Jak zrootować Androida? - poradnik od A do Z

Jak zrootować Androida? - poradnik od A do Z

Jak zrootować Androida? - poradnik od A do Z
Krystian Bezdzietny
20.04.2010 13:47, aktualizacja: 20.04.2010 15:47

Jak już zapewne zdążyliście zauważyć - ostatnio w moje ręce trafił HTC Magic. Nie byłem zachwycony jego wyglądem wewnętrznym i ogólną aparycją systemu. Postanowiłem więc zrootować Magica, wgrać inny system (ROM) i voila - otrzymałem całkiem inne urządzenie. Jeśli chciałbyś dokonać podobnej zmiany, najpierw musisz zrootować swojego Androida. Poniżej przedstawiam poradnik, jak tego dokonać.

Jak już zapewne zdążyliście zauważyć - ostatnio w moje ręce trafił HTC Magic. Nie byłem zachwycony jego wyglądem wewnętrznym i ogólną aparycją systemu. Postanowiłem więc zrootować Magica, wgrać inny system (ROM) i voila - otrzymałem całkiem inne urządzenie. Jeśli chciałbyś dokonać podobnej zmiany, najpierw musisz zrootować swojego Androida. Poniżej przedstawiam poradnik, jak tego dokonać.

Zacznijmy od tego, czym jest całe to rootowanie. Jeśli wcześniej miałeś do czynienia z iPhonem to wiesz, że aby móc korzystać z Cydii i setki udogodnień jakie ze sobą niesie, musiałeś przeprowadzić Jaibreak. Rootowanie Androida to niemalże to samo co Jailbreak iPhone'a. Dzięki temu procesowi otrzymujesz pełny dostęp do systemu, na co nie pozwolił producent. Możesz modyfikować systemowe pliki lub korzystać z aplikacji, które to robią (np. ShootMe). Otrzymasz również takie możliwości jak udostępnianie połączenia internetowego (Tethering) czy instalacje aplikacji na karcie pamięci (Apps2SD).

Kolejną możliwością jest wgranie np. aplikacji MarketEnabler, która umożliwi nam wgrywanie płatnych aplikacji z Marketu. Będziesz mógł instalować aplikacje w telefonie czy zwiększyć pamięć operacyjną SWAP. Krótko mówiąc - Root umożliwia ci wszystko to, co twój telefon potrafi, ale nie robi, bo nie pozwolił na to producent.

Co ciekawe, proces rootowania umożliwia ci także zmianę ROMu. To bardzo ważna opcja. Dzięki temu możemy przykładowo wgrać na naszego Magica interfejs z HTC Hero, a wiadomo, że jest on dużo bardziej rozwinięty, posiada więcej funkcji i ogółem jest lepszy. Oto zdjęcia przed i po zmianie ROMu w telefonie:

Obraz

Przejdźmy zatem do rzeczy. Jak zrootować naszego HTC Magica?

Sprawdzenie wersji płyty głównej

Aby do czegokolwiek przystąpić należy wiedzieć, jaką mamy płytę główną. Aby to zrobić:

  1. Wyłącz telefon.
  2. Uruchom Magica poprzez przytrzymanie klawiszy Power + Back (powrót, wróć itp.).
  3. Pojawi nam się pewien ekran, na którym pierwsza linijka tekstu zawiera informacje odnośnie wersji naszej płyty głównej.

Recovery

Kolejnym etapem jest proces o nazwie recovery. Nie wprowadza on jeszcze wielkich zmian w telefonie.

