Prawdopodobnie najfajniejszy sposób na wykorzystanie starych telefonów. Nie zgadniecie, do czego służy to urządzenie

Prawdopodobnie najfajniejszy sposób na wykorzystanie starych telefonów. Nie zgadniecie, do czego służy to urządzenie

Prawdopodobnie najfajniejszy sposób na wykorzystanie starych telefonów. Nie zgadniecie, do czego służy to urządzenie
Jan Blinstrub
26.07.2014 11:23, aktualizacja: 26.07.2014 13:29

Mądrzy ludzie potrafią łączyć odległe od siebie tematy. Okazuje się, że stara nokia może być świetnym narzędziem do podsłuchiwania przestępców w... odległej Amazonii.

Problemy krajów ze strefy równikowej teoretycznie nie dotyczą chłodnej i deszczowej Polski. Teoretycznie, bo rosnące tam lasy utrzymują w jako takiej kondycji także wycinek atmosfery nad naszymi głowami. Niestety, cywilizacja nie ułatwia im zadania – nie dość, że wysyłamy w powietrze absurdalne ilości zanieczyszczeń, to jeszcze konsekwentnie i systematycznie prowadzimy wycinkę lasów równikowych. W 90% przypadków jest ona podobno nielegalna.

Na Kickstarterze finansowany jest właśnie ciekawy projekt, którego celem jest wykorzystanie elektrośmieci – bo tym są przecież stare telefony – do ochrony lasów równikowych. Twórcy Rainforest Connection (RFCx) chcą na bazie starych komórek I paneli słonecznych stworzyć sieć połączonych w chmurę urządzeń do nasłuchiwania tego, co dzieje się w lesie. System ma działać automatycznie: jeśli wykryje dźwięki piły łańcuchowej czy broni palnej powiadomi odpowiednie służby.

Obraz

Cyfrowe ucho będzie mieć też walor edukacyjno-rozrywkowy. Korzystając ze specjalnej aplikacji będzie można w czasie rzeczywistym słuchać wybranego obszaru dżungli. Na stronie projektu możecie sprawdzić, jak brzmi dżungla na Sumatrze.

Urządzenia RFCx mają całkiem imponujący zasięg. Każde z nich może nasłuchiwać dźwięków z obszaru ok. 300 hektarów. Ponieważ wykorzystują starą elektronikę są niedrogie w budowie, a panele słoneczne mają zapewniać niemal bezobsługową pracę.

Rozwiązanie jest sprytne a cel szlachetny, nie dziwi więc, że organizatorzy zbiórki osiągnęli zakładany cel przed czasem. Uzbierali 130 tys. dolarów, ale chcą zwiększyć tę kwotę do 165 tys., by pomóc ludziom Tembé. Na zamieszkiwanych przez nich obszarach Amazonii prowadzona jest nielegalna wycinka drzew na ogromną skalę. Twórcy RFCx chcą w krótkim czasie umieścić urządzenia na wszystkich kluczowych szlakach, by w czasie rzeczywistym informować o ruchu ciężarówek w obszarach prowadzenia nielegalnej wycinki.

Mam nadzieję, że zbiórka zakończy się sukcesem. Jeśli podoba wam się projekt podzielcie się tą informacją ze znajomymi. Warto wspierać takie inicjatywy.

źródło: Kickstarter

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)