Samsung Galaxy S II - test cz. 2 [oprogramowanie]

Samsung Galaxy S II - test cz. 2 [oprogramowanie]

Galaxy S II I9100 zdjęcie #12
Galaxy S II I9100 zdjęcie #12
Mateusz Żołyniak
21.08.2011 17:30, aktualizacja: 21.08.2011 19:30

Pora na drugą część testu high-endowego smartfona Samsung Galaxy S II. W pierwszej części skupiłem się na stronie sprzętowej urządzenia. Teraz tradycyjnie zaprezentuję oprogramowanie i dodatkowe funkcje modelu I9100.

Pora na drugą część testu high-endowego smartfona Samsung Galaxy S II. W pierwszej części skupiłem się na stronie sprzętowej urządzenia. Teraz tradycyjnie zaprezentuję oprogramowanie i dodatkowe funkcje modelu I9100.

System i wydajność

Galaxy S II opiera się na nowym, dwurdzeniowym układzie Samsung Exynos 4210; w jego skład wchodzą dwa procesory Cortex A9 o taktowaniu 1,2 GHz każdy i układ graficzny ARM Mali-400. Smartfon działa pod kontrolą Androida w wersji 2.3.3 Gingerbread, który został zoptymalizowany pod kątem układów dwurdzeniowych. Już wcześniej stwierdziłem, że Galaxy S II jest najbardziej wydajnym modelem z Androidem, a dłuższe testy tylko utwierdziły mnie w tym przekonaniu. Zacznę jednak od początku, czyli benchmarków.

Samsung Galaxy S II Quadrant
Samsung Galaxy S II Quadrant

W teście Quadrant pierwszy Galaxy S nie zachwycał, co wynikało ze specyficznego systemu plików. W przypadku dwójki jest dużo lepiej, a wynik ponad 3200 punków robi wrażenia. Quadrant nie został jednak zoptymalizowany pod kątem układów dwurdzeniowych, dlatego CF-Bench jest w tym przypadku bardziej miarodajny. Galaxy S II osiąga w nim łączny wynik około 6400 punktów, co plasuje go nad Motorolą Atrix 4G, HTC Sensation czy LG Swift 2X, a różnica wyników między nimi to aż 1000 punktów. Dla porównania Nexus S w teście osiąga "tylko" około 2400 punktów.

Samsung Galaxy S II CF-Bench
Samsung Galaxy S II CF-Bench

Drobną wadą smartfona jest programowe ograniczenie szybkości wyświetlania grafiki do 60 klatek na sekundę, na które z niewiadomych powodów zdecydował się Samsung. Dlatego też w teście Neocore (mierzącym wydajność GPU) I9100 osiąga "tylko" około 60 fps, podczas gdy Swift 2X z Tegra 2 może wyświetlać animacje o blisko 15 klatek na sekundę szybciej. Oczywiście najważniejsza jest praktyka, a nie benchmarki, które nie zawsze odzwierciedlają prawdziwą wydajność urządzenia.

Samsung galaxy S II Neocore
Samsung galaxy S II Neocore

Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że Galaxy S II to najszybszy Android, jakiego miałem do tej pory okazję testować. Jest zdecydowanie szybszy niż LG Swift 2X, HTC Sensation czy LG Swift 3D. Wszystko działa szybko i sprawnie, a aplikacje uruchamiają się niemal natychmiastowo. Nie ma lagów podczas przechodzenia między ekranami wypełnionymi widżetami. Dodatkowym atutem flagowego smartfona Samsunga jest rewelacyjna wydajność podczas przeglądania stron WWW (szybkie i bardzo płynne przewijanie oraz precyzyjne zbliżanie/oddalanie). Pod względem działania sprawuje się świetnie - w końcu znalazł się Android, który może dorównać Windows Phone 7. Oczywiście należy pamiętać, że system Google'a ma swoje wady i po miesiącu korzystania z telefonu (bez restartów) system może nieco zwolnić, a zamykanie aplikacji będzie odbywało się z opóźnieniem. W takich sytuacjach wystarczy ponownie uruchomić telefon w celu zwolnienia zapchanej pamięci.

