Nokia E72 - test

Nokia E72 - test

Nokia E72
Nokia E72
Przemysław Musiał
07.06.2010 10:18, aktualizacja: 07.06.2010 12:18

Nokia E72 telefon biznesowy. Jest on nie tylko wyznacznikiem klasy E-series, ale także jedną z najchętniej wybieranych aparatów przez klientów biznesowych. Jak telefon sprawuje się w codziennym użytkowaniu, jakie są jego wady i zalety? - tego dowiecie się z poniższego testu Nokii E72.

Zawartość zestawu

Obraz

W zestawie, poza Nokią E72, znajdziemy:

Wygląd, obudowa i wykonanie

Jak podkreśliłem w pierwszym wpisie na temat tego urządzenia, Nokia E72 ma ten sam wygląd, co jej poprzednik E71. Telefon ma wymiary 114 x 58 x 10 mm i wagę 128 g. Oczywiście telefony biznesowej serii E odznaczają się eleganckim wyglądem. W tym przypadku nie jest inaczej – mogą się podobać chromowane wykończenia po bokach telefonu, metalowa pokrywa baterii z prążkowaną fakturą i klasyczny czarny kolor telefonu.

Prawy bok
Prawy bok
Lewy bok
Lewy bok

Boki telefonu, oprócz chromowych wstawek, które widoczne są w przedniej części telefonu, zostały wykończone matowym plastikiem. Na prawym boku umieszczono trzy srebrne klawisze - Ciszej, Głośniej i tryb wybierania głosowego. Lewy bok zawiera wejście USB oraz slot kart pamięci microSD, oba są zakryte plastikowymi zaślepkami, które ładnie komponują się z całością. Na górnej krawędzi znalazł się przycisk power i wyjście słuchawkowe 3,5mm.

Klawiatura

Na klawiaturze QWERTY w E72 pisze się bardzo wygodnie, dzięki dość dużym wypukłym przyciskom. Nawigację i szybkie pisanie ułatwiają także liczne skróty klawiszowe.

Ekran

Jakość rozmów

Wydaje mi się, że telefon jest mocno wyczulony na moc sygnału, co przekłada się na jakość rozmów.

System i interfejs

Nokia E72 została oparta na procesorze ARM o taktowaniu 600MHz i wykorzystuje system operacyjny Symbian S60v3. System działa sprawnie i szybko, ale nie jestem zadowolony z jego stabilności - podczas kilkunastodniowych testów miałem przynajmniej pięć niechcianych resetów systemu, które występowały najczęściej podczas słuchania radia. W mojej ocenie jest to duży minus, który nie powinien się zdarzyć przy telefonie z tej półki.

Obraz

Jeśli chodzi o działanie interfejsu to nie mam do niego większych zastrzeżeń - odpowiedź jest szybka, a przechodzenie między kolejnymi poziomami menu jest niemal natychmiastowe. Posługiwanie się tym telefonem jest intuicyjne, a układ menu nie różni się niczym od tego z innych modeli Nokii.

Z poziomu menu głównego mamy szybki dostęp do kalendarza, aplikacji czy też przeglądarki internetowej, e-maila i sklepu Ovi. Jak na telefon biznesowy przystało, nie zabrakło także funkcji biurowych, jak: słownik, Quickoffice (możliwość otwierania oraz tworzenia dokumentów z pakietu Office: Word, Excel, PowerPoint), program Adobe PDF czy archiwizer Zip umożliwiający otwieranie spakowanych dokumentów.

Obraz
Obraz

Przy okazji omawiania menu głównego warto wspomnieć o trybach ekranu głównego oraz klawiszach szybkiego dostępu. Nokia E72 ma rozbudowane możliwości personalizacji ekranu głównego, za pośrednictwem którego możemy szybko i sprawnie przenieść się do map Ovi, Internetu czy też wyszukać dostępną sieć WiFi. Ponadto, telefon ma możliwość pracy na dwóch różnych ekranach głównych (prywatnym i biurowym), a także standardowe informację o stanie baterii, sile sygnału GSM/3G czy dacie i godzinie.

Multimedia

Nokia E72 to model, którego nie można określić mianem telefonu multimedialnego. Jednakże, miłym zaskoczeniem dla mnie był niezły odtwarzacz mp3 oraz dobrej jakości zestaw słuchawkowy - świetna jakość dźwięku . Plusem jest także dobrze odbierające radio z RDS-em i prosty w użyciu odtwarzacz plików muzycznych z funkcją korektora (mocne basy, jazz, rock itp.).

Standardowym programem do odtwarzania plików wideo jest tutaj RealPlayera, który spełnia swoją funkcję całkiem przyzwoicie - filmy w formatach rmvb, mpeg-4 czy 3gp są odtwarzane płynnie i bez przycięć. Real Player ma jednak kilka ograniczeń, a główne z nich to brak możliwości odtwarzania plików w formacie DivX. Dlatego, jeżeli nie przeszkadza komuś oglądanie filmów w DivX'ie na małym ekranie E72 to może sięgnąć po program SmartMovie.

Aparat

Nokia E72 została wyposażona w aparat 5Mpix z funkcją autofokus oraz diodową lampą błyskową, umożliwiający wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 2592 x 1944 pikseli. Jakość zdjęć robionych w warunkach dobrego oświetlenia, jest całkiem przyzwoita - kolory są dobrze odwzorowane, a kontrast i szczegóły stoją na niezłym poziomie. Nieco gorzej jest przy gorszym świetle, gdyż lampa jest słaba i zdjęcia często są niedoświetlone.

Jakość nagrań wideo jest słaba - odczuwalne są przeskakiwania klatek przy gwałtownych ruchach oraz często zamazany obraz. Przy okazji warto podkreślić, że Nokia E72 nie ma dedykowanego klawisza do robienia zdjęć na krawędzi telefonu, który w mojej ocenie ułatwia wykonywanie fotografii.

Internet

Obraz

Do przeglądania internetu możemy wykorzystać standardową przeglądarkę internetową Symbiana, która jest strasznie wolna lub zainstalować Operę Mini. Produkt norweskiej firmy, poza dużo szybszym wczytywaniem stron (kompresja danych), oferuje m.in.: dopasowanie wielkości tekstu na stronie, wygodny menadżer otwartych stron internetowych oraz stabilną pracę (standardowa przeglądarka czasami zawieszała się ).

Nawigacja GPS

Obraz

Minusem może być tutaj mały ekran, który praktycznie uniemożliwia korzystanie z map Ovi podczas jazdy samochodem.

Bateria zastosowana w E72 jest mocnym punktem telefonu. Akumulator o pojemności 1500 mAh powinien zadowolić nawet bardzo wymagających użytkowników. Przy umiarkowanym korzystaniu z funkcji telefonu - 40min rozmów dziennie, 20 minut dziennie korzystania z Internetu via WiFi, 30-40 min słuchania radia i napisanie kilkunastu SMS’ów/maili - bateria wytrzymuje około 5-6 dni. Takim wynikiem nie może pochwalić się żaden dotykowy smartfon.

Podsumowanie

Zalety:

  • elegancki wygląd połączony z dobrą jakością materiałów
  • wygodna klawiatura QWERTY
  • czytelny w słońcu ekran
  • dobra jakość rozmów
  • Ovi Maps
  • czas pracy baterii

Wady:

  • problemy ze stabilnością systemu
  • wolny procesor
  • słaba jakość nagrań wideo
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)