Samsung Wave S8500 - test cz.2

Samsung Wave S8500 - test cz.2

Samsung Wave S8500 - test cz.2
Mateusz Żołyniak
31.05.2010 16:20, aktualizacja: 31.05.2010 18:20

Pierwszą część testu rewelacyjnego Samsunga Wave S8500 mamy już za sobą. Teraz przedstawię Wam, jak pierwszy smartfon z bada OS radzi sobie m.in. z multimediami, internetem, nawigacją czy obsługą portali społecznościowych.

Samsung Wave S8500 - test cz.1Książka kontaktowa i dialer

Książka kontaktowa w bada OS i interfejsie TouchWiz 3.0 została standardowo podzielona na Kontakty (wszystkie), Grupy oraz Ulubione, które są zsynchronizowane z widżetem Znajomi. Kontakty ułożone są w liście alfabetycznej, a do szybkiego ich wyszukiwania służy przycisk Szukaj, umieszczony w prawym dolnym roku ekranu.

Kontakty
Kontakty

Organizacja samej książki nie różni się choćby od tej z Omnii 2. Prawdziwe zmiany zaszły dopiero w indywidualnych kartach kontaktów. Po kliknięciu w jeden z nich uzyskujemy dostęp do czterech kart. Pierwsza z nich to Informacje - numer telefonu, email, miejsce pracy, stanowisko, data urodzenia czy źródło kontaktu (Facebook, Twitter, telefon czy Exchange). Druga - Historia - to spis ostatnich interakcji z danym kontaktem, a kolejne to Aktywność (ostatnie wpisy z portali społecznościowych) i Media (galeria zdjęć z portali). Książka wzorowana jest na programie HTC Ludzie, ale ustępuje mu pod względem zaawansowanego zarządzania kontaktami. W Sense UI można niemal dowolnie łączyć i podpinać kontakty do profili sieciowych, a w bada OS można tylko łączyć ze sobą kontakty, a system sam dopasowuje wspólne informacje (w jednym kontakcie nie można połączyć dwóch profili z Facebooka czy Twittera).

Kontakty
Kontakty

W przeciwieństwie do zupełnie nowej książki adresowej, dialer w Wave'ie nie różni się zasadniczo od tego ze starszych wersji interfejsu TouchWiz. Pod klawiaturą alfanumeryczną, znalazły się trzy ekranowe przyciski - Zwykła rozmowa, wiadomość SMS oraz Wideorozmowa. Nad klawiaturą umieszczono standardowe skróty do kontaktów, rejestru i ulubionych oraz Cofnij. Poważną wadą dialera w bada OS jest brak wyszukiwania kontaktów po T9 - aplikacja podpowiada właściwą osobę dopiero po wpisaniu pierwszych czterech cyfr jej numeru.

Obsługa wiadomości SMS/email

wiadomości SMS
wiadomości SMS

W bada OS można szybko skonfigurować kilka skrzynek pocztowych za pomocą programu Moje Konta. Domyślnie znalazły się tam serwisy, jak Yahoo!, GMail czy Windows Live, ale aplikacja bez trudu radzi sobie z automatyczną konfiguracją skrzynek pocztowych Onetu, O2 czy Interii. Do tego, oprogramowanie pozwala na skonfigurowanie kilku kont Exchange ActiveSync - synchronizacja kontaktów, kalendarza i emaili.

Skrzynka pocztowa
Skrzynka pocztowa

Ciekawą funkcją zaimplementowaną w bada OS jest możliwość tworzenie kopii zapasowych wybranych (lub wszystkich) wiadomości tekstowych czy emaili na karcie pamięci, skąd można je w każdej chwili odtworzyć.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY

Jedyne niedogodności związane z obsługą wiadomości i skrzynki pocztowej w moim egzemplarzu to brak możliwości wyłączenia słownika oraz brak możliwości zaznaczenia wszystkich wiadomości email/SMS-ów.