Z zastosowania układu Exynos wynika mały problem. Mianowicie twórcy aplikacji muszą dodatkowo optymalizować swoje tytuły pod kątem Galaxy S II. W większości przypadków (gry EA, Gameloftu, Com2us czy Glu) nie ma problemów, ale tytuły wykorzystujące np. Unreal Engine 3D muszą być modyfikowane, o czym przekonali się miłośnicy Dungeon Defenders, które przez długi czas nie działało na flagowym modelu Samsunga. Pewne jest, że wszystkie tytuły (poza tytułami na wyłączność dla Xperii PLAY czy grami pod Tegrę 2) zadziałają na smartfonie, ale niekiedy będzie wymagało to odrobiny pracy deweloperów.

Interfejs TouchWiz 4.0

Samsung Galaxy S II został wyposażony w najnowszą nakładkę TouchWiz 4.0, która nieco różni się od wersji 3.0, znanej z pierwszego Galaxy S. Jakie zmiany wprowadzono w nowej odsłonie TouchWiz?

TouchWiz 4.0
TouchWiz 4.0

Nowości widoczne są już na ekranie głównym telefonu. Samsung odświeżył wygląd nakładki, zmienił większość aktywnych tapet, a także dodał nowe animacje. Zmodyfikowano też sposób dodawania widżetów na pulpit. Zarządzanie apletami jest teraz niezwykle proste - po wybraniu żądanego dodatku z przesuwanej na boki listy trzeba tylko przeciągnąć go na wybrane miejsce na pulpicie.

Co ciekawe, można wtedy swobodnie poruszać się między wszystkimi aktywnymi ekranami, a po dodaniu widżetu panel się nie zamyka, dzięki czemu można od razu dodawać kolejne applety. Równie łatwo zarządza się kolejnością wyświetlanych paneli. By zamienić kolejność, usunąć lub dodać wybrany pulpit, wystarczy skorzystać z funkcji pinch to zoom, która włącza widok podobny do HTC Leap.

Zarządzanie zawartością ekranów
Zarządzanie zawartością ekranów

Zmiany wprowadzono również w istniejących już widżetach, a także dodano kilka całkiem nowych. Wśród nich są m.in.: widżet pogodowy AccuWeather, Plan (lista zadań), Karteczka (prosty notatnik), Monitor, czyli skrót do menedżera zadań, czy Podsumowanie dnia, które wyświetla najnowsze informacje z serwisu AP Mobile. Miłym dodatkiem jest możliwość ręcznego ustawiania rozmiarów niektórych widżetów, np. ramki ze zdjęciami czy widżetu pogodowego.

Nowe widżety Samsunga
Nowe widżety Samsunga

Warto też zwrócić uwagę na nowe, animowane tapety, które bardzo dobrze wyglądają na ekranie Super AMOLED Plus. Ciekawie prezentują się tapety przedstawiające plażę lub wiatraki, przygotowane we współpracy z twórcami Accuweather. Zmieniają one swój wygląd zależnie od pory dnia czy warunków atmosferycznych.

Zmiany objęły również menedżer zadań - czyszczenie pamięci RAM jest teraz znacznie prostsze niż wcześniej. Wystarczy wybrać pojedynczy program z listy albo od razu zamknąć wszystkie otwarte aplikacje. Dodatkowo z poziomu menedżera zadań można szybko odinstalować pobrane z Marketu lub Samsung Apps aplikacje oraz sprawdzać stan pamięci i RAM-u. W TouchWiz 4.0 ułatwiono również sam dostęp do menedżera, który możliwy jest zarówno przez umieszczenie odpowiedniego widżetu na ekranie, jak i przytrzymanie przycisku Home.

Przybliżanie zdjęć
Przybliżanie zdjęć

Ciekawostką wprowadzoną przez Samsunga jest możliwość kontrolowania urządzenia za pomocą ruchu. Przykładowo, aby odrzucić przychodzące połączenie, wystarczy obrócić komórkę ekranem w dół. W ten sam sposób można wyłączać budzik, a za przybliżanie i oddalanie obrazu w galerii lub przeglądarce odpowiada proste przechylanie smartfona w przód lub w tył. O innych dodatkach więcej napiszę w jednym z kolejnych punktów.

