LG Pop GD510 - test

LG Pop GD510 - test

LG Pop GD510 - test
Karolina Adamus
18.03.2010 13:10, aktualizacja: 18.03.2010 14:10

LG Pop jest kolejnym telefonem południowokoreańskiego producenta, który odniósł światowy sukces. W 100 dni po premierze komórka została sprzedana w ilości ponad miliona sztuk. Czy LG GD510 ma szansę dorównać kultowym modelom firmy takim, jak Cookie i Chocolate? Zobaczmy.

LG Pop jest kolejnym telefonem południowokoreańskiego producenta, który odniósł światowy sukces. W 100 dni po premierze komórka została sprzedana w ilości ponad miliona sztuk. Czy LG GD510 ma szansę dorównać kultowym modelom firmy takim, jak Cookie i Chocolate? Zobaczmy.

Wygląd

Obraz

Po bokach producent zamieścił dodatkowo przyciski głośności, wejście na ładowarkę oraz klawisz o dwóch funkcjach - jego krótkie przyciśnięcie powoduje wejście do menu ulubionych i ostatnio włączanych aplikacji, przytrzymanie powoduje przejście do aparatu.

Obraz

Warto jeszcze wspomnieć, że do telefonu możemy dokupić specjalną klapkę od baterii wyposażoną w panel słoneczny. Wystawienie komórki na działanie promieni słonecznych przez 10 minut ma pozwolić na wykonanie dodatkowych 2 minut rozmowy lub zostawienie komórki na 180 minut czuwania.

Obraz

Wraz z telefonem otrzymamy standardową klapkę, która niestety nie jest wykonana z materiału wysokiej jakości. Po kilku dniach używania można zauważyć pierwsze zarysowania.

Ekran i interfejs

Obraz

LG Pop został wyposażony w dotykowy ekran rezystywny. Oznacza to, że nie wystarczy zaledwie musnąć palcem wyświetlacza, aby telefon zareagował. Trzeba go lekko docisnąć. Ekran ma bardzo dobrą jakość i precyzję, a reakcja na dotyk jest szybka. Interfejs działa sprawnie i stabilnie. Podczas testu nie zauważyłam opóźnień, a telefon nie zawiesił się ani razu.

Obraz
Obraz

Na ekranie głównym znajdziemy cztery ikony prowadzące do: książki kontaktowej, dialera, wiadomości oraz menu głownego. Sam ekran domowy składa się z trzech pulpitów, między którymi możemy przemieszczać się przez przesunięcie palcem od jednej krawędzi do drugiej.

Na pierwszym pulpicie możemy zamieścić widżety, takie jak zegarek, kalendarz, notatnik czy też odtwarzacz muzyki. Wśród dostępnych elementów znalazły się dwa szczególnie ciekawe: widżet prowadzący do aplikacji Java z dostępem do portali społecznościowych Twitter, MySpace i Facebook oraz drugi o nazwie Pocket Apps, czyli zestaw podręcznych programów, takich jak kontroler wagi, elektroniczny trener oraz „zdmuchnij świeczkę”. Widżety ustawiamy na ekranie przeciągając je z paska. W razie pomieszania elementów wystarczy potrząsnąć telefonem, a widżety zostaną automatycznie rozmieszczone.

Obraz

Drugi z pulpitów ekranu głównego to Livesquare. Jest to pewnego rodzaju rejestr wykonanych połączeń oraz wysłanych i odebranych wiadomości. Wszystkie kontakty, zarówno te, które znajdują się w naszej książce adresowej, jak i obce, widoczne są na pulpicie w postaci ikon (zwierzątek lub osób – do wyboru w ustawieniach). Gdy będziemy chcieli uzyskać informacje na temat historii wykonanych połączeń, wysłać SMS lub zadzwonić, wystarczy kliknąć ikonę danego kontaktu. Livesquare nie działa niestety tak szybko, jakbyśmy sobie tego życzyli. Po każdym przejściu na pulpit telefon na nowo odświeża kontakty, każdy po kolei, co trwa chwilę. W ustawieniach możemy zmienić wygląd pulpitu. Do dyspozycji mamy zwykłą zieloną tapetę lub aranżację przypominającą park i zoo.