Portale społecznościowe

Moje konta
Moje konta

Zarządzanie kontami społecznościowymi, podobnie jak w przypadku poczty email, odbywa się za pośrednictwem aplikacji Moje Konta, w której można zintegrować konta na Facebooku, Twitterze oraz MySpace. Po wybraniu jednego z nich oraz podaniu loginu i hasła, można korzystać z dedykowanych aplikacji do Twittera i Facebooka, a także zsynchronizować kontakty z portalu z książką adresową (w przypadku Facebooka możemy zsynchronizować także kalendarz).

Dostęp do treści i wpisów znajomych możliwy jest na kilku różnych poziomach. Pierwszym jest książka kontaktowa, która pobiera zdjęcia profilowe, daty urodzin, maile i numery telefonów z Facebooka czy Twittera. Wpisy znajomych wyświetlane są w karcie kontaktu w zakładce Aktywność (analogicznie jak w HTC Sense).

Facebook
Facebook

Drugim sposobem dostępu są dedykowane aplikacje dla Twittera i Facebooka (nie ma specjalnej aplikacji dla MySpace), które nie różnią się od popularnych klientów na inne platformy - oferują dostęp do tablicy, skrzynki pocztowej, karty znajomych oraz możliwość dodawania zdjęć czy edycji profilu.

Twitter
Twitter

Aby szybko sprawdzać konta i aktualizować status można skorzystać z, mocno reklamowanego przez Samsunga, rozwiązania Social Hub. W programie znalazła się lista kont dodanych w Moje Konta (wiadomości SMS, portale społecznościowe i skrzynki pocztowe) obok których wyświetlana jest ilość nieodebranych wiadomości (po kliknięciu na nią program przekierowuje automatycznie do skrzynki pocztowej lub dedykowanej aplikacji). Przy użyciu Social Hub (przycisk Utwórz) można także szybko wysyłać wiadomości tekstowe/maile do znajomych.

Social Hub
Social Hub

Dostęp do wpisów znajomych możliwy jest także przez internetowe strony Facebooka/Twittera, które są w pełni obsługiwane przez przeglądarkę Dolfin oraz widżet Feeds & Updates, będący klonem FriendStreama z Sense UI. Niemniej, applet Samsunga jest stanowczo za mały (wypełnia tylko połowę pulpitu), nie umożliwia opcji "Lubię to" (tylko zostawianie komentarzy), a kinetyczne przewijanie jest mocno ograniczone (można przewijać tylko po 2-3 wpisy). Dla ścisłości, program obsługuje portale Facebook, Twitter i MySpace.

Feeds & Updates
Feeds & Updates

Nie da się ukryć, że integracja TouchWiz 3.0/bada OS z portalami społecznościowymi została zaczerpnięta z interfejsu HTC Sense, a jedyna zasadnicza różnica między nimi to funkcja Social Hub obecna w produkcie Samsunga.

Multimedia

odtwarzacz mp3
odtwarzacz mp3

Wave został wyposażony w odtwarzacz multimedialny, który wyglądem do złudzenia przypomina Touch Playera z Omnii 2 (ten sam wygląd biblioteki i odtwarzacza). Utwory, które zostały dodane do biblioteki, są ułożone w kilku kategoriach (Wszystkie utwory, Listy odtwarzania, Albumy, Artyści i Rodzaje), a między nimi można przechodzić szybko i wygodnie dzięki trybowi Cover Flow (po obróceniu telefonu do poziomu).

Odtwarzacz mp3 - biblioteka
Odtwarzacz mp3 - biblioteka

Dwie dodatkowe funkcje, które Samsung dodał do firmowego odtwarzacza to rozpoznawanie muzyki i wyszukiwanie utworów podobnych. Obie funkcje działają zaskakująco dobrze, ale nie z polskimi utworami.

Odtwarzacz mp3 - widok 3D
Odtwarzacz mp3 - widok 3D

Co do jakości brzmienia Wave'a, to jest ona bardzo dobra, a firmowe słuchawki zadowolą mniej wymagających użytkowników. Dźwięk, jaki wydobywał się z podłączonych słuchawek Sennheiser PX100 był czysty i przyjemny, bas bardzo dobry, a średnie i wysokie tony stały na dobrym poziomie. Jak na Samsunga przystało nie zabrakło także korektora dźwięku z gotowymi wzorcami (Auto, Pop, Rock, Jazz czy Dance), Efektów (w tym świetnego wzmocnienia basów) czy możliwości włączenia dźwięku 5.1 na słuchawkach, co dodatkowo podnosi jakość słuchanej muzyki. Niemniej, player mp3 w Samsungu S8500 (jak w większości telefonów) ma za mało mocy aby sprostać wymagającym, dokanałowym słuchawkom Shure E4g.

