Aava Mobile z Intel Atomem - najszybszy smartfon na rynku [wideo]

Targi MWC są doskonałą okazją dla mniej znanych producentów telefonów do pokazania się na światowym rynku. Jednym z nich jest mała firma Aava, która w Barcelonie zaprezentowała prototyp bardzo ciekawego smartfona opartego na procesorze Intel Atom - Aava Mobile. Producent już teraz zapowiada, że będzie to najszybszy smartfon, jaki już wkrótce trafi na rynek.

Aava Mobile z Intel Atomem - najszybszy smartfon na rynku [wideo]
Mateusz Żołyniak

Cała zasługa w tym platformy Intel Moorestown (o której pisałem przy okazji prezentacji gigantycznego LG GW900), mającej oferować wydajność dużo większą niż układy bazujące na procesorze ARM Cortex-A9 (Marvell Armada 618, TI OMAP4). Dzięki temu, będziemy mogli pozwolić sobie na odtwarzanie filmów w jakości 1080p (FullHD) oraz cieszenie się świetną grafiką w komórkowych (i nie tylko) grach, przy relatywnie niskim poborze energii.

fot. slashgear
fot. slashgear

Smartfon, ma być również najmniejszym na świecie urządzeniem wykorzystującym intelowskiego Atoma. Trudno się z tym nie zgodzić, skoro jego wymiary wynoszą jedynie 125 mm x 64 mm x 11,7 mm. W specyfikacji Aavy Mobile znajdziemy: 3,7-calowy ekran dotykowy (prawdopodobnie LCD), slot kart microSD (do 32GB max), WiFi, 3G z HSDPA, odbiornik GPS, Bluetooth, oraz port microUSB OTG, który pozwoli na podłączenie do telefonu myszki, klawiatury czy pendrive'a.

Na koniec najciekawsze, według zapowiedzi producenta, urządzenie będzie mogło działać pod kontrolą różnych systemów operacyjnych - Androida, Moblina czy choćby zaprezentowanego niedawno MeeGo. Użytkownicy sami zadecydują, który z nich zagości w pamięci ich smartfona.

Poniżej znajdziecie wideoprezentację wersji smartfona z Moblinem:

AAVA Prototype Moorestown Phone running Moblin 2.0

Pomysł Aavy jest bardzo interesujący, a samo urządzenie zapowiada się obiecująco. Wydaje mi się, że wizja smartfonów, na których będziemy mogli instalować dowolny system operacyjny (podobnie jak na komputerach stacjonarnych czy laptopach) nie jest tak odległa, jak wydawało się jeszcze parę miesięcy temu.

Źródło: pocketnow

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)