Cellna recenzja: Samsung Corby S3650

Cellna recenzja: Samsung Corby S3650

Samsung Corby 01
Samsung Corby 01
Karolina Adamus
30.10.2009 11:45, aktualizacja: 30.10.2009 12:45

Samsung S3650 o nazwie Corby to telefon skierowanych do młodszych odbiorców. Model został wyposażony w dotykowy ekran i interfejs TouchWiz, a tylną obudowę można w każdej chwili zmienić na klapkę o najróżniejszych kolorach i wzorach.

WYGLĄD

Już sam wygląd modelu Corby mówi, że jest to telefon skierowany do młodzieży. Komórka jest mała, jak na modele z dotykowym ekranem i ma ciekawe wzornictwo. Obudowa Corby jest typowo „plastikowa”, ale dobrze wykonana – nie chrzęści i jest miła w dotyku. Komórkę można dostosować do własnego stylu dzięki kolorowym klapkom od baterii. Razem z telefonem otrzymujemy trzy klapki w różnych kolorach.

Samsung Corby 02
Samsung Corby 02

+ mały i poręczny

+ wymienialne klapki od baterii

+ w zestawie trzy klapki do wymiany (biała, czarna i biała ze wzorem kółek)

+ obudowa, mimo że „plastikowa” sprawia wrażenie solidnej i jest miła w dotyku

+ po bokach obudowy klawisze – zwiększania i zmniejszania głośności, aparatu oraz HOLD

- wejście na kartę pamięci pod baterią

- brak wejścia 3,5 mm

INTERFEJS

Interfejs TouchWiz użyty w Corby jest wygodny i przejrzysty. Ekran główny składa się z trzech paneli oznaczonych kropkami na dole wyświetlacza. Na ekranie można ustawić widżety z bocznego paska. Podobnie jak w innych modelach Samsunga wystarczy kliknąć i przeciągnąć je z paska na ekran. Na wyświetlaczu znajdują się trzy skróty do: klawiatury (czyli telefonu), kontaktów oraz menu. Menu można wyświetlić w temacie Cartoon, który dodatkowo podkreśla przeznaczenie telefonu.

Samsung Corby 14
Samsung Corby 14

+ ekran główny w trzech panelach

+ widżety

+ specjalny komiksowy temat

+ możliwość zmiany czcionki (w tym czcionki komiksowe)

+ Inteligentne odblokowanie: możliwość odblokowania ekranu gestem (przez narysowanie palcem na ekranie danej litery alfabetu)

- brak czujnika ruchu

KSIĄŻKA ADRESOWA I WIADOMOŚCI

Poza standardową książką adresową, jaką można spotkać także w innych modelach, Corby posiada funkcję wyświetlenia kontaktów ze zdjęciami. Znany sposób pokazania najczęściej używanych kontaktów został już przedstawiony w telefonie Jet. Po wejściu do „Kontaktów ze zdjęciem” ukazuje nam się lista fotek przypisanych do danych kontaktów ułożona w łuk. Po kliknięciu kontaktu możemy wybrać rozmowę głosową, wysłać sms lub usunąć kontakt z listy.

Samsung Corby 41
Samsung Corby 41

Skrzynka wiadomości w modelu Corby również nie prezentuje niczego nowego. Warto jednak o niej wspomnieć a propos pisania tekstu na S3650. Corby bowiem nie oferuje wirtualnej klawiatury QWERTY. Jedyny sposób wprowadzania tekstu to klawiatura numeryczna ze słownikiem T9. Szkoda.

Samsung Corby 37
Samsung Corby 37

+ standardowa książka adresowa i Kontakty ze zdjęciem

+ Kontakty ze zdjęciem przedstawione w postaci listy wygiętej w łuk

- brak wirtualnej klawiatury QWERTY

MUZYKA

Odtwarzacz muzyczny oferowany przez Corby nie należy do niezwykłych aplikacji. Można w nim znaleźć wszystkie podstawowe opcje. Na spory plus zasługuje fakt, że odtwarzacz, jak i reszta interfejsu, został przystosowany do obsługi palcem, a podstawowe funkcje można zmienić za pomocą jednego kliknięcia już w głównym widoku odtwarzacza.

Samsung Corby 19
Samsung Corby 19

Muzykę w Corby można odtwarzać w tle, co oznacza, że możemy wyjść z aplikacji i nadal słuchać utworów. Na ekranie głównym można ustawić widżet aplikacji i łatwo zarządzać muzyką.

Głośnik w Corby dostarcza dosyć czysty dźwięk. Dopiero przy maksymalnym poziomie zaczyna charczeć. Jeśli chodzi o poziom głośności, powinien zadowolić każdego, kto lubi słuchać utworów na głośniku. Corby nie jest jednak najgłośniejszym telefonem na rynku.

Samsung Corby 46
Samsung Corby 46

+ odtwarzacz przystosowany do obsługi palcem

+ wszystkie podstawowe opcje w głównym widoku odtwarzacza

+ opcja gry w tle

+ dobra jakość dźwięku, zarówno na głośniku, jak i załączonych do zestawu słuchawkach (słuchawki z pewnością nie spełnią jednak wymogów audiofili)

+ na ekranie głównym możliwość ustawienia widżetu odtwarzacza muzyki

+ dodatkowe opcje rozszerzenia dźwięku (dynamika, surround)

+ osobna aplikacja do obsługi radia FM

- brak wejścia 3,5 mm

APARAT

Corby został wyposażony w 2-megapikselowy aparat fotograficzny, co już jest niezłym wynikiem, jak na telefon tej klasy. 2 megapiksele zaczynają jednak wchodzić w skład średnio zaawansowanych modeli i stają się w nich standardem.

Samsung Corby 04
Samsung Corby 04

Aparat w Corby jest tylko dodatkiem do całości i powinien służyć jako zajawka do czegoś bardziej profesjonalnego. Aparat nie jest chroniony z tyłu obudowy, łatwo więc go zarysować. Corby nie oferuje również opcji Auto Focus. Na obudowie można za to znaleźć specjalny klawisz aparatu, przez co przynajmniej nie trzeba klikać palcem na ekranie, aby zrobić zdjęcie.

Same fotki też nie mają wyśmienitej jakości, jednak jak na 2 megapiksele prezentują dobrą jakość. Zdjęciom czasem brakuje kontrastu i za dużo w nich światła. Ponieważ Corby nie ma lampy błyskowej, nawet zwykłego LED-a, fotki można wykonywać tylko za dnia i to przy świetle słonecznym. Przy zachmurzonym niebie (jakie ostatnio ciągle widać za oknem) na zdjęciach widać ziarnistość.

Samsung Corby 23
Samsung Corby 23

+ prosty interfejs aparatu dostosowany do obsługi palcem

+ funkcja rozpoznawania uśmiechu (opcja działa automatycznie – naciskamy klawisz aparatu, aparat szuka w otoczeniu uśmiechu i sam robi fotkę)

+ jak na tej klasy aparat – dobre zdjęcia

- brak osłony na aparat

- brak diod LED

- brak opcji Auto Focus

- zdjęcia tylko przy dużej ilości światła

DODATKOWE APLIKACJE

Z dodatkowych aplikacji, jakie znalazły się w Corby można wymienić:

  • czytnik RSS (standardowo wyglądająca aplikacja do pobierania nagłówków newsów ze stron, które sami zdefiniujemy)
  • Google (Corby oferuje trzy programy Google – wyszukiwarkę, pocztę Gmail oraz mapy)
  • synchronizacja
  • rozpoznawanie muzyki (aplikacja a la Shazam polegająca na rozpoznawaniu utworu i wyszukaniu o nim informacji w sieci)
  • udostępnianie zdjęć w sieci
  • brak aplikacji do odtwarzania YouTube, ale przeglądarka internetowa obsługuje Flash, można więc w niej bezpośrednio otworzyć filmy z YT,
  • dema gier: Asphalt 4, Brain Challenge, Diamond Pyramid, Crazy Penguin Catapult oraz Monopoly.

BATERIA

Samsung Corby został wyposażony w baterię o pojemności 960 mAh. To niezbyt dużo, ale jak się okazuje wystarczająco na obsługę dotykowego modelu. Corby nie posiada WiFi, obsługi sieci trzeciej generacji oraz GPS, co sprawia, że bateria ma szansę na lepszą żywotność.

Samsung Corby 43
Samsung Corby 43

Przy przeciętnym używaniu telefonu, tzn. wysyłaniu sms-ów, kilku rozmowach, posłuchaniu muzyki – telefon wytrzymuje nawet do 4 dni. Uważam to za bardzo dobry wynik.

PODSUMOWANIE

Samsung Corby jest telefonem średniej klasy, skierowanym głównie do młodzieży. Producent wyposażył model z elementy mające zachęcić młodych klientów do kupna telefonu. Są to kolorowe klapki na baterię, atrakcyjny wygląd, komiksowe czcionki i animacje menu.

Z perspektywy osoby młodej lub dopiero co mającej styczność z dotykowymi modelami, Corby jest świetnym wyborem. Telefon oferuje aparat fotograficzny do łapania okazjonalnych fotek, bardzo dobrą jakość muzyki, rozpoznawanie utworów, wygodną przeglądarkę z możliwością odtwarzania filmów z YouTube oraz interfejs z widżetami.

Samsung Corby 09
Samsung Corby 09

Bardzej zaawansowany użytkownik zniechęci się jednak do tego modelu przez ekran o rozdzielczości jedynie 240 x 320 pikseli (256 tys. Kolorów), brak WiFi, brak GPS oraz brak obsługi sieci 3G.

Samsunga Corby można z powodzeniem postawić na tej samej półce, co Samsunga Avilę czy LG Cookie.

Największe zalety:

  • trendy wygląd z wymienianymi klapkami do baterii
  • ekran 2,8 cala, dotykowy
  • interfejs z tematem Cartoon plus kilka komiksowych czcionek
  • TouchWiz z widżetami (ekran w trzech panelach)
  • dobra jakość muzyki plus rozpoznawanie utworów
  • kontakty ze zdjęciami
  • inteligentne odblokowanie ekranu
  • aplikacje Google
  • radio FM z RDS

Największe wady:

  • brak WiFi i sieci 3G (a wiele funkcji do obsługi Internetu jak udostępnianie plików)
  • brak czujnika ruchu
  • brak wirtualnej klawiatury QWERTY
  • trudny dostęp do baterii
  • aparat niskiej jakości, bez Auto Focusa i flesza

Ocena: 8/10

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)