Obraz

Ostatni z dostępnych pulpitów został przeznaczony poszczególnym kontaktom i stanowi swojego rodzaju książkę adresową. Aby dostosować pulpit do własnych potrzeb, najpierw musimy zdefiniować odpowiednie kontakty w menu szybkiego wybierania. Następnie możemy je przenieść na ekran główny. Na pulpicie każdy z kontaktów będzie przedstawiony w postaci ikony z dopisanym do danej osoby zdjęciem. Po kliknięciu kontaktu ukażą się takie funkcje, jak nawiązanie połączenia, wysłanie wiadomości, edycja oraz usunięcie.

Obraz

Menu LG Pop wygląda identycznie jak w poprzednich telefonach producenta – Viewty Smart, Arena oraz Crystal. Do dyspozycji mamy cztery paski funkcji podzielone na kategorie: Połączenia, Rozrywka, Narzędzia oraz Ustawienia. Każdy z pasków można przesuwać oddzielnie, aby dotrzeć do właściwej funkcji.

Łączność

Obraz

Nowy model LG oferuje również także połączenie za pomocą Bluetooth 2.1. Telefon obsługuje profil A2DP, możemy więc podłączyć własne słuchawki Bluetooth i słuchać muzyki bezprzewodowo.

Kontakty/Wiadomości

Obraz

LG Pop obsługuje pocztę e-mail (POP/IMAP, w tym Gmail) oraz wiadomości tekstowe, które za pomocą jednej funkcji możemy zmienić w wiadomości multimedialne. Maksymalna wielkość załącznika, jaką można odebrać i wysłać za pomocą klienta poczty w GD510 wynosi 1MB. Telefon nie obsługuje plików spakowanych. Bez problemu odczytuje jednak PDF-y i dokumenty zapisane w Wordzie.

Obraz

W przypadku wiadomości jedną z najważniejszych funkcji jest klawiatura. LG Pop oferuje zarówno klawiaturę alfanumeryczną ze słownikiem T9 (w trybie pionowym ekranu), jak i klawiaturę QWERTY (pojawia się po obróceniu telefonu). Telefon został wyposażony wyświetlacz o przekątnej 3 cali. Jak na dotykowy model nie jest to zbyt dużo. Wielkość klawiatury numerycznej można uznać za odpowiednią. O QWERTY niestety nie można powiedzieć tego samego. Poszczególne przyciski są bardzo małe i nigdy nie wiadomo, czy naciśniemy odpowiedni. Pisanie dodatkowo utrudnia typ ekranu (oporowy). Przy wprowadzaniu każdej litery trzeba lekko docisnąć wyświetlacz. Pisanie na klawiaturze QWERTY w Pop wiąże się z ze stałym przywiązywaniem uwagi do wprowadzania tekstu.

Multimedia

Obraz

Galeria została dopracowana i oferuje wiele przydatnych funkcji. Zdjęcia i filmy możemy przeglądać w postaci miniatur rozmieszczonych w siatce lub jako duże obrazy ułożone jeden za drugim. Z poziomu galerii mamy możliwość przesłania plików multimedialnych, wydrukowania zdjęć, a także przeglądania obrazów jako slideshow. Galeria działa szybko. Nie musimy czekać w nieskończoność, aż w albumie doczytają się wszystkie zdjęcia i filmy. Pliki można przeglądać w charakterystyczny dla dotykowców sposób – przesuwając palcem poziomo po ekranie.

