Samsung B7722 DUOZ 3G - test
Samsung B7722 - wbrew pozorom - to jeden z najciekawszych modeli koreańskiego producenta. Telefon nie jest bowiem zwykłym dotykowcem. Komórka zaliczana do linii DUOZ została wyposażona w dwa wejścia na karty SIM. Samsung B7722 obsługuje zarówno sieć GSM, jak i 3G, co jest nowością w tego typu telefonach. Zobaczmy, jak sprzęt spisuje się w praktyce.
Wygląd
Samsung B7722 jest dość dużym telefonem. Jednak mimo sporych rozmiarów jest bardzo poręczne. Jedyne, co może zniechęcić, to obudowa wykonana ze śliskiego tworzywa, które okropnie się smuży i często wyślizguje z rąk.
Telefon w modnym kolorze piano black został wyposażony w 3,2-calowy ekran dotykowy (typ rezystywny). Pod wyświetlaczem znajdziemy trzy klawisze funkcyjne (w tym do odbierania i kończenia rozmowy). Po bokach umieszczono przyciski głośności, blokady ekranu, zmiany aktywnej karty SIM oraz klawisz aparatu. Z tyłu znajdziemy 5-megapikselowy aparat (niechroniony) z LED-ową lampą błyskową.
Wygląd DUOZ-a 3G jest elegancki i stylowy. Trudno go po wyglądzie zakwalifikować do modeli ze średniej półki cenowej..
Ekran i interfejs
Samsung wyposażył model B7722 w dotykowy ekran o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 240 x 400 pikseli. Komórka oferuje wyświetlacz rezystywny. Ekran w telefonie reaguje bardzo dobrze. Wystarczy lekkie dociśnięcie palca, aby zobaczyć efekt. Minusem jest za to mała rozdzielczość przy dużych wymiarach fizycznych ekranu, przez co widoczna jest ziarnistość wyświetlacza.
DUOZ 3G oferuje nową odsłonę interfejsu TouchWiz 2.0 z plusem w nazwie. Oferuje ona kilka udogodnień zapożyczonych z systemu bada. Posiadacze innych dotykowców Samsunga znajdą w B7722 podobne przydatne funkcje, jak: inteligentne odblokowanie przez narysowanie danej litery na ekranie, możliwość ustawienia widżetów na trzech pulpitach ekranu głównego oraz dostosowania wyglądu menu.
Producent nie zdradził szczegółów na temat procesora i pamięci podręcznej telefonu, ale po stabilnym i szybkim działaniu interfejsu można wywnioskować, że stoją one na przyzwoitym poziomie..
Obsługa dwóch kart SIM
Obsługa dwóch kart SIM jednocześnie to jedna z największych zalet Samsunga B7722. Wejście na karty znajdziemy pod baterią, tak jak w każdym telefonie. Po włączeniu telefonu należy wprowadzić PIN do kart SIM. Następnie trzeba skonfigurować karty: podać nazwę i etykietę (praca, dom itp.). Po załadowaniu interfejsu u góry pojawiają się dwie ikony kart SIM ze wskaźnikami sygnału (osobny dla każdej karty).
Korzystanie z obu kart jest bardzo proste. Obie są aktywne jednocześnie. Gdy ktoś do nas zadzwoni, u góry ekranu widzimy zakładkę ze wskazaniem, na jaki numer zadzwonił rozmówca i za pomocą którego konta odbierzemy połączenie. W skrzynce wiadomości oznaczone są etykietą karty, aby podobnie można było rozróżnić, na jaki numer przyszły. Podobnie jest w przypadku rejestru połączeń.
Przełączanie między kartami jest proste. Wystarczy skorzystać z dedykowanego klawisza znajdującego się na prawym boku telefonu. U góry ekranu jest zawsze podświetlona aktywna aktualnie karta, z której będziemy wykonywać połączenia. W menu znajdziemy dodatkowo Menadżer SIM, w którym możemy:
- na nowo nazwać karty i przydzielić im etykiety;
- wybrać domyślną sieć, z której będziemy się łączyć;
- ustawić automatyczne przełączanie się między kartami w danych godzinach (np. po wyjściu z pracy).
Ostatnia funkcja jest szczególnie przydatna dla osób chcących korzystać z telefonu zarówno do celów prywatnych, jak i firmowych..
Multimedia
Samsung B7722 oferuje całkiem przyzwoite funkcje multimedialne. Telefon został wyposażony w odtwarzacz muzyczny, odtwarzacz filmów, 5-megapikselowy aparat z autofocusem i diodą LED, radio FM z RDS i funkcją nagrywania, aplikację do rozpoznawania muzyki, edytor obrazów, edytor wideo, dyktafon oraz skrót do strony Samsung Apps.
Odtwarzacz muzyczny w B7722 nie zaskoczy niczym osób, które już wcześniej zapoznały się z dotykowcami Samsunga. Aplikacja oferuje podstawowe funkcje segregowania wg kategorii, playlisty, powtarzanie utworów oraz equalizer. Głośnik w komórce jest tak mocny, że bez problemu usłyszymy dzwonek, nawet jadąc autobusem lub samochodem.
Gorzej jest niestety z jakością dźwięku. Nie polecam słuchania muzyki przez głośnik, ale przez słuchawki. Tutaj jednak znowu pojawia się problem. B7722 nie został wyposażony w złącze 3,5 mm.
5-megapikselowy aparat odgrywa dobrze swoją rolę. Na wstępie należy zaznaczyć, że nadal jest to aparat w komórce, nie porównujcie go więc do kompaktów. Jak na tej klasy aparat otrzymujemy zdjęcia dobrej jakości. Kolory są odpowiednio odwzorowane. Fotkom co najwyżej brakuje kontrastu. W pomieszczeniu trzeba też zadbać o odpowiednie światło. Dioda LED trochę ułatwia zadanie, ale korzystając z niej, tracimy na jakości zdjęcia. Menu aparatu jest proste i nie sposób się w nim zgubić.
Internet
Telefon napotyka problemy ze zbyt dużymi stronami: albo nie chce ich wyświetlić, albo odmawia posłuszeństwa przy zoomie. Przybliżanie w B7722 wygląda na zasadzie podwójnego kliknięcia w ekran – nie można wybrać, jak bardzo chcemy przybliżyć i oddalić stronę. Mało przemyślany jest także tryb pełnego ekranu. Po jego aktywacji nadal widzimy górny pasek ze wskaźnikiem sygnału i baterii oraz pasek do wpisywania adresu.
Przeglądarka obsługuje Flash, ale w okrojonej wersji. Filmy z YouTube działają poprawnie (wyświetlone w osobnym odtwarzaczu, a nie bezpośrednio na stronie), ale wideo wklejone na blogi już nie.
Połączenie z szybkim Internetem przydaje się na szczęście także w przypadku innych funkcji. Są to:
Samsung B7722 jest obecnie dostępny w ofercie internetowej w cenie od 999 złotych.