Radio FM
Radio FM

Muzyki w pierwszym smartfonie z bada OS można słuchać także za pośrednictwem radia FM, które działa po podpięciu zestawu słuchawkowego oraz stacji internetowych, do których dostęp daje TuneWiki (dostępne już w Samsung Apps).

TuneWiki dla bada OS
TuneWiki dla bada OS

Ogromne wrażenie robi firmowy odtwarzacz wideo, który bez najmniejszego problemu radzi sobie z plikami w jakości HD (720p) - zarówno odtwarzanie, jak i przewijanie są płynne i nie ma mowy o jakichkolwiek przycięciach. Możecie przekonać się o tym z naszego wcześniejszego testu wydajności modelu:

Odtwarzacz wideo
Odtwarzacz wideo

Wave obsługuje większość popularnych formatów wideo (w tym DivX, WMV i Matroska), za wyjątkiem .mov i .rmvb. Dzięki wyjściu TV (PAL) oraz obsłudze DLNA filmy odtwarzane na smartfonie możemy oglądać także na dużym ekranie. Podczas korzystania z DLNA nie ma żadnych problemów z podłączeniem się do sieci domowej czy nagłego urywania przekazywanego sygnału.

DLNA
DLNA
TV-out
TV-out

Uzupełnieniem strony multimedialnej jest zaawansowana przeglądarka multimediów Samsunga. Program wyświetla zdjęcia i filmiki w postaci ułożonych w siatce miniatur, a mogą być one posegregowane jako Wszystkie, Data, Etykiety, Ulubione czy Postać. Do powiększania zdjęć w galerii można wykorzystać multitouch, a ich przeglądanie może odbywać się przez ruch telefonem (wbudowany akcelerometr). Wadą rozwiązania Samsunga, która wpływa niekorzystnie na wygodę korzystania z programu, jest brak możliwości przechodzenia między zdjęciami, gdy zdjęcie na ekranie zostało powiększone.

Przeglądarka zdjęć
Przeglądarka zdjęć

Przy użyciu programu Samsunga możemy wysyłać zdjęcia na popularne portale społecznościowe (Facebook, Flickr, Bebo czy Picasa), a także drukować je bezpośrednio z poziomu telefonu, za pośrednictwem USB lub Bluetooth

Galeria - udostępnianie zdjęć
Galeria - udostępnianie zdjęć
Galeria zdjęć - drukowanie
Galeria zdjęć - drukowanie

To jednak nie wszystko. Przeglądarka multimediów Samsunga umożliwia także automatyczne rozpoznawanie twarzy i szybkie dodawanie ich, jako zdjęcia profilowe oraz zaawansowaną (jak na telefon komórkowy oczywiście) edycję zdjęć. W programie możemy:

  • dodawać różnego rodzaju efekty, jak: Filtry, Style, Zakrzywienie czy Rozmazanie częściowe (wybór obszaru, który ma zostać rozmazany),
  • przekształcać zdjęcie - zmiana rozmiaru, obracanie czy przycinanie,
  • wstawiać tekst lub obrazek,
  • zmieniać jasność, kontrast i kolor.
Efekty
Efekty
Efekty - sepia
Efekty - sepia

Ostatnią z funkcji przeglądarki multimediów Samsunga jest możliwość prostego tworzenia filmików z gotowych nagrań bądź zdjęć i dodawanie do nich podkładu muzycznego czy różnych efektów przejścia.