Obraz

Po kliknięciu filmu w Galerii zostaniemy przeniesieni do odtwarzacza wideo. Aplikacja oferuje tylko podstawowe funkcje, takie jak kontrolki i wyciszenie dźwięku. Ciekawą opcją jest funkcja „Przechwyć”, czyli możliwość zrobienia screenshota podczas oglądania filmu. Zabrakło za to opcji pozwalającej przejść bezpośrednio do studia wideo. LG Pop odtwarza filmy w formatach MP4, H.264 i H.263 (nie obsługuje on jednak standradów DivX/XviD)

Zdjęcie przechwycone podczas odtwarzania filmu
Zdjęcie przechwycone podczas odtwarzania filmu

Pod względem muzycznym LG Pop spisuje się bardzo dobrze. Odtwarzacz co prawda wygląda standardowo, oferuje jednak ciekawe opcje. Na ekranie oprócz kontrolek, okładki albumu, losowego odtwarzania utworu i ikony głośności, znajdziemy również skalę oceny danej piosenki. Rzecz na pozór nic nie wnosząca, jednak pozwala na klasyfikację utworów i automatyczne układanie w listy ulubionych utworów.

Obraz

W opcjach odtwarzacza znajdziemy korektor dźwięku oraz bardzo przydatną funkcję "Tryb snu", której brakuje w wielu telefonach. Po upływie ustalonego czasu, odtwarzacz zostanie automatycznie wyłączony. Maksymalny czas trybu to 60 minut. Słuchanie muzyki na LG Pop to sama przyjemność. Zarówno na słuchawkach, jak i na głośniku. Ten gra mocno i wyraźnie nawet przy maksymalnych 30 kreskach głośności. Jeśli chodzi o stronę muzyczną telefonu jedynym minusem jest brak wyjścia jack 3,5 mm.

Aparat

Obraz

W menu aparatu znalazło się sporo dodatkowych opcji od balansu bieli, kontrastu i jasności, przez efekty do trybu nocnego i zdjęć wielokrotnych. Nie znajdziemy w nim niestety zoomu. Jeśli zaś chodzi o jakość zdjęć, to aparat wypada dość przeciętnie. Fotki są rozmyte i niewyraźne w przypadku zbliżenia. W świetle słonecznym zdjęcia prezentują się dobrze, w pomieszczeniu brakuje im już wyrazu. Oto kilka próbek:

Przykładowe zdjęcie wykonane LG Pop
Przykładowe zdjęcie wykonane LG Pop
Przykładowe zdjęcie wykonane LG Pop
Przykładowe zdjęcie wykonane LG Pop
Przykładowe zdjęcie wykonane LG Pop
Przykładowe zdjęcie wykonane LG Pop

.

Bateria

Obraz

Jeśli chodzi o standardową baterię, muszę przyznać, że telefon radzi sobie bardzo dobrze. Przy przeciętnym korzystaniu z funkcji komórki musiałam ładować ją średnio co trzy dni. Jak na dotykowca jest to bardzo przyzwoity wynik.

Podsumowanie

Obraz

Kupno tego modelu odradzałabym osobom, które używają dotykowców już od dawna i szukają telefonu zaawansowanego technicznie. Brak WiFi, 3G i wyjścia 3,5 mm dla takich użytkowników może się okazać przeszkodą nie do pokonania.

Muszę przyznać, że LG Pop osobiście mnie zaskoczył. Spodziewałam się kolejnego dotykowca dla młodzieży, a dostałam całkiem ciekawy telefon z wygodną obsługą i kilkoma bardzo przydatnymi funkcjami. Zaznaczam, jak na model tej klasy, Pop jest interesującą propozycją.

.

Zalety:

  • kompaktowa budowa
  • szybka reakcja dotykowego ekranu
  • bardzo wygodne menu
  • obsługa portali społecznościowych
  • bardzo dobrej jakości dźwięk i odtwarzanie muzyki
  • Livesquare z historią ostatnio wykonanych połączeń i otrzymanych wiadomości
  • możliwość dokupienia panelu słonecznego

Wady:

  • brak WiFi
  • nie obsługuje sieci 3G
  • brak wyjścia 3,5 mm
  • niskiej jakości aparat fotograficzny
  • nie obsługuje DivX i Xvid
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)