Blokada sprzedaży telefonów HTC w USA - nadchodzą ciężkie czasy dla Androida?

Blokada sprzedaży telefonów HTC w USA - nadchodzą ciężkie czasy dla Androida?

Blokada sprzedaży telefonów HTC w USA - nadchodzą ciężkie czasy dla Androida?
Kamil Bąkowski
07.12.2011 10:00, aktualizacja: 07.12.2011 11:00

Jeszcze w trzecim kwartale tego roku HTC chwaliło się sprzedażą największej liczby smartfonów w USA. Wkrótce może się okazać, że sprzedaż jego telefonów w Stanach zostanie zablokowana ze względu na naruszenie patentów Apple'a. Co więcej, przychody firmy w listopadzie są znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Dla HTC mogą nadejść ciężkie czasy.

Tajwańska firma HTC niedawno rozpoczęła współpracę z Beats Electronics LLC, aby w nowych telefonach użytkownicy mogli korzystać z najlepszych rozwiązań muzycznych. Już teraz na rynku jest kilka smartfonów wykorzystujących technologię Beats Audio, np. model HTC Sensation XE. Może się jednak okazać, że wkrótce starania HTC spełzną na niczym.

Amerykańska Międzynarodowa Komisja Handlu (ITC) 14 grudnia tego roku wyda decyzję o być albo nie być tajwańskiej firmy w USA. Dokładnie za tydzień poznamy ostateczne postanowienie i dowiemy się, czy ITC wyda zakaz importu telefonów HTC, blokując tym samym sprzedaż produktów tajwańskiej firmy na rynku amerykańskim.

Taka decyzja byłaby ogromnym ciosem dla HTC oraz, co ważniejsze, Androida. Po pierwsze to HTC według firmy analitycznej Canalys jest liderem sprzedaży smartfonów w trzecim kwartale 2011 roku w USA. Po drugie, wyrok ITC dotyczy dwóch patentów naruszonych według Apple'a przez HTC. Patenty te wiążą się z oprogramowaniem, platformą Android.

Pierwszy patent (numer 5,946,647) dotyczy "systemu oraz metody wykonywania akcji na strukturze w danych przetwarzanych komputerowo", np. możliwość znalezienia numeru oraz jego zaznaczenia w przeglądarce, a następnie wykonania telefonu poprzez dotknięcie zauważonego tekstu. Drugi o numerze 6,343,263 obejmuje "system przetwarzania sygnału w czasie rzeczywistym dla danych, które są transmitowane szeregowo".

Według Floriana Muellera z FOSS Patents jeśli HTC naruszyło patenty Apple'a, zrobił to każdy producent telefonów z Androidem. Może to być początek problemów Androida na rynku w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańska Międzynarodowa Komisja Handlu (ITC) w lipcu tego roku wydała wstępne postanowienie. Zgodnie z nim HTC narusza dwa wspomniane patenty z dziesięciu zgłoszonych przez firmę Apple, twórcę telefonu iPhone. HTC postanowiło odwołać się od wyroku. Ostateczne zdanie ITC poznamy 14 grudnia tego roku. Dokładnie wtedy dowiemy się, czy 25% udział na rynku smartfonów HTC w Stanach Zjednoczonych w trzecim kwartale spadnie do 0% z powodu blokady sprzedaży urządzeń.

Już teraz zauważalne są obawy dotyczące przyszłości HTC. Akcje HTC Corp. spadły do najniższego poziomu od ostatnich 17 miesięcy w Azji. W tym momencie warto przypomnieć słowa, które padają w biografii Steve'a Jobsa autorstwa Waltera Isaacsona: "Mam zamiar zniszczyć Androida ponieważ jest to produkt kradziony. Jestem w stanie pójść nawet na wojnę termojądrową, aby to osiągnąć". Decyzja ITC o blokadzie sprzedaży smartfonów będzie pierwszym krokiem, który może okazać się zgubny dla Androida.

Wyniki finansowe HTC w listopadzie tego roku nie napawają optymizmem. Firma niedawno obniżyła prognozy przychodów o 23%, najwyraźniej przeczuwając, że ten kwartał nie będzie należał do tych najlepszych. Mało tego, odnotowała przychód w wysokości 31 miliardów tajwańskich dolarów (1,03 miliarda dolarów amerykańskich) w porównaniu z 38,5 miliarda tajwańskich dolarów (1,28 miliarda dolarów amerykańskich) w ubiegłym roku. Oznacza to dla HTC spadek w wysokości aż 19,60% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

[blo-link-inner href=" http://komorkomania.pl/9675,htc-lekko-w-gore-w-trzecim-kwartale"] Wyniki HTC: Jest nieźle, będzie lepiej?[/blo-link-inner]

Grudzień może okazać się jeszcze gorszy dla HTC, wszystko zależy od decyzji, która zapadnie w przyszłym tygodniu.

Źródło: The VergeTech.Fortune

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)