  1. Ściągnij odpowiednie pliki dla swojej płyty głównej (ważne jest, aby ich nie pomylić):
  1. Skopiuj oba ściągnięte pliki na kartę pamięci telefonu (nie umieszczaj plików w żadnym folderze, mają być bezpośrednio na karcie).
  1. Zainstaluj w telefonie aplikację Linda File Manager (dostępna bezpłatnie w Markecie).
  1. Wejdź w Ustawienia telefonu, później Aplikacje i tutaj zaznacz opcję Nieznane źródła.
  1. Uruchom Linda File Manager i wybierz opcję SD Card. Następnie znajdź na liście plików pozycję o nazwie flashrec-1.1.2-20090909.apk i zainstaluj ją, a zaraz po tym wskaż opcję Otwórz.
  1. Wyświetli ci się okno z polem tekstowym i dwiema opcjami. Naciśnij na tę drugą -* Backup Recovery Image *i poczekaj, aż proces dobiegnie końca.
  1. Wpisz w polu tekstowym:
  • /sdcard/recovery-RAv1.2.3H.img (jeśli twoja płyta główna to 32A);
  • /sdcard/recovery-RA-dream-v1.2.3.img (jeśli twoja płyta główna to 32B).

i na potwierdzenie wciśnij przycisk Flash Custom Recovery Image.

  1. Jeśli po chwili pojawił się komunikat informujący o zakończeniu procesu, to dobrnęliśmy do końca! Dostęp do roota uzyskany.

Rootowanie telefonów HTC z Androidem wygląda mniej więcej podobnie na wszystkich urządzeniach. Przykładowo aby uzyskać dostęp do roota w HTC Hero należy postępować według tych samych instrukcji co dla Magica. Oczywiście odbywa się to z innymi plikami i niektórymi poleceniami.

Inną zaś galaktyką jest rootowanie w Samsungu i5700. Tutaj proces odbywa się za pośrednictwem Samsung Flashera.

Root dla Samsunga Galaxy I5700

Przed przystąpieniem do rootowania potrzebujemy Samsung Flasher oraz pliki spica.ops, czyli program Odin (w wersji 4.03 lub 3.98) oraz sterowniki USB dla systemu Windows (te najlepiej pobrać z oficjalnej strony Samsunga). Jeżeli najnowsza wersja programu Odin z jakichś powodów nie chce wykryć telefonu, spróbuj użyć starszej - 3.98.

Instrukcja:

  • Pobierz i rozpakuj kernel dla Spica/Galaxy Lite: i5700-PDA_zImage-LK10.rar
  • Rozpakuj archiwum Odin_4.03 , w środku znajdziesz program w wersji 4.03 oraz spica.ops
  • Wrzuć plik i5700-PDA_zImage-LK10.tar do folderu Odin - w folderze powinny znajdować się pliki: Odin Multi Downloader v4.03.exe, spica.ops i i5700-PDA_zImage-LK10.tar
  • Wyłącz telefon, a anstępnie wciśnij i przytrzymaj: przycisk ciszej+spust aparatu+przycisk włączania. Telefon uruchomi się w trybie \Download\
  • Podłącz komórkę do komputera PC i zainstaluj sterowniki USB
  • Uruchom program Odin
  • W program wykryje już telefon, jako \OPS\ wybierz plik spica.ops a jako \PDA\ - i5700-PDA_zImage-LK10.tar
  • Zaznacz opcję \Reboot\
  • Wciśnij start - rozpocznie się wgrywanie
  • Po zakończeniu tego procesu telefon się zrestartuje
  • Ściągnij plik update-LK10.zip, a pobrane archiwum (.zip) przenieść na kartę pamięci (do głównego katalogu)
  • Wyłącz telefon
  • Wciśnij i przytrzymaj klawisze: przycisk ścisz+przycisk telefon (zielona słuchawka)+przycisk włączania (czerwona słuchawka) aby wejść do konsoli recovery
  • Przejdź do *\Apply any zip from SD* i naciśnij \OK\
  • Następnie wybierz update-LK10.zip i wciśnij OK
  • Wciśnij klawisz \Home\ aby potwierdzić
  • Po komunikacie \Install from SDcard complete\ wybierz 'Reboot' albo naciśnij \Home+\Back

Dzięki tym zabiegom, zyskamy dostęp do roota, a także: dostaniemy program WiFi Tether APK, nowe Recovery 0.3.2 oraz obsługę DroidWall (aplikacja służąca, jako firewall, możemy wybierać, które aplikacje łączą się z netem).

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)