Kto najwięcej traci na komórkowym piractwie?

Kto najwięcej traci na komórkowym piractwie?

Fot. na licencji Creative Commons Flickr.com/Ben Walther
Fot. na licencji Creative Commons Flickr.com/Ben Walther
Paweł Żmuda
14.01.2010 10:00, aktualizacja: 14.01.2010 11:00

Według najnowszych badań firmy 24/7 Wall St, koncern Apple i developerzy zajmujący się pisaniem aplikacji dla iPhone'a i iPoda touch, od startu platformy App Store stracili przez piratów już około 450 milionów dolarów. Kwota ta została ustalona na podstawie liczby ściągnięć płatnych aplikacji, stopnia spiracenia rynku, a także prawdopodobieństwa tego, że użytkownicy, którzy pobierają nielegalne aplikacje, zapłaciliby za nie, gdyby nie to, że dostępne są crackowane odpowiedniki. Popatrzmy na raport z bliska.

"Od startu App Store odnotowano około 3 miliardy pobrań. Odsetek płatnych aplikacji to około 17%, ale aż 75% z nich jest spiracona. Liczby wskazują na to, że na każdy produkt legalnie pobrany z App Store przypadają aż trzy nielegalne ściągnięcia. Szacujemy, że od startu App Store pobrano około półtora miliarda nielegalnych aplikacji.

Użytkownicy płacą średnio 3 dolary za legalny produkt. Przyjmując założenie, że wszyscy, którzy korzystają z nielegalnego oprogramowania, pobraliby te same aplikacje legalnie - Apple i developerzy stracili sporo ponad 4 miliardy dolarów, jednak odsetek tych, którzy nie używaliby nielegalnych aplikacji faktycznie wynosi około 10%. Oznacza to mniej więcej 459 milionów straty".

Wygląda więc na to, że na komórkowym piractwie sam koncern Apple stracił około 140 milionów. Zastanawiające jest więc to, że firma z Cupertino nie podjęła dotychczas żadnych dodatkowych kroków, by chronić siebie i developerów. Straty związane z pirackim oprogramowaniem są wliczone w ryzyko działania koncernu, a głównym celem Apple jest sprzedaż samych urządzeń. Cóż - warto pamiętać jednak o tym, że najwięcej na piractwie tracą ci, którzy piszą dla nas aplikacje. Developerzy nie sprzedają przecież telefonów...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)