Ochronne działanie promieniowania komórek?
Większość z nas potencjalną szkodliwością telefonów komórkowych nieszczególnie się przejmuje. Niektórzy obawiają się, że promieniowanie może nam zaszkodzić. Nikt chyba jednak nie podejrzewał nawet, że może ono być pomocne, a nawet lecznicze.
12.01.2010 | aktual.: 12.01.2010 08:00
Wygląda jednak na to, że rzeczywiście może być dla niektórych osób korzystne.
Wygląda jednak na to, że rzeczywiście może być dla niektórych osób korzystne.
Choroba Alzheimera dotyka ponad 30 milionów ludzi na całym świecie. Prowadzi do do zaniku kory mózgowej i postępującego otępienia wynikającego z degeneracji układu nerwowego. Co gorsza, jak dotąd nie istnieje skuteczne lekarstwo pozwalające cofnąć zmiany, czy chociaż zatrzymać ich postęp.
Jak jednak ostatnio stwierdzono - właśnie telefony komórkowe mogą przyczyniać się do poprawy stanu chorych na Alzheimera. Naukowcy doszli do takiego wniosku na podstawie obserwacji stanu myszy z genem Alzheimeryzmu poddawanych działaniu pola elektromagnetycznego.
W przypadku myszy młodych, u których nie wystąpiły jeszcze oznaki choroby, promieniowanie miało działanie wyraźnie ochronne. Nie następowała degeneracja nerwów, ich mózgi również pozostały bez zmian.
Znacznie ciekawszy był jednak efekt poddania działaniu pola elektromagnetycznego myszy już chorych. U znajdujących się w jego zasięgu gryzoni, po pewnym czasie... zanikały objawy Alzheimera. Myszy zaczęły na powrót normalnie funkcjonować.
Wygląda więc na to, że podobne do emitowanego przez telefony komórkowe pole elektromagnetyczne może stanowić ochronę dla naszego układu nerwowego - a nie tylko, jak dotychczas podejrzewano, przynosić same szkody.
Jak na razie nie wiadomo do końca, czy efekt terapeutyczny u ludzi byłby analogiczny. Można jednak zakładać, że tak - choć na efekty najprawdopodobniej trzeba by było czekać znacznie dłużej niż kilka miesięcy (tak było u myszy).
Naukowcy sugerują jednak, że testowanie tego na własnej skórze może okazać się sporym błędem. Nadal trwają testy pól elektromagnetycznych o różnych właściwościach, mające na celu ustalenie, które będzie najskuteczniejsze. Niektóre rodzaje rzeczywiście mogą być dla człowieka szkodliwe.
Źródło: Kopalnia Wiedzy