Aparat

Obraz

Interfejs aparatu nie różni się niczym od tego, który można znaleźć w większości telefonów Samsunga (od Monte, Omnii 2 po Omnię HD i Pixona 12). Znajdziemy w nim ustawienia: lampy błyskowej, fokusa (Auto Focus, Makro czy Detekcja Twarzy), scenerii, trybów fotografowania (Seria zdjęć, Upiększanie, Detekcja uśmiechu, Panorama czy Winietowanie), ISO oraz balansu bieli. Dodatkowo, oprogramowanie Wave'a zostało wzbogacone o funkcje: stabilizacji obrazu, detekcji mrugnięcia, ekstra jakość wyświetlacza (zwiększenie widoczności na zewnątrz) oraz Touch Focusa - ustawianie ostrości na wybranym palcem punkcie na ekranie. Ogrom funkcji i dodatków ułatwiających fotografowanie robi wrażenie. Jak wygląda więc aparat Wave'a w praktyce?

Obraz

Jeżeli chodzi o jakość zdjęć robionych w warunkach dobrego oświetlenia to jest ona bardzo dobra. Widać, że tym razem producent w końcu zainwestował w dobrą optykę, a nie ilość megapikseli. Kolory na zdjęciach są świetnie odwzorowane, a poziom szczegółów i kontrast stoją na dobrym poziomie. Pomocny jest Touch Focus, dzięki któremu można skorygować nieco automatyczne ustawienia aparatu. Poniżej znajdziecie galerię zdjęć wykonanych Samsungiem Wave, Omnią 2 i Omnią HD:

Wave
Wave
Omnia 2
Omnia 2
Omnia HD
Omnia HD
Wave
Wave
Omnia 2
Omnia 2
Omnia HD
Omnia HD
Wave
Wave
Omnia 2
Omnia 2
Omnia HD
Omnia HD

Jakość zdjęć wykonanych Wave'em jest dużo lepsza od tych wykonanych Omnią 2, ale pierwszy smartfon z bada OS jest jeszcze odrobinę gorszy niż Omnia HD z aparatem 8Mpix.

W gorszych warunkach oświetlenia bardzo pomocna okazuje się diodowa lampa błyskowa, która generuje mocne światło. Poniżej, dwa zdjęcia wykonane w ciemności:

Obraz
Obraz

Poza świetnymi zdjęciami (jak na telefon komórkowy), aparat w Wave'ie umożliwia nagrywanie wideo w jakości HD 720p. Co więcej, model ten radzi sobie lepiej niż Omnia HD czy rozreklamowany Sony Ericsson Vivaz, o czym mogliście przekonać się z wcześniejszego wpisu:

Warto zapoznać się z filmikiem obrazującym działania ciągłego fokusa przy nagrywaniu w S8500:

Łączność i internet

Dolfin Browser 2.0
Dolfin Browser 2.0

Do przeglądania zasobów Sieci Samsung oddał opartą na silniku WebKit przeglądarkę internetową Dolfin Browser w wersji 2.0. Program obsługuje Java Script, ma wbudowanego Flash Playera, umożliwia wyświetlanie stron internetowych w sposób identyczny, jak na komputerze, obsługuje maksymalnie do 5 stron jednocześnie oraz ma wbudowanego menadżera haseł i pobierania. Samsung, wzorując się na HTC, wyposażył aplikację także w funkcję szybkiego tłumaczenia zaznaczonego tekstu.

Błąd przeglądarki
Błąd przeglądarki

Program na papierze prezentuje się bardzo dobrze, ale w praktyce jest gorzej. Podczas przeglądania stron internetowych przeszkadza brak automatycznego dopasowania wielkości strony do ekranu Wave'a oraz usuwanie zaznaczenia tekstu podczas powiększania/zmniejszania strony. Największą jednak wadą Dolfin Browser 2.0 jest problem ze zwalnianiem na bieżąco zajętych zasobów pamięci RAM, przez co przy odpalonych w tle wymagających aplikacjach przeglądarka nie jest w stanie prawidłowo wyświetlać stron internetowych. Problemu tego nie doświadczymy w codziennym użytkowaniu, ale na dłuższą metę przydałaby się alternatywna przeglądarka internetowa.

Obecnie jedyną alternatywą dla firmowej przeglądarki Samsunga jest javowa wersja Opery Mini 5, która działa przyzwoicie - strony wczytywane są bardzo szybko, są automatycznie dopasowane do wielkości ekranu, a jedyną wadą jest wolno działająca klawiatura QWERTY.