Huby

W najnowszym high-endzie Samsunga są cztery huby: Social Hub, Music Hub, Readers Hub Game Hub. Pierwszy, znany z I9000, umożliwia oczywiście połączenie kont z serwisów społecznościowych (MySpace, LinkedIn, Twitter, Facebook), kont pocztowych i komunikatorów w jednej aplikacji. Wiadomości w hubie da się dowolnie filtrować, a dostęp do wszystkich informacji jest możliwy z poziomu jednej aplikacji, co znacznie przyspiesza komunikację ze znajomymi.

Music Hub
Music Hub

Z kolei Music Hub to nic innego jak sklep z muzyką przygotowany we współpracy z firmą 7digital. W hubie muzycznym można przeszukiwać listy przebojów czy listy nowych premier, a także odsłuchiwać krótkie fragmenty wybranych utworów. Niestety, w zasobach sklepu próżno szukać popularnych polskich wykonawców.

Readers Hub
Readers Hub

Readers Hub to również program przeniesiony z pierwszego tabletu firmy - Galaxy Taba. Umożliwia on pobieranie i czytanie na tablecie różnych czasopism, gazet czy książek.

PressDisplay
PressDisplay

Program połączony jest aż z trzema dużymi bazami danych, w których można znaleźć najróżniejsze zasoby. Są to:

  • PressDisplay (Wiadomości), który oferuje dostęp do elektronicznych wersji polskich i zagranicznych gazet. Można znaleźć tu codzienne wydania \Gazety Wyborczej\ czy \Rzeczpospolitej. Miłym dodatkiem jest możliwość automatycznego pobierania określonych gazet, dzięki czemu pojawią się one w Readers Hub zaraz po udostępnieniu w Sieci.
  • Kobo (Książki) to zbiór najróżniejszych książek elektronicznych, wśród których dominują anglojęzyczne tytuły. Aplikacja wymaga posiadania konta w bazie Kobo i pozwala na kupowanie tytułów bezpośrednio z poziomu Readers Huba. Niestety, polskie e-booki w Kobo są jeszcze rzadkością.
  • Zinio (Magazyny), czyli bogaty zbiór popularnych kolorowych czasopism i magazynów. Są one podzielone na różne kategorie, jak fotografia, sztuka, architektura czy moda. Program także wymaga rejestracji w usłudze Zinio i - podobnie jak w Kobo - nie oferuje zbyt wielu polskich tytułów. Bez problemu jednak można kupować elektroniczne wersje takich czasopism jak \National Geographic.
Game Hub
Game Hub

Nowość stanowi Game Hub przygotowany przez firmę Mobage. Jest to platforma służąca do pobierania płatnych gier zoptymalizowanych pod kątem Galaxy S II oraz darmowych gierek społecznościowych. W pierwszej kategorii znajdują się najpopularniejsze tytuły Gameloftu, które nie zawsze dostępne są w Android Markecie, a druga obejmuje proste gierki umożliwiające zabawę ze znajomymi lub użytkownikami z całego świata. Ważnym dodatkiem jest tryb pozwalający na przetestowanie gry przed zakupem.

Dodatki Samsunga

Każdy producent telefonów z Androidem dba o to, aby model wyróżniał się na tle konkurencji - dodaje więc do oprogramowania własne dodatki. Nie inaczej jest w przypadku Galaxy S II, dla którego Samsung przygotował kilka ciekawych programów. Wybrane z nich to:

