie przekłada się na spadek cen detalicznych". Dlatego wystąpiła do operatorów z pewną propozycją.
W jej ramach Urząd Komunikacji Elektronicznej zobowiązał się do stabilizacji stawek MTR i opracowania nowego, korzystnego dla operatorów harmonogramu ich obniżek. W zamian oczekuje... inwestycji.
Dużym problemem są w naszym kraju tak zwane "białe plamy", obszary, na których jest całkowity brak zasięgu sieci 2G, oraz tereny o małej gęstości zaludnienia, gdzie budowa pokrycia siecią 3G nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego.
To właśnie tymi obszarami mieliby się zająć operatorzy w zamian za ustabilizowanie stawek MTR. Na stronie UKE możemy przeczytać szczegóły tej swoistej "wymiany":
Rozmowy z operatorami komórkowymi trwają od lipca 2010 r. Podczas nich omówiono koszty budowy BTS, rodzaje możliwych inwestycji, potencjalne korzyści z nowego harmonogramu, obniżki stawek, lokalizację białych plam, podział i współdzielenie inwestycji w białych plamach, tryb zawarcia porozumień i inne.
W zamian za inwestycje, które zapewnią pokrycie komórkową usługą telefoniczną wszystkich zidentyfikowanych białych plam oraz pokrycie siecią 3G (dostęp do Internetu) co najmniej 80% obszaru kraju, Prezes UKE proponuje Operatorom następujący harmonogram spadku stawek za zakończenie połączeń w sieciach ruchomych:
- do 1 lipca 2011 - 0,1520 zł/min
- do 1 stycznia 2012 - 0,1370 zł/min
- do 1 lipca 2012 - 0,1223 zł/min
Teraz operatorzy muszą wyrazić na piśmie (w ciągu 2 tygodni) opinię na temat zawarcia porozumienia, a także wiążącą deklarację co do zakresu zobowiązań inwestycyjnych. Jednocześnie Urząd zwrócił się też do wójtów i burmistrzów oraz prezydentów miast z prośbą o pomoc w identyfikacji białych plam, na których dokonywane będą inwestycje.