Samsung Omnia 2 I8000 - test

Samsung Omnia 2 I8000 - test

Samsung Omnia 2 I8000 - test
Mateusz Żołyniak
06.04.2010 15:30, aktualizacja: 06.04.2010 17:30

Kolejnym telefonem, który chciałbym Wam przybliżyć jest multimedialny Samsung Omnia 2 I8000. Mimo iż model trafił na nasz rynek już jakiś czas temu, wciąż jest jednym z najciekawszych smartfonów, jakie możemy nabyć w Polsce. Dlaczego? O tym dowiecie się z poniższego testu Omnii 2.

Specyfikacja Zawartość zestawuW pudełku, poza smartfonem, znajdziemy: ładowarkę sieciową, kabel USB do transmisji danych, świetny dwuczęściowy zestaw słuchawkowy, stylus, instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Dodatkowo, kupując Omnię 2 w Orange dostaniemy roczną licencję na program antywirusowy ArcaVir, a w sklepie RTV Euro AGD do zestawu dołączana jest karta pamięci z zainstalowaną AutoMapą. Wygląd, obudowa i wykonanie

Według mnie Samsung I8000 jest jednym z najlepiej prezentujących się smartfonów na naszym rynku. Czarna błyszcząca obudowa, srebrne wstawki oraz opływowy kształt sprawiają nadają mu oryginalnego wyglądu. Niemniej, jest to moje zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać. Nie zmienia to jednak faktu, że model świetnie leży w dłoni i (mimo sporych rozmiarów) wygodnie obsługuje się go jedną ręką.

Obraz

Prawie cały przedni panel Omnii 2 wypełnia duży dotykowy ekran AMOLED. Nad nim umieszczono: głośnik, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła, kamerkę do wideorozmów oraz logo Samsunga. Pod wyświetlaczem z kolei znalazły się tylko trzy przyciski funkcyjne - Zadzwoń, Zakończ oraz Menu, który podobnie, jak w Jetcie przypomina drogocenny kryształ, a jego przytrzymanie wywołuje Przełącznik aplikacji. Na prawym boku smartfona znajdziemy kontrolery głośności, a po drugiej stronie: przycisk blokady, spust migawki aparatu oraz Cofnij (przytrzymanie wywołuje multimedialną Kostkę Samsunga). Mapowania przycisków Menu oraz Cofnij, możemy dowolnie zmieniać w ustawieniach.

Obraz
Obraz

Na górnej krawędzi znalazło się gniazdo słuchawkowe oraz port USB, zabezpieczony zaślepką, która idealnie komponuje się z resztą obudowy. Z tyłu mamy: obiektyw aparatu 5Mpix z podwójną diodową lampą błyskową oraz otwory ulokowane nad mocnym głośnikiem.

Obraz

Omnia 2 została wykonana z bardzo dobrej jakości plastiku. Materiał nie ugina się, ciężko go porysować (po 3 miesiącach użytkowania na obudowie praktycznie nie ma żadnych rysek) i nie trzeszczy. Do tego pokrywa baterii, wbrew wcześniejszym obawom, w ogóle się nie poluzowała i idealnie przylega do reszty obudowy. Muszę przyznać, że Samsung postarał się przy tworzeniu modelu I8000.

Jedyny minus obudowy to pokrycie jej błyszczącą farbą, na której widać wszystkie ślady po palcach. Niemniej, bez tego telefon wizualnie prezentowałby się dużo gorzej.

Ekran

Obraz

W Omnii 2 zastosowano ekran typu rezystywnego. Podobnie, jak w przypadku Pixona 12, jest on precyzyjny, odpowiedź na dotyk jest niemal natychmiastowa, a pod względem czułości może on śmiało rywalizować z większością ekranów pojemnościowych. Niestety, jest on podatny na uszkodzenia. Dlatego też, warto zainwestować w folię ochronną.