  • Moje pliki, czyli prosty menedżer plików z funkcją udostępniania.
  • AllShare, wspomniany klient DLNA.
  • Kies air, które umożliwia sparowanie telefonu z komputerem za pośrednictwem WiFi, a następnie sterowanie komórką poprzez specjalną witrynę w przeglądarce internetowej.
  • Polecenia głosowe i Obsługa głosowa, które zostały przygotowane przez Vlingo i pozwalają na głosowe wybieranie kontaktów, tworzenie notatek, nawigację do wybranych punktów czy aktualizowanie wpisów na Twitterze. Niestety, działają one tylko w języku angielskim.
  • Minidziennik, pozwalający na tworzenie multimedialnych notatek, jak w HTC Footprints. W notce można zamieścić zdjęcie, dodać informacje o dniu i pogodzie, lokalizacji, a także dołączyć własny opis.
  • IM, wbudowany komunikator, który obsługuje Windows Live Messengera, GTalka i Yahoo! Messengera. Działa on sprawnie, a wszystkie kontakty znajdują się na jednej liście.
  • Wiadomości i pogoda, doskonale znany program, który wyświetla informacje pogodowe i najnowsze informacje z kraju i ze świata. Pochodzą one z popularnych serwisów informacyjnych, jak: TVN24.pl, Rzeczpospolita, Gazeta.pl, gazeta Wyborcza, WP.pl, Onet.pl czy sport.pl, i są podzielone na 4 kategorie.
Polecenia głosowe
Polecenia głosowe

Dodatkowe aplikacje na Galaxy S II można pobierać nie tylko z Android Marketu, ale też platformy Samsung Apps. Znajduje się tam spora liczba programów, które są polecane dla użytkowników Galaxy S II, i darmowe wersje gier. Niestety, większość obecnie dostępnych tytułów (głównie Gameloftu) to wersje dla pierwszego Galaxy S, z których póki co nie mogą korzystać osoby mające I9100. Pozostaje im na razie zabawa w proste gierki, jak Angry Birds, Mahjongg czy mniej znane tytuły - Majesty czy Glyder 3D. W sklepie Samsung dostępne są również aplikacje dla polskich użytkowników, jak ipla, Audioteka czy Tuba FM.

Sam dialer również był wzorowany na tym z I9000. Ma on jednak drobną wadę. Wybieranie z T9 nie działa za dobrze, ponieważ system nie rozróżnia imion i nazwisk, traktując je jako jedną nazwę kontaktu. Plusem dialera jest natomiast dodawanie podczas rozmowy pod zdjęciem kontaktu statusu danej osoby z Facebooka lub Twittera, jeżeli jest on dostępny. Podobną funkcję jakiś czas temu wprowadziło HTC i - jak widać - Samsung zdecydował się na skorzystanie z tego rozwiązania. Innymi ciekawymi dodatkami są widoczny kilka sekund po skończonej rozmowie panel, umożliwiający natychmiastowe oddzwonienie do danej osoby lub wysłanie SMS, oraz wysuwany pasek, który pozwala na wysłanie wiadomości z wyjaśnieniem podczas odrzucania danego połączenia. Treści wiadomości mogą być oczywiście edytowane według upodobań.

Multimedia

W Samsung I9100 znajduje się typowy odtwarzacz muzyczny Samsunga. Umożliwia on segregację bibliotek audio według wykonawców, albumów, folderów, roku wydania płyty, rodzaju muzyki i list odtwarzania. Zrezygnowano jednak z funkcji Cover Flow, która umożliwia szybkie przechodzenie między różnymi albumami.

Kontakty i dialer

Największa zaleta programu to spora liczba dodatkowych funkcji. Dostępny jest korektor dźwięku, w którym poza standardowymi schematami brzmienia (Pop, Rock, Jazz) można własnoręcznie ustawić equalizer. Jakość dźwięku można dopasować także dzięki efektom przestrzennym (podbicie basów, wide czy sala koncertowa) i trybowi dźwięku przestrzennego 5.1, które sprawdzają się w przypadku firmowych słuchawek.

odtwarzacz audio
odtwarzacz audio

Inne dodatki to możliwość ustawiania utworów jako dzwonków z poziomu odtwarzacza, wyświetlanie okładki albumu lub wizualizacji, dzielenie się utworami ze znajomymi z portali społecznych czy opcja szybkiego przeglądania zasobów YouTube i Google'a w poszukiwaniu artystów czy albumów.

