Prezentacja bada OS i Samsung Wave S8500 - nasza relacja
Wczoraj odbyła się oficjalna polska prezentacja autorskiego systemu Samsung bada oraz pierwszego smartfona, opartego na tej platformie - Wave S8500, który pd koniec maja ma trafić do sprzedaży w naszym kraju. Przygotowałem dla Was krótką relację z tego wydarzenia.
Na konferencji przedstawiciele Samsunga skupili się głównie na kilku aspektach nowej platformy - przedstawieniu systemu, sklepie z aplikacjami Samsung Apps, konkursie dla programistów Bada Cup oraz pierwszym telefonie z bada OS, które chciałem Wam teraz przybliżyć. Zacznijmy od samego OS-a.
bada OS
Dużą zaletą nowego systemu na być interfejs TouchWiz 3.0, który oferuje ogromne możliwości personalizacji (10 pulpitów, wiele widżetów) oraz aplikacja Social Hub, która jest bardzo rozbudowaną książką kontaktową. Program oferuje: integrację obsługi poczty email (kilku kont jednocześnie), wiadomości i komunikatorów (MS IM, Yahoo!, GTalk, ICQ, AIM), obsługę trybu push (wiadomości i aktualizacje statusów na portalach), własne konto, z którym kontakty będą synchronizowane oraz integrację z popularnymi portalami społecznościowymi, jak Facebook, Twitter czy MySpace (konta znajomych będą przypisywane do kart kontaktów).
Jaki ogólnie jest system Samsunga? Na pierwszy rzut oka, przypomina on ulepszony interfejs TouchWiz, do którego dołożono rzeczy znane z UI Androida, HTC Sense czy iPhone'a. Z systemem Google mocno kojarzy się interfejs, umożliwiający nam dodawanie nowych pulpitów, na których możemy umieszczać dowolne widżety oraz wysuwany z góry pasek powiadomień. Z Jabłuszka wzięto wygląd Menu, możliwość ich dowolnego przestawiania oraz sposób odinstalowywania aplikacji (tak, wystarczy kliknąć na znaczek minusa podczas edycji menu). Z kolei, część programów, jak Zegar, Daily Briefing, Pamiętnik czy nawet Social Hub to jakby ulepszone wersje programów HTC (Wiadomości, Kontakty czy Footprints). Oczywiście nie zabrakło także autorskich nowinek Samsunga, jak rozbudowany odtwarzacz multimedialny, możlwiość kontroli ilości aktywnych pulpitów, powiadomienia push czy "odblokowywanie ekranu za pomocą puzzli".
Wiele osób zapewne pomyśli, że system, który bazuje na innych platformach nie ma prawa bytu. Niemniej, uważam inaczej. Widać, że Samsung przeanalizował rynek i w swoim systemie zaimplementował funkcje i rozwiązania, które podobają się użytkownikom. Tak bada, jak i interfejs TouchWiz są przejrzyste, proste i intuicyjne. Dzięki superszybkiemu procesorowi nawet tak nafaszerowane dodatkami środowisko (system w telefonie zajmuje ponad 400MB!) działa sprawnie, stabilnie i piekielnie szybko. Może razić tylko jego nieco przekolorowana szata graficzna.
Aplikacje
Do tego, zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) dla systemu bada wykorzystuje platformę Eclipse RCP, CDT (C/C++ Development Tools), zestaw narzędzi GNU do tworzenia i debuggowania aplikacji (GCC oraz GDB) oraz UI Builder, który ułatwia tworzenie zaawansowanych interfejsów aplikacji.
Mimo iż początkowo byłem sceptycznie nastawiony do systemu bada OS, muszę przyznać, że zapowiada się on niezwykle interesująco. Już teraz Samsung przygotował wiele ciekawych aplikacji, które wykorzystują multitouch (dopracowana galeria zdjęć) czy pomagają w obsłudze portali społecznościowych. Do tego, w Wave'ie pojawi się darmowa nawigacja, a być może już wkrótce w Samsung Apps będzie dostępna AutoMapa dla bada OS (Samsung prowadzi już w tej sprawie rozmowy).
Na uwagę zasługuję także gry 3D, przygotowane przez znanych producentów (m.in. EA, Gameloft) czy aplikacje, umożliwiające nam dokonywanie płatności.
Samsung Apps
Oczywiście wraz z bada OS na rynku zadebiutuje sklep z aplikacjami Samsung Apps, a Polska będzie jednym z ośmiu krajów, do których sklep trafi w pierwszej kolejności. Użytkownicy będą mieli dostęp do sklepu za pośrednictwem mobilnego klienta w telefonie oraz desktopowego programu Samsung Kies, który będzie służył także do synchronizacji urządzenia, wymiany treści multimedialnych, tworzenia kopii zapasowej a także aktualizacja oprogramowania (nie będzie update'ów poprzez OTA).
Według zapewnień firmy, na starcie w sklepie znajdziemy około 300 dopracowanych aplikacji, a ich liczba pod koniec roku ma osiągnąć próg 2000. Interesujące są zapowiedzi Samsunga, który twierdzi, że wszystkie aplikacje jakie pojawią się w Samsunga Apps będą poddawane procesowi certyfikacji (schemat poniżej) - w sklepie nie będą dostępne programy, które są niestabilne bądź są "śmieciami", co jest nagminne w przypadku AppStore czy Android Marketu. Samsung nie będzie także nakładał rygorystycznych wymogów wobec aplikacji, jak ma to w zwyczaju Apple. 70% ceny aplikacji przypada dla deweloperów, a pozostała część dla Samsunga oraz operatorów komórkowych.
Poza sklepem, aplikacje będziemy mogli instalować także z karty pamięci telefonu.
Obecnie w sklepie Samsunga możemy dokonywać płatności tylko za pomocą kart kredytowych. Niemniej, już wkrótce firma rozszerzy te możliwości o PayPal, Premium SMS-y czy doliczanie ceny aplikacji do abonamentu.
Na koniec dodam, że Samsung nie planuje wprowadzania na nasz rynek Application Store przygotowanego w zeszłym roku dla smartfonów z Windowsem Mobile. Powodem takiej decyzji jest oczywiście nadchodzący Windows Phone 7 i stopniowe odchodzenie Microsoftu od wcześniejszych wersji mobilnych okienek. Szkoda.
bada Cup
Oczywiście, wszyscy zainteresowani programiści i deweloperzy aplikacji, mogą wziąć udział także w ogólnoświatowym konkursie Bada Developer Challenge, który podzielony jest na dwa etapy.
Niemniej, w konkursie nie można wystartować z aplikacją, która wygrała w polskim Bada Cupa, a zgłoszony program musi być w języku angielskim (mogą być także wersje wielojęzykowe).
Samsung Wave
Model zachwyca ekranem Super AMOLED, świetnym wykonanie (aluminiowa obudowa), super szybkim procesorem Samsung S5PC110 (układ na pierwszy rzut oka jest dużo szybszy niż Snapdragon) oraz niezłym interfejsem TouchWiz 3.0, który oferuje duże możliwości personalizacji. Chociaż, ten ostatni może być trochę za kolorowy dla części użytkowników.
Więcej o modelu i wideo prezentujące Wave'a znajdziecie w moim wpisie z pierwszymi wrażeniami z korzystania z tego modelu, który (co już teraz mogę powiedzieć) bardzo przypadł mi do gustu...
Kolejne telefony z bada OS
Z kolei we wrześniu do sprzedaży trafi model wyposażony w wysuwaną klawiaturę QWERTY, który pod względem specyfikacji nie powinien różnić się od S8500. Jego cena powinna być podobna do ceny Wave'a (około 1600 zł?).