Android L będzie lekarstwem na baterie? Wyniki testu porównawczego z KitKatem są imponujące

Android L będzie lekarstwem na baterie? Wyniki testu porównawczego z KitKatem są imponujące

Android L będzie lekarstwem na baterie? Wyniki testu porównawczego z KitKatem są imponujące
Źródło zdjęć: © arstechnica.com
Miron Nurski
02.07.2014 07:30, aktualizacja: 02.07.2014 16:33

Podczas Google I/O 2014 gigant pochwalił się opracowywanym przez siebie Projectem Volta, którego celem jest optymalizacja czasu pracy baterii urządzeń opartych na Androidzie L. Już teraz poprawa jest większa, niż można się było spodziewać.

Test, który miał na celu sprawdzenie, czy Android L faktycznie jest mniej łakomy na energię, został przeprowadzony przez serwis Ars Technica. Do porównania użyto Androida 4.4.4 KitKat zainstalowanego na Nexusie 5. Systemy wyczyszczone ze wszystkich dodatkowych aplikacji testowano na tym samym urządzeniu, z ustawioną identyczną jasnością ekranu (200 cd/m2). Ponadto w Androidzie L wyłączono opcjonalne wspomagacze (m.in. funkcję, która obniża wydajność urządzenia, gdy poziom baterii spadnie do 15%), a cały eksperyment przeprowadzono dwa razy, by następnie wyciągnąć średnie wyniki.

Test polegał na użyciu zautomatyzowanego narzędzia, które utrzymuje ekran przez cały czas włączony i co 15 sekund ładuje tę samą stronę internetową za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Efekt? Nexus 5 z Androidem 4.4.4 padł po 5 godzinach i 45 minutach, podczas gdy ten sam telefon kontrolowany przez Androida L wytrzymał 7 godzin i 51 minut. Oznacza to, że na najnowszej wersji zielonego systemu telefon, wykonując te same czynności, pracował aż o 2 godziny i 6 minut dłużej (poprawa o 36%).

Obraz
© arstechnica.com

Warto zaznaczyć, że Android L na razie jest dostępny jedynie w wersji deweloperskiej, więc możliwe scenariusze są dwa. Z jednej strony można optymistycznie założyć, że programiści Google'a są dopiero na początku swojej optymalizacyjnej drogi i w finalnym wydaniu systemu będzie jeszcze lepszy. Z drugiej strony należy pamiętać, że mówimy o systemie w wersji Developer Preview. Oznacza to, że nie jest to nawet beta, tylko swoiste demo, które ma dać deweloperom wgląd w filozofię nowego Androida (wygląd interfejsu, animacje, gesty itp.). Może to zatem oznaczać, że ostatecznie system zostanie jeszcze wzbogacony o jakieś nowe funkcje (i co za tym idzie - działające w tle procesy), które przełożą się na nieco większe zapotrzebowanie na energię.

W każdym razie wspomniany eksperyment pokazuje, jak wiele można jeszcze poprawić w kwestii androidowego apetytu na energię. Google to dostrzegł i nad tym pracuje, więc tak czy inaczej poprawa powinna być zauważalna.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)