korektor
korektor

Jakość dźwięku oferowanego przez Galaxy S II jest bardzo dobra, ale moim zdaniem minimalnie gorsza niż w I9000. Być może wpływ na to ma nowy procesor dźwięku Yamahy, który zastąpił moduł Wolfsona. Do samego dźwięku nie mogę jednak się przyczepić. Jest on dobrze wyważony, z wyraźnie zaznaczonym basem, głęboki i bardzo przyjemny. Firmowe słuchawki Samsunga w zupełności wystarczą mniej wymagającym użytkownikom, a tryb 5.1 jeszcze podnosi jakość dźwięku. Podczas testów korzystałem z modelu słuchawek Koss Porta Pro 25th Anniversary i nie miałem powodów do narzekania. Dźwięk w nich był mocny, głęboki i bardzo czysty. Poziom basu także oceniam jako dobry, ale po włączeniu trybu 5.1 dźwięk był strasznie zniekształcony i odradzam tego typu eksperymenty na dobrych słuchawkach.

Odtwarzacz wideo również nie jest zbyt skomplikowany. Klipy można szeregować według nazw, typów czy wielkości. Odtwarzacz automatycznie zapamiętuje, w którym miejscu skończyliśmy oglądanie filmu. Warto wspomnieć o możliwości wyświetlania i obsługi napisów (zmiana wielkości czcionki czy dodatkowe przesuwanie opóźnionych lub przyspieszonych napisów). Aby otworzył się plik z napisami, musi on mieć taką samą nazwę jak klip wideo.

edycja zdjęć
edycja zdjęć

Komórka radzi sobie z materiałami wideo zapisanymi w kodowaniu WMV, DviX, XviD, MP4 i H.264 oraz plikami audio w popularnych standardach, takich jak: MP3, OGG, AAC, AAC+, a nawet FLAC. Galaxy S II bez najmniejszych trudności otwiera nawet większe filmy i nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem w jakości Full HD (nie pojawiają się przycięcia czy lagi podczas przewijania filmików).

galeria zdjeć Cooliris
galeria zdjeć Cooliris

Przeglądanie obrazów zapisanych w pamięci telefonu nie będzie niczym nowym dla osób, które już korzystały z telefonów z Androidem. W standardzie dostępna jest galeria przygotowana przez firmę Cooliris. Prezentowane są w niej wszystkie zdjęcia w formie stocków odpowiadających folderom, w których się znajdują. Dodatkowo można importować obrazy z konta w usłudze Picasa, a każdą kupkę zdjęć podglądać z ekranu głównego za pomocą gestu pinch to zoom.

edytor wideo
edytor wideo

Obrazy i materiały wideo zapisane w telefonie można edytować za pomocą prostych, podstawowych narzędzi. Nie zabrakło więc możliwości obracania, przycinania czy kontrolowania jasności i nasycenia obrazów, a nawet używania prostych filtrów. Jest także możliwość zaznaczania wybranych fragmentów, podobna do tej znanej z desktopowych programów do obróbki zdjęć. W edytorze plików wideo da się tworzyć filmy z wybranych zdjęć czy mniejszych nagrań, dodawać muzykę i efekty pojawiające się przy zmianach scen. Klipami można się w prosty sposób dzielić ze znajomymi.

Dzięki DLNA i złączu MHL (potrzebna dodatkowa przejściówka) istnieje możliwość oglądania filmów na ekranie telewizora. W przypadku DLNA konieczny jest kompatybilny odbiornik, a zarządzanie modułem odbywa się poprzez doskonale znaną aplikację AllShare. HDMI z kolei pozwala na wyświetlanie na ekranie TV lustrzanego odbicia z telefonu, a nie tylko transmitowanie plików multimedialnych i muzyki. Dzięki temu można grać na dużym ekranie w komórkowe gry z Galaxy S II.

