Cellna recenzja: Samsung OMNIA HD i8910

Samsung i8910 to pierwszy w ofercie producenta telefon wyposażony w dotykowy interfejs S60v5. Nazwa telefonu - OMNIA HD to nie tylko puste przechwałki. Komórka oferuje pełną funkcjonalność w zakresie wysokiej rozdzielczości - zarówno odtwarzanie filmów w HD, jak ich nagrywanie.

samsung-omnia-hd-01
samsung-omnia-hd-01
Karolina Adamus

31.08.2009 | aktual.: 31.08.2009 13:30

PIERWSZE WRAŻENIE

Po rozpakowaniu pudełka z OMNIĄ HD moje słowa brzmiały: „Co za cegła!" .Telefon nie jest co prawda gruby, ale jest pokaźnych rozmiarów. W damskiej dłoni wygląda na znacznie przerośnięty telefon. Wielkość rekompensuje na szczęście duży ekran (który jako, że zajmuje prawie całą powierzchnię przedniej obudowy, jest powodem tak dużych wymiarów komórki).

Wysokość OMNI HD to aż 123 mm, a szerokość 59 mm. Tak duża obudowa pozwala na schowanie 3,7-calowego wyświetlacza, który gra znaczącą rolę przy odtwarzaniu filmów HD. Cóż za przyjemnością byłoby oglądanie wideo HD na ekranie o przekątnej 2,5-cala.

Mimo dużego ekranu Samsung znalazł miejsce na trzy, standardowe (tzn. nie dotykowe, co się zdarza coraz częściej) klawisze nawigacyjne. Są to klawisze analogiczne do przycisków Nokii 5800, służące do odbierania rozmowy (lub wyświetlenia rejestru), zakończenia rozmowy (lub wyjścia z aplikacji), a także do otwierania menu (przy dłuższym przyciśnięciu także do wyświetlenia aktualnie otwartych aplikacji).

samsung-omnia-hd-02
samsung-omnia-hd-02

Po bokach możemy dodatkowo znaleźć - klawisz blokady ekranu (analogicznie do 5800), klawisz aparatu oraz przyciski głośności. U góry znalazło się wejście 3,5 mm na słuchawki, a z boku wejście na kartę microSD.

Z tyłu obudowy umieszczono aparat fotograficzny o rozdzielczości 8 megapikseli z możliwością nagrywania filmów w HD oraz lampę błyskową.

Obudowa telefonu jest solidna, chociaż jak na mój gust zbyt „plastikowa".

PIERWSZE 15 MINUT

Po włączeniu telefonu przekonałam się, że moje oczekiwania wobec jakości ekranu zostały spełnione. OMNIA HD została wyposażona w 3,7-calowy ekran o rozdzielczości 360 x 640 pikseli. Wyświetlacz należy do rodziny AMOLED co czyni telefon wyjątkowym. Po pierwsze zużycie baterii w przypadku takiego ekranu jest mniejsze (to sprawdzę jednak później). Po drugie kontrast takiego ekranu sięga rzędu 10000:1, a kąt widzenia to 180 stopni. Co do pierwszego nie jestem w stanie sprawdzić empirycznie, za to drugie zgadza się w 100 procentach. Czytelny ekran znika nam z oczu dopiero, gdy całkowicie obrócimy telefon. Ekran zachowuje się także o wiele lepiej niż LCD w przypadku słońca. Wyświetlacz jest czytelny na zewnątrz, a trudności zaczynają się tylko, gdy skierujemy ekran wyraźnie do słońca.

samsung-omnia-hd-11
samsung-omnia-hd-11

W OMNI HD Samsung zdecydował się na połączenie interfejsu S60v5 ze znanym z innych modeli producenta interfejsem TouchWiz. To swoistego rodzaju pomieszanie wpłynęło pozytywnie na obsługę telefonu. Na ekranie głównym i8910 znajdują się cztery podstawowe ikony: Telefon, Kontakty, Wiadomości i Menu oraz widżety TouchWiz. Widżety można dowolnie ustawiać, podobnie jak w pierwszej OMNI.

Po wejściu do menu zostajemy przeniesieni do dobrze znanego użytkownikom Nokii interfejsu S60. Samsung co prawda użył swoich własnych ikon, ale rozmieszczenie funkcji pozostało, takie jak w S60v5.

Obraz

Z interfejsu TouchWiz z widżetami możemy zrezygnować. W ustawieniach dostępnych jest kilka tematów ekranu głównego:

  • Niska (skąd ta nazwa?) - ekran podstawowy z S60 z możliwością wyświetlenia fotokontaktów po przesunięciu palcem po ekranie w lewo lub menu po przesunięciu w prawo,
  • Samsung Widget - TouchWiz z widżetami,
  • Palcami - ekran z paskiem skrótów z S60 z opcjami jak w Niska,
  • Orange w przypadku telefonu skierowanego do sieci Orange - typowe menu Orange.

Jeśli chodzi o panel telefonu, książkę adresową, czy wiadomości - wszystko wygląda i działa tak samo jak w Nokii 5800 XpressMusic.

samsung-omnia-hd-30
samsung-omnia-hd-30

W OMNI HD użyto tej samej przeglądarki, co w pozostałych modelach z S60. Telefon bez problemu łączy się z siecią WiFi oraz 3G, dlatego serfowanie po Internecie jest bardzo wygodne i przede wszystkim szybkie. Strony www wczytują się szybko, a ich przeglądanie jest wygodne na tak dużym ekranie, jaki posiada OMNIA HD. Strony co prawda nie mieszczą się w całości na ekranie, ale nawigacji za pomocą dotyku nie jest problemem.

PO 2 GODZINACH

Nowości, jakie można znaleźć w OMNI HD w stosunku do innych S60v5 to:

  • Media Browser - bardzo wygodna przeglądarka multimediów z możliwością oglądania slide show,
  • SmartSearch - alternatywa do wyszukiwarki Search w modelach Nokii,
  • Smart reader - czytnik wizytówek,
  • Kompas - cyfrowy kompas.
Obraz

Samsung OMNIA HD posiada dwie przeglądarki multimedialne. Jedną - standardową, znaną z N97 i Nokii 5800. Drugą - MediaBrowser, o wiele bardziej wygodną, wykorzystującą akcelerometr. MediaBrowser pozwala na przeglądanie zdjęć w ich pełnym wymiarze, jako miniatury lub w widoku domyślnym, czyli jako większe miniatury. Obrazy można przeglądać przesuwając je palcem lub wykorzystując czujnik ruchu (wystarczy przechylić telefon w prawo lub w lewo). MediaBrowser oferuje również pokaz slide'ów.

  1. MUZYKA

Jakość muzyki puszczanej w OMNI HD z głośnika bardzo mnie zaskoczyła. Niestety negatywnie. Może i telefon posiada Dolby Surroind 5.1, ale można go aktywować dopiero na słuchawkach. Przez głośnik dźwięk nawet pięt nