Jak szybki może być nowy Galaxy Note 4? Wersja z Exynosem będzie bardziej wydajna?

Jak szybki może być nowy Galaxy Note 4? Wersja z Exynosem będzie bardziej wydajna?

Koncept flagowca Samsunga
Koncept flagowca Samsunga
Źródło zdjęć: © Hasan Kaymak
Mateusz Żołyniak
23.06.2014 10:58, aktualizacja: 23.06.2014 13:54

Z każdym dniem wiemy coraz więcej o Samsungu Galaxy Note 4. Dzisiaj pojawiły się pierwsze sensowne dane o wydajności nadchodzącego phabletu.

Od dawna mówi się, że następca Note'a 3 zadebiutuje na rynku w dwóch wersjach. Tradycyjnie już dla Samsunga będą się one różniły układem ARM. Potwierdzają to kolejne wycieki z benchmarków, w których phablet figuruje pod nazwą kodową SM-N910. W zależności od wersji jest on oparty na chipsecie Qualcomma lub nowym rozwiązaniu Samsunga.

N910S ma zostać wyposażony w Snapdragona 805, który został oficjalnie zaprezentowany pod koniec ubiegłego roku. Układ ten wykorzystuje nowe, wykonane w 28-nanometrowym procesie litograficznym rdzenie Krait 450 o taktowaniu do 2,5 GHz (w przypadku Note'a 4). Współpracuje z grafiką Adreno 420, która ma być do 40% szybsza niż Adreno 330 dostępne w większości flagowców.

Różne wersje Galaxy Note'a 4 z bazy AnTuTu
Różne wersje Galaxy Note'a 4 z bazy AnTuTu

O wydajności nowego układu Qualcomma co nieco wiadomo już od jakiegoś czasu. Będzie on szybszy od poprzednika, ale różnica w osiągach nie jest powalająca. Snapdragon 805 w AnTuTu zdobywa około 37-38 tys. punktów, co jest wynikiem o parę procent lepszym od modelu 801. Oczywiście, niewielka różnica może wynikać z faktu, że był on testowany na urządzeniach z ekranami Quad HD (2560 x 1440 punktów), a nie Full HD - LG G3 ze Snapdragonem 801 w AnTuTu uzyskuje 30-32 tys. punktów.

Obraz

Zauważalnie szybsza może być wersja SM-N910C (przynajmniej w testach syntetycznych). Będzie się ona opierać na ośmiordzeniowym Exynosie 5433, który ma być pierwszym chipsetem z nowymi rdzeniami firmy ARM. Układ Samsunga będzie się składał z czterech Cortexów-A57 i czterech słabszych jednostek Cortex-A53 o mniejszym poborze energii. Będzie on wykorzystywać technologię big.LITTLE i rozwiązanie Heterogeneous Multiprocessing (HMP), które pozwala na jednoczesną pracę wszystkich ośmiu rdzeni. Koreańczycy mają postawić na najmocniejszy układ ARM Mali o oznaczeniu T760.

Obraz

Dane z AnTuTu wskazują, że Exynos 5433 będzie zauważalnie szybszy od rozwiązania Qualcomma. W teście osiągnął on ponad 40 tys. punktów, co plasuje go tuż za Tegrą K1. Przewagę nad Snapdragonem 805 dają nowemu Exynosowi szybsze rdzenie i mocniejsza grafika. Czy różnicę w wydajności między wersjami nowego Note'a da się odczuć podczas codziennego korzystania?

Obraz

Wątpię. Parę procent więcej w AnTuTu nie ma większego znaczenia. Ważne jest to, że obydwa rozwiązania powinny zapewnić płynną i bezproblemową pracę urządzeń z ekranami o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Bardziej istotne różnice mogą wynikać ze sparowanych z układami modułów łączności czy rozszerzeń multimedialnych oraz ilości pobieranej energii. Do tego zaletą Exynosa może okazać się obsługa 64-bitowych instrukcji (ARMv8).

Bardzo prawdopodobne, że wersja Galaxy Note'a 4 z chipsetem Qualcomma zostanie wyposażona w moduł LTE Cat.6, który teoretycznie pozwoli na transfer danych z szybkością do 300 Mb/s. Na razie próg będzie ustawiony na 225 Mb/s, ponieważ jest to maksymalna prędkość oferowana przez koreańskich operatorów. Użytkownicy Note'ów z chipsetem Samsunga pewnie będą musieli się zadowolić 4G o szybkości do 150 Mb/s (chociaż niewykluczone, że firma wykorzysta nowy moduł LTE Intela). Wskazują na to również doniesienia, że Note 4 ze Snapdragonem 805 będzie dostępny w Stanach i Korei Południowej, a model z najnowszym Exynosem pojawi się na Starym Kontynencie.

Z wyjątkiem układu poszczególne warianty Galaxy Note'a 4 będą mieć taką samą specyfikację: ekran Super AMOLED o rozdzielczości QHD, aparat 16 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu, kamerkę 3,68 Mpix, 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wbudowanej. Niewiadomą wciąż pozostaje przekątna panelu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)