Radio FM
Radio FM

Galaxy S II wyposażono oczywiście w radio FM z RDS. Interfejs radia jest banalnie prosty. Można zapisać do ośmiu wybranych stacji radiowych i odtwarzać muzykę przez głośnik telefonu. Niestety, słuchawki służące za antenę muszą być podpięte do telefonu przez cały czas. Uzupełnienie multimedialnej strony stanowi wspomniany już Music Hub.

Aparat

Galaxy S II ma na pokładzie aparat z matrycą 8 Mpix z autofocusem i diodową lampą błyskową. Zdjęcia wykonywanie smartfonem są bardzo dobre - szumy pojawiają się rzadko, a kontrast i głębia koloru stoją na wysokim poziomie. Problemem może być jedynie nieco za duża saturacja, co jest dość typowe dla telefonów Samsunga. Kolory na zdjęciach często są żywsze niż w rzeczywistości. Oceniając aparat obiektywnie - nie jest to poziom Nokii N8 ani Xperii arc, ale na pewno 8 Mpix w Galaxy S II jest o wiele lepszy niż odpowiedniki w HTC Sensation czy LG Swift 2X.

Poniżej przykładowe zdjęcia wykonane Galaxy S II w różnych warunkach oświetlenia (pod każdym link do fotki w pełnym rozmiarze).

Dobre oświetlenie:

Galaxy S II - zdjęcie 1
Galaxy S II - zdjęcie 1
Galaxy S II - zdjęcie 2
Galaxy S II - zdjęcie 2
Galaxy S II - zdjęcie 3
Galaxy S II - zdjęcie 3

Tryb makro:

Galaxy S II - zdjęcie 4
Galaxy S II - zdjęcie 4
Galaxy S II - zdjęcie 5
Galaxy S II - zdjęcie 5

Słabe oświetlenie (noc/w pomieszczeniach):

Galaxy S II - zdjęcie 6
Galaxy S II - zdjęcie 6
Galaxy S II - zdjęcie 7
Galaxy S II - zdjęcie 7

Z lampą błyskową w słabym oświetleniu (w pomieszczeniu):

Galaxy S II - zdjęcie 8
Galaxy S II - zdjęcie 8
Galaxy S II - zdjęcie 9
Galaxy S II - zdjęcie 9

Interfejs aparatu nie różni się istotnie od tego z Galaxy S i ma niemal te same funkcje. Wśród nich warto wymienić: ustawienia ekspozycji, ISO i balansu bieli, różne tryby fotografowania i scenerii, dostępny tryb makro i wykrywanie twarzy, możliwość robienia zdjęć w sepii czy negatywie oraz programowa stabilizacja obrazu.

interfejs aparatu
interfejs aparatu

Urządzenie pozwala na rejestrowanie wideo zarówno przednią kamerą, jak i głównym aparatem. Przednia kamera służąca do wideorozmów umożliwia nagrywanie w jakości VGA, aparat główny - w jakości Full HD (1080p). Klipy nagrywane w maksymalnej rozdzielczości charakteryzują się wysoką jakością. W dobrych warunkach odwzorowanie kolorów jest bardzo dobrze, a poziom ostrości i kontrast stoją na wysokim poziomie. Jednak w warunkach gorszego oświetlenia lepiej zmniejszyć jakość do 720p, co pozwala uniknąć dużych szumów i korzystnie wpływa również na wielkość nagrywanych plików - minuta wideo w jakości Full HD zajmuje około 100 MB.

Ważne zalety telefonu to dobra jakość rejestrowanego dźwięku oraz dostępność funkcji ciągłego autofocusu, dzięki czemu ostrość ustawiana jest wraz ze zmianą położenia kamery. Poniżej przykładowe nagranie wideo z Galaxy S II w jakości 1080p.

Internet

przeglądarka internetowa
przeglądarka internetowa

Samsung nieco ulepszył standardową przeglądarkę internetową w Galaxy S II. Na wzór programu oferowanego przez HTC w browserze Galaxy S II jest funkcja lupy, która umożliwia precyzyjne zaznaczanie tekstu na stronach WWW, a także odszukiwanie znaczenia wybranej frazy w wyszukiwarce i słowniku Google, Wikipedii czy tłumaczenie ich za pośrednictwem Tłumacza Google. Dostępna jest także funkcja udostępniania fragmentów stron WWW (jako tekst lub obraz) i adresów URL znajomym na portalach społecznych (Facebook), mailem, a nawet aplikacjom, jak Dropbox, Evernote czy WorldPress.