Obraz

Na uwagę zasługuje również firmowa klawiatura Samsunga, która jest jedną z niewielu, mogących rywalizować z klawiaturą HTC. Pisze się na niej wygodnie zarówno w pozycji pionowej (dzięki dużemu ekranowi), jak i poziomej. Wirtualne klawisze są duże, odstępy między nimi odpowiednie, a alternatywne znaczenie uaktywnia się po przytrzymaniu konkretnego klawisza. Jedyną jej wadą jest brak, znanych z telefonów HTC, kursorów ułatwiających szybką korektę błędów. Dodam, że jedyne modele na którym pisało mi się lepiej niż na Omnii 2, to HTC HD2 i iPhone 3GS, które posiadają ekrany pojemnościowe.

Jakość rozmówPodczas długiego użytkowania I8000, nie spotkałem się jeszcze z żadnymi problemami z jakością rozmów. Napisałbym nawet, że w Omnii 2 stoi ona na ponad przeciętnym poziomie. Głośniki sprawują się dobrze i nie słychać w nich denerwujących szumów. Rozmówcy także nigdy nie narzekali na dźwięk słyszany w słuchawce. System i interfejs

Samsung I8000 został oparty na procesorze Samsung S3C6410 o taktowaniu 800MHz i działa pod kontrolą Windowsa Mobile 6.5 z nakładkę TouchWiz 2.0. Dzięki wydajnemu procesorowi system działa dużo szybciej niż w większości Windows Phone'ów na rynku (nie licząc HTC HD2, Toshiby TG01 czy Acera neoTouch S200, które mają Snapdragona). Dodatkowo, zegar w układzie południowokoreańskiej firmy może zostać podkręcony do wyższych częstotliwości (np. 900MHz), dzięki czemu Omnia 2 będzie działać jeszcze szybciej. Wadą tego rozwiązania jest jednak zwiększony pobór energii i krótszy czas pracy na baterii.

Titanium
Titanium

Niestety, nie ma róży bez kolców. Producent zapomniał, że poza wydajnym procesorem w telefonie należy umieścić odpowiednią ilość pamięci RAM. Tej w Omnii 2 brakuje! Smartfona wyposażono w 256MB wbudowanej pamięci RAM, ale na starcie systemu mamy do dyspozycji tylko 60-70MB. Przez to, nie jesteśmy w stanie skorzystać z dużej liczby działających w tle aplikacji. Niemniej, bez problemu możemy jednocześnie słuchać muzyki, przeglądać strony internetowe i mieć otwarte w tle takie programy, jak: Skype, Palringo (czy inny komunikator), ActiveSync, Windows Marketplace, Lookout Mobile Security, Kalendarz i Zadania.

Przełącznik zadań
Przełącznik zadań

Do tego, z pamięcią RAM powiązany jest inny mały problem. Mianowicie, gdy ilość pamięci spadnie poniżej 20MB system automatycznie zamknie cześć aplikacji. Na szczęście, radą na to jest hotfix, który można znaleźć na forum MoDaCo.

Za to do zalet systemu należy zaliczyć: możliwość zarządzania wydajnością procesora (cztery różne tryby), stabilność pracy oraz obsługę akcelerometru, który w Omnii 2 działa dużo precyzyjniej niż choćby w Omnii HD czy Pixonie 12. Sensor, poza grami, galerią czy odtwarzaczem, możemy także wykorzystać w trybie Etykiety - po przekręceniu urządzenia ekranem do dołu, zostaje ono automatycznie wyciszone (poza alarmami).

Obraz
Książka kontaktowa
Książka kontaktowa

Jak już wspomniałem, w Samsungu I8000 jako nakładkę na czystego Windowsa Mobile zastosowano interfejs TouchWiz 2.0, znany z innych dotykowych modeli firmy (Omnia HD, Jet czy Avila). UI Samsunga integruje w system w jeszcze większym stopniu niż TouchFLO 3D czy Sense HTC. Większość podstawowych aplikacji Windowsa Mobile (Książka adresowa, Spis połączeń, Dialer, Wiadomości) została zastąpiona przez autorskie programy Samsunga, które są znacznie lepiej przystosowane do obsługi dotykiem i wnoszą dużo świeżości do systemu Microsoftu. Ponadto, standardowe ustawienia w telefonie zostały zastąpione przez znacznie wygodniejszą (i bardziej przejrzystą) listę funkcji, a my dostaliśmy dodatkowe Menu Główne Samsunga oraz multimedialną Kostkę. Niestety, jeszcze nie znalazłem sposobu wykorzystania tej ostatniej aplikacji.

Menu Główne Samsunga
Menu Główne Samsunga
Multimedialna Kostka
Multimedialna Kostka

Omnia 2 oferuje także trzy (bądź cztery) różne ekrany główne. W telefonach kupionych w wolnej sprzedaży możemy znaleźć: standardowy ekran Dzisiaj, proste i intuicyjne Titanium, które możemy modyfikować za pomocą dodatkowych pluginów oraz wtyczkę WidgetPlus Samsunga, oferującą trzy pulpity, na których możemy umieszczać dowolne widżety z paska umieszczonego z boku ekranu. Wśród nich znajdziemy: zegar, pasek powiadomień, pasek skrótów, urodziny, kontroler odtwarzacza/radia czy aplikacje do obsługi Facebook, MySpace, Picasy czy Flickra. Mimo iż wydaje się, że ekran WidgetPlus jest najciekawszą propozycją z nich wszystkich, w rzeczywistości nakładka została źle zoptymalizowana i działa bardzo wolno.

WidgetPlus
WidgetPlus

Dodatkowo, w telefonach brandowanych przez Orange dostaniemy Orange Homescreen, który ustawiony jest jako domyślny motyw ekranu Today. Nakładka Orange oferuje pasek skrótów umieszczony na dole ekranu, przejrzysty panel powiadomień oraz obsługę gestów, dzięki którym możemy w łatwy sposób uruchamiać ulubione aplikacje. Niemniej, po kilku dniach zabawy wróciłem do ulubionego Titanium.

Orange Homescreen
Orange Homescreen

Dodam, że jeżeli komuś nie spodobał się żaden z tych interfejsów, śmiało może sięgnąć po dowolną inną nakładkę na Windowsa Mobile, których w Sieci nie brakuje - SBP Mobile Shell, Point UI czy Throtlle Launcher. 

Aplikacje

Zaletą Omnii 2 jest duża liczba dodatkowych programów, w które firma Samsung wyposażyła ten multimedialny model. Wśród fabrycznie instalowanych aplikacji znajdziemy m.in.: Midomi, genialny Touch Player, Qik, SmartSync (synchronizacja z dowolnym serwerem pocztowym), Edytor wideo, Connected Home, służące do bezprzewodowego połączenia telefonu z telewizorem (za pośrednictwem WiFi), Podcasty, Czytnik RSS, przydatny Czytnik wizytówek, Notatki Multimedialne, Cyfrowa ramka, Dyktafon, Przelicznik czy Smart Search, czyli zaawansowana wyszukiwarka, która przeszukuje całą zawartość telefonu.

Obraz

Niestety, część z tych programów (Midomi, Qik, Smart Search czy SmartSync) została usunięta z oprogramowania telefonów brandowanych przez Orange, a w ich miejsce operator dał własny ekran Home oraz Przełącznik pulpitów, który pozwala na szybkie przechodzenie między różnymi ekranami głównymi (Titanium, TouchWiz bądź Orange Homescreen). Dodam, że brakujące oprogramowanie można bez trudu pobrać z forum MoDaCo.

Obraz

W telefonie nie zabrakło także standardowych programów Windowsa Mobile oraz ich samsungowych odpowiedników, jak Kalendarz/Kalendarz dotykowy, Spis połączeń, Książka telefoniczna/Kontakty, Office Mobile, Adobe Reader LE, Udostępnianie Internetu, Zadania czy Windows Media Player.

Windows Marketplace
Windows Marketplace

Nowe aplikacje możemy pobierać z Windows Marketplace Microsoftu, który w nowej wersji pozwala na instalację aplikacji na karcie pamięci i przeszukiwanie zasobów sklepów z innych krajów czy OpnMarketu, czyli platformy z aplikacjami ze strony FreewarePocketPC.com. Dodatkowo, użytkownicy Omni 2 mogą korzystać ze sklepu Application Store, w którym znajduje się około 500 różnych gier i programów pisanych pod telefony Samsunga, w tym I8000. 

Multimedia

Touch Player karuzela 3D
Touch Player karuzela 3D

Omnia 2 została wyposażona w, wykorzystujący akcelerację sprzętową, odtwarzacz Touch Player (Odtwarzacz Multimedialny), który służy zarówno do odtwarzania muzyki, jak i filmów bądź teledysków. Program pozostawia daleko w tyle, takie aplikacje, jak TCPMP czy Core Player, który na Omnii 2 działa po prostu fatalnie.

Odtwarzacz multimedialny
Odtwarzacz multimedialny

Zarządzanie programem jest bardzo proste, dzięki przyjaznemu dla palców interfejsowi oraz rozbudowanej bibliotece multimediów, w której treści zostały podzielone na kilka kategorii - Cała muzyka, Albumy, Wykonawcy, Wideo i Listy odtwarzania. Do tego, po obróceniu telefonu do trybu poziomego, możemy korzystać z karuzeli 3D, co pozwala szybciej dotrzeć do wybranych albumów bądź teledysków.

Biblioteka multimedialna
Biblioteka multimedialna

Sam odtwarzacz mp3 oferuje technologię DNSe 2.0, dźwięk SRS Wow HD oraz equalizer z wieloma gotowymi wzorcami (m.in. Rock, Jazz, Super Bass, Podbicie basów itp). Do tego, z forum XDA-Developers możemy ściągnąć aplikację, dzięki której uzyskamy pełny dostęp do sterownika SRS Wow HD. W zestawie znajdziemy świetny zestaw słuchawkowy Samsunga, który z pewnością zadowoli większość amatorów dobrego brzmienia. Dźwięk, jaki usłyszymy w słuchawkach jest naprawdę wysokiej jakości - nie słyszymy denerwujących szumów, głos jest czysty a basy stoją na bardzo dobrym poziomie. W modelu znalazł się także mocny głośnik, który nie "skrzeczy" nawet przy suwaku głośności ustawionym na 80-90%.

Na świetnym ekranie Omnii 2 możemy także oglądać filmy w DivX'ie, które za pośrednictwem aplikacji Connected Home mogą być wyświetlane także na telewizorze. Player świetnie radzi sobie z filmikami zrzuconymi wprost z komputera - nie ma żadnych przycięć, klatkowania czy chwilowych zwieszeń przy obracaniu ekranu, a 700MB filmy uruchamiają się w parę sekund. Kolejny atut programu to obsługa napisów. Te niestety nie są wyświetlane na ekranie telewizora.

Obraz

Warto wspomnieć jeszcze o zmodyfikowanej przeglądarce zdjęć Windowsa Mobile. Program w Omnii 2 został wzbogacony o karuzelę 3D, dzięki czemu możemy w wygodny sposób przeglądać wszystkie zdjęcia znajdujące się w pamięci telefonu, opcję bezpośredniego uploadowania zdjęć, na takie portale, jak Picasa, Flickr, Facebook cz Photobucket (umożliwia to także aplikacja Microsoft My Phone) czy możliwość przeglądania zdjęć za pomocą akcelerometru. Jedyną wadą programu jest wolne wczytywanie zdjęć.

Connected Home
Connected Home

Świetny Touch Player to nie wszystko. W I8000 znajdziemy także: Radio FM z RDS, które działa po podłączeniu zestawu słuchawkowego, Midomi (program do rozpoznawania utworów), Podcast, Connected Home, czyli świetną aplikację, która pozwala nam połączyć bezprzewodowo telefon z telewizorem i wyświetlać zdjęcia czy filmy na dużym ekranie oraz Cyfrową ramkę.

Midomi
Midomi

Dodatkowo, inne multimedialne programy pod Windowsa Mobile możecie ściągnąć z Windows Marketplace bądź Sieci, a przegląd najciekawszych z nich znajdziecie tutaj.

Aparat

Obraz

Interfejs aparatu nie różni się niczym od tego, znanego z Pixona 12 czy Omnii HD. Oferuje on możliwość zmiany: większości parametrów wpływających na jakość zdjęć (balans bieli, ISO czy poziom jasności), trybu scenerii (Zachód słońca, Sport, Tekst, Pionowo czy Poziomo), funkcji lampy błyskowej, zbliżenia (Autofocus, Makro, Twarz) oraz trybu zdjęć (Pojedyncze, Ciągłe, Uśmiech, Mozaika, Akcja i Panoramiczny).

W dobrych warunkach, aparat robi bardzo przyzwoite zdjęcia. Obrazowi na zdjęciach nie brakuje ostrości a kolory i ilość szczegółów stoją na dobrym poziomie. W warunkach gorszego oświetlenia (lub w nocy) pomaga mocna diodowa lampa błyskowa. Niemniej, na zdjęciach widoczne są szumy i delikatne przeostrzenia.

Poniżej kilka zdjęć wykonanych aparatem z Omnii 2:

Obraz

Poza niezłymi zdjęciami, aparat w smartfonie Samsunga pozwala nam nagrywać filmiki wideo o rozdzielczości 720 x 480 pikseli. Przy dobrych warunkach oświetlenia, ich jakość jest zadowalająca i z powodzeniem mogą być publikowane na YouTube, Facebooku bądź Qik.com. 

Łączność

Obraz

W I8000 znajdziemy dwie fabrycznie instalowane przeglądarki internetowe - mobilnego Internet Explorera oraz Operę Mobile 9.5 z obsługą technologii One Finger Zoom i karuzelą 3D (przy przeglądaniu zakładek). Niemniej, obie mają kilka wad (Opera Mobile 9.5 ma problemy ze stabilnością, a szybkość IE pozostawia wiele do życzenia), które dyskwalifikują je w codziennym użytkowaniu. Dlatego też, do przeglądania stron internetowych na co dzień wykorzystuję szybką i stabilną Opery Mobile 10, która dodatkowo oferuje: Speed Dial, Operę Link, Flash Playera, menadżera haseł oraz możliwość łatwego zarządzania otwartymi stronami. Inne alternatywy dla domyślnej przeglądarki w Omnii 2 to SkyFire oraz Opera Mini 5, które część danych przetwarzają na zewnętrznych serwerach.

Obraz

Jedyny moduł, który budzi moje zastrzeżenia to GPS. Wyznacza on wolno naszą lokalizację - łapanie zimnego fixa zajmuje co najmniej kilka minut (3-5 min.). Na szczęści, możemy korzystać także z danych XTRA i sieci GSM, dzięki czemu odnajdywanie pozycji odbywa się dużo szybciej (około 40 sekund). W telefonie (nie licząc części egzemplarzy ze sklepu Euro) nie znajdziemy żadnej nawigacji samochodowej i o odpowiedni program (AutoMapa, CoPilot, NDrive czy choćby Samsung LBS) musimy zadbać we własnym zakresie. 

Bateria

Omnia 2 została wyposażona w baterię litowo-jonową o pojemności aż 1500 mAh. Duża pojemność akumulatora w połączeniu z ekranem AMOLED oraz funkcją automatycznego zarządzania wydajnością procesora, przy codziennym użytkowaniu zapewnia dwa dni pracy bez konieczności ładowania. Jest to bardzo dobry wynik, w szczególności, gdy Samsunga I8000 porównamy z innymi zaawansowanymi smartfonami.

Przy intensywnym korzystaniu z funkcji telefonu (skrzynka pocztowa z ActiveSync, 1h rozmów, 3-4h słuchania muzyki, 1h surfowania po Sieci poprzez 3G i kilkanaście SMS-ów) akumulator pozwala na pracę przez około 24-32 godzin. Przy mniejszym wykorzystaniu telefonu bateria, jak już wspomniałem, wytrzymuje co najmniej dwa dni.

Podsumowanie

I8000 to, obok HTC HD2, najlepszy Windows Phone dostępny na naszym rynku. Niemniej, z pewnością nie może być on tańszą alternatywą dla smartfona HTC, gdyż są to urządzenia kierowane do dwóch zupełnie różnych grup użytkowników.

Zalety:

  • wygląd
  • wytrzymała obudowa
  • ekran AMOLED
  • 8GB wbudowanej pamięci
  • szybki procesor
  • interfejs TouchWiz 2.0
  • odtwarzacz Touch Player, jakość dźwięku
  • czas pracy na baterii
  • dobry aparat 5Mpix
  • duża ilość dodatkowego oprogramowania (Midomi, Smart Search, Connected Home)

Wady:

  • ekran oporowy
  • wtyczka WidgetPlus
  • mała ilość pamięci RAM
  • moduł GPS mógłby być lepszy
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)