Opera Mini 5
Opera Mini 5

Plusem urządzenia jest, wspomniana już wcześniej, możliwość udostępniania internetu. Może odbywać się to za pośrednictwem Routera Wi-Fi lub kabla USB (po wybraniu odpowiedniej opcji w ustawieniach połączeń USB).

GPS i Bluetooth

We wnętrzu smartfona nie zabrakło także GPS, który dodatkowo jest wspierany przez system A-GPS (lokalizacja z użyciem sieci komórkowej). Aby wykorzystać ten moduł, Samsung wyposażył Wave'a w nawigację samochodową, która została oparta na Route 66. Na dzień dzisiejszy jest to jedyny program, na którym możemy przetestować GPS w S8500. Dopiero za jakiś czas użytkownicy będą mogli skorzystać z płatnych i dużo lepszych aplikacji, które pojawią się w Samsung Apps (wśród nich ma być AutoMapa i Sygnic).

Samsung LBS
Samsung LBS

Nawigacja Samsung LBS obsługuje multitouch, ma dokładne mapy Polski, a czas lokalizacji pozycji w programie z użyciem A-GPS zajmuje mniej 30 sekund (nie ma możliwości jego wyłączenia w Samsung LBS). Program całkiem nieźle radzi sobie z wyznaczaniem tras - są dokładne i nie różnią się one szczególnie od tych podanych przez AutoMapę czy TomToma. Ponadto, Samsung LBS oferuje trzy tryby widoku (2D, 3D i satelitarny), wyświetla informacje drogowe (w tym fotoradary) i punkty POI, obsługuje głosowe komendy oraz nie ma problemów z odświeżaniem map (GPS jest bardzo czuły mimo metalowej obudowy). Jedyną wadą nawigacji jest konieczność wykupienia licencji, aby móc korzystać z funkcji wyznaczania tras.

Bluetooth
Bluetooth

Wave jest także pierwszym modelem na rynku, który został wyposażony w moduł Bluetooth 3.0. Niestety, ze względu na brak drugiego urządzenia z tą wersją modułu, nie byłem w stanie sprawdzić jego efektywnej szybkości. Niemniej, mogę potwierdzić, że Samsunga S8500 można sparować z prawie każdym telefonem (testowane z HTC HD2, HTC Desire, Samsung Omnia 2 i Samsung Omnia HD) oraz zestawami głośnomówiącymi (testowane na zestawie Samsung HM1000). Dodatkowo, dzięki obsłudze profilu A2DP do Wave'a można podpiąć słuchawki bezprzewodowe. Co do zasięgu Bluetooth to jest on porównywalny z tym z Omnii HD.

Bateria

W pierwszym smartfonie z bada OS znajdziemy ogniwo litowo-jonowe o pojemności 1500 mAh, identyczne jak w Omnii HD (model Samsung A8). Przy intensywnym korzystaniu z funkcji telefonu (2h słuchania muzyki, kilka zdjęć, 1h rozmów, 1h surfowania po Sieci, pobieranie kilkunastu aplikacji z Samsung Apps i 30-40 minut gry w Asphalt 5, wiadomości email w trybie push) bateria w S8500 wytrzymuje około dobry (20-26 h). Przy mniej intensywnym korzystaniu z funkcji Wave'a wbudowany akumulator bez większych problemów powinien wytrzymać dwa dni pracy bez konieczności ładowania.

Podsumowanie

Zalety:

  • świetne wykonanie, metalowa obudowa
  • ekran Super AMOLED
  • rewelacyjna reakcja ekranu na dotyk
  • WiFi \n\
  • Router Wi-Fi i dzielenie internetu po kablu USB w standardzie
  • DLNA, wyjście TV
  • superszybki układ Samsung S5PC110
  • odtwarzanie wideo w jakości HD
  • rozbudowana galeria zdjęć
  • świetny aparat (jak na telefon komórkowy)
  • nagrywanie wideo w jakości HD
  • prosty i intuicyjny system

Wady:

  • niedopracowana przeglądarka internetowa
  • tymczasowo mała liczba aplikacji w Samsung Apps
  • nawigacja Samsung LBS wymaga aktywacji
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)