Na Galaxy S II można także odpalić alternatywne przeglądarki internetowe, jak Opera Mobile, SkyFire, Dolphin HD czy mobilny Firefox. Wszystkie one (nawet zasobożerny produkt Mozilli) działają dobrze i podczas testów nie pojawiły się problemy.

Nawigacja i mapy

Jak przystało na zaawansowanego smartfona, w Galaxy S II nie zabrakło oczywiście GPS-u. Bez korzystania z A-GPS-u czas łapania połączenia z satelitą to około 2 minut, co nie jest wynikiem rewelacyjnym. Po włączeniu A-GPS jest oczywiście dużo szybciej - smartfon lokalizację określa w ciągu kilkunastu sekund. Podczas korzystania z GPS-u w Galaxy S II nie odnotowałem problemów.

Mapy Google
Mapy Google

W telefonie nie ma żadnej autorskiej nawigacji. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że gigant z Mountain View wprowadził już na nasz rynek swoją darmową nawigację po mapach Google Maps z możliwością pobierania map do pamięci telefonu. Program ma swoje wady (mniejsza dokładność i pokrycie map na terenie Polski w porównaniu z nawigacją offline), ale w zupełności wystarczy do prostej nawigacji. W Android Markecie można oczywiście znaleźć dodatkowe aplikacje nawigacyjne, a ja podczas testów korzystałem z NaviExperta, który na Galaxy S II działa wyśmienicie. Z czystym sumieniem mogę go polecić osobom zainteresowanym wykorzystaniem nowego high-endu Samsunga jako nawigacji.

Podsumowanie

Galaxy S II I9100 to obiektywnie najlepszy telefon z Androidem dostępny na rynku. Flagowy model Samsunga nie ma większości wad pierwszego Galaxy S, a jego wydajność jest pierwszorzędna. Zmiany na lepsze wprowadził również nowy interfejs TouchWiz 4.0, w którym dostępne są sprawdzone rozwiązania z poprzedniej wersji i funkcje znane już z HTC Sense. Galaxy S II to także świetne multimedia, dobry aparat i wiele przydatnych dodatków, takich jak np. huby.

Według mnie Galaxy S II warto kupić - z pewnością jest to dużo lepszy wybór niż produkty konkurencji, z Sensation i Swift 3D na czele. Cena modelu szybko spada i obecnie można kupić go za całkiem rozsądne pieniądze.

Zalety:

[plus]rewelacyjny ekran Super AMOLED Plus

[plus]pierwszorzędna wydajność (1 GB RAM i dwurdzeniowy układ Exynos 4210)

[plus]duża wbudowana pamięć (16 GB)

[plus]rozbudowane funkcje multimedialne,

[plus]dobra jakość dźwięku, obsługa FLAC, technologia SoundAlive,

[plus]nagrywanie/odtwarzanie filmów w FullHD

[plus]obsługa DivX i napisów,

[plus]DLNA i MHL

[plus]przyzwoity aparat z mocną diodą, kamerka do wideorozmów 2 Mpix

[plus]nowy, znacznie poprawiony interfejs TouchWiz 4.0

[plus]rozbudowane funkcje społecznościowe (integracja z książką kontaktową, SocialHub)

[plus]Game Hub, Readers Hub i Music Hub

[plus]świetna wydajność podczas przeglądania stron WWW

[plus]spora liczba dodatków Samsunga

[plus]stosunkowo niska cena

Wady:

[minus]obudowa z tworzywa sztucznego

[minus]delikatne zawiasy pokrywy baterii

[minus]funkcje głosowe przygotowane przez Samsunga dostępne tylko w języku angielskim

[minus]niekompatybilność niektórych gier

[minus]brak przejściówki z MHL na HDMI w zestawie

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)