iOS 8 oficjalnie. Nowości jest naprawdę sporo

Pora na nową wersję iOS. Jakich zmian doczekał się system Apple'a w tym roku?

iOS 8 oficjalnie. Nowości jest naprawdę sporo
Mateusz Żołyniak

02.06.2014 | aktual.: 03.06.2014 10:17

Sporo przydatnych ulepszeń

Pierwszą z zaprezentowanych nowości w iOS 8 jest ulepszone centrum powiadomień, które ma być w pełni interaktywne. Umożliwia ono teraz m.in. odpisywanie na wiadomości z poziomu wysuwanego panelu czy interakcję z aplikacjami bezpośrednio z ekranu blokady. Inną użyteczną zmianą w interfejsie jest dodanie listy ulubionych kontaktów, która dostępna jest na tym samym ekranie co przełącznik kart aplikacji. Wystarczy więc dwa razy wcisnąć przycisk Home i można wybrać kontakt, do którego chce się zadzwonić czy wysłać wiadomość.

Obraz

Ciekawie prezentuje się nowe Spotlight, które ma znacznie rozszerzone opcje wyszukiwania. Pozwala na przeszukiwanie programów, POI czy piosenek. W przypadku tych ostatnich dotyczy to nie tylko pamięci telefonu, ale i bazy sklepu iTunes. Spotlight może teraz podawać dane ze stron internetowych, w tym np. Wikipedii.

Obraz

Dużą zmianą z pewnością będzie nowa klawiatura QuickType. Jak nietrudno się domyślić, ma oferować zaawansowane podpowiedzi, które będą przyspieszać wprowadzanie tekstu. Będzie ona oczywiście uczyć się nawyków pisania użytkownika (często używanych słów), tak jak SwiftKey, Swype czy WordFlow. Ciekawostką jest oferowanie podpowiedzi bazujących na kontekście ostatniej konwersacji. Szkoda jedynie, że w odróżnieniu od wspominanych rozwiązań QuickType nie będzie dostępne po polsku (przynajmniej na razie).

Obraz

Bardzo ciekawe zmiany mają zostać wprowadzone w aplikacji do wysyłania wiadomości (Messages). Zostanie ona wzbogacona o możliwość nazywania wątków podczas rozmów grupowych i dodawania/usuwania użytkowników z konwersacji. Możliwe będzie opuszczanie konwersacji lub dodawanie do nich restrykcji dzięki połączeniu z Do Not Disturb. Dostępna będzie również opcja lokalizowania rozmówców na mapie i dzielenia się lokalizacją. Tap to Talk wzbogaca program o możliwość nagrywania notek głosowych i krótkich filmików lub robienia zdjęć podczas rozmowy - za pomocą prostego gestu można wysyłać je szybko do rozmówcy.

Obraz

Nie mogło zabraknąć nowości związanych z Siri. Ma ona teraz reagować na głos użytkownika, więc nie będzie trzeba dotykać telefonu, aby wydać polecenie. Funkcja ma być również zintegrowana z wyszukiwarką Shazam i umożliwiać kupowanie utworów w iTunes.

Jeszcze łatwiejsze dzielenie się treściami

Jedną z najbardziej oczekiwanych nowości jest aplikacja zdrowotna, która została nazwana HealthKit. Rozwiązanie to nie będzie klonem S Health Samsunga czy innego programu. Ma służyć do zbierania danych z różnych usług/akcesoriów, jak np. Nike+/Nike+ FuelBand. Będą one zapisywane w programie i składane w szerszy obraz. Będzie też opcja wysyłania ich do specjalistów, co ma wpłynąć na lepszą komunikację online między pacjentami a lekarzami.

Obraz

Ciekawym dodatkiem jest Family Sharing, który daje możliwość dzielenia się kartą kredytową spiętą z Apple ID. Rodzina może używać jednej karty, a transakcje wykonywane przez dzieci dzięki funkcji Ask to Buy będą musieli zaakceptować rodzice (na ich urządzeniu pojawi się specjalne okienko). Apple musiał zadbać o nowe funkcje biznesowe, w tym zabezpieczanie aplikacji hasłem, szyfrowanie pojedynczych rozmów czy dodanie opcji wątków VIP w skrzynce pocztowej.

Obraz

iCloud Photo Library ma zapewnić dostęp do zdjęć na każdym urządzeniu i o każdej porze - fotki będą przesyłane w czasie rzeczywistym. Funkcja ta zostanie wzbogacona o inteligentną wyszukiwarkę, która będzie pozwalać na szybkie wyszukiwanie zdjęć po dacie czy lokalizacji. Ważną nowością jest dodanie edytora zdjęć w galerii, który umożliwi zmianę podstawowych parametrów wykonanych fotografii (jasność, balans bieli, ekspozycja). Co ważne, zmiany naniesione na zdjęciach będą od razu synchronizowane z tymi w chmurze.

Obraz

Użyteczny może okazać się iCloud Drive, który będzie nieco podobny do Dysku Google'a. Jest to narzędzie służące do składowania plików biurowych i pracy nad nimi. Pliki będą automatycznie udostępniane między różnymi urządzeniami (Mac, iPhone, iPad, komputer z Windowsem). Na plus należy zaliczyć niezłą integrację opcji z systemem.

Większa otwartość

iOS 8 to przełomowa wersja systemu Apple'a. System wreszcie będzie bardziej otwarty. Dotyczy to m.in. interakcji między aplikacjami. Możliwe będzie więc uruchomienie z galerii zdjęć edytora firmy trzeciej i obrobienie zdjęcia czy zapisywanie stworzonych dokumentów nie w iCloud, tylko np. chmurze Dropbox.

Obraz

Z otwartością związane jest także dodanie dwóch funkcji, które są dobrze znane z Androida. Pierwszą są widżety, które deweloperzy będą mogli pisać teraz jako dopełnienie swoich programów. Applety będą dostępne z poziomu centrum powiadomień, a użytkownik będzie mógł zarządzać ich kolejnością. Drugim ważnym dodatkiem jest umożliwienie korzystania z alternatywnych klawiatur ekranowych - twórcy SwiftKey czy Swype'a będą mogli zamieścić swoje rozwiązania w App Store.

Nowy iOS zostanie udostępniony za darmo jesienią tego roku. Będą go mogli pobrać użytkownicy następujących urządzeń: iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPod touch 5th generation, iPad 2, iPad z ekranem Retina, iPad Air, iPad mini i iPad mini z ekranem Retina. Deweloperzy już dzisiaj dostaną do dyspozycji testową wersję systemu oraz nowe pakiety SDK.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)