Używanie telefonów komórkowych może spowodować raka mózgu

Używanie telefonów komórkowych może spowodować raka mózgu

Używanie telefonów komórkowych może spowodować raka mózgu
Przemysław Musiał
18.05.2010 15:22, aktualizacja: 18.05.2010 17:22

To już niemal pewne, że telefony komórkowe mogą być przyczyną raka mózgu. Według najnowszych badań, zleconych przez Światową Organizację Zdrowia, promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór mózgu.

Badania zostały przeprowadzone na grupie 13 tys. osób z 13 mocno rozwiniętych gospodarczo państw świata (Australia, Kanada, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Izrael, Włochy, Japonia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania). Jak widać w badaniach nie uczestniczyli amerykanie, którzy znani są z zamiłowania do telefonów komórkowych i długich rozmów.

Prace nad badaniami trwały 10 lat i zostały wykonane przez Międzynarodową Agencję Badań Nowotworów. Wnioski zostały przedstawione w International Journal of Epidemiology – profesjonalnym piśmie medycznym.  Eksperci stwierdzili, że krótkie rozmowy przez telefon nie mają wpływu na rozwój choroby, natomiast rozmowy powyżej 30 minut dziennie mogą przyczynić się do rozwoju złośliwego nowotworu mózgu, zwanym glejakiem.

Jak podkreślił Dr Christopher Wild – dyrektor zespołu zajmującym się badaniem, największym zagrożeniem dla użytkowników telefonów jest stopniowe wydłużanie się czasu rozmów przez telefony komórkowe oraz rozwój technologii mobilnej.

Problemu w żaden sposób nie można bagatelizować. Należy wziąć pod uwagę fakt, że wykorzystanie technologii mobilnych to zjawisko nowe, które na dobre trwa dopiero od kilkunastu lat. Moim zdaniem – jedno jest pewne, za kilka lat ludzkość ujrzy raport, który z pewnością będzie mówił o szkodliwym działaniu telefonów komórkowych na organizm ludzki. Pytanie tylko – kiedy taki raport zostanie przedstawiony i co producenci telefonów zrobią do tego czasu by poprawić bezpieczeństwo korzystania z tych urządzeń?

Źródło: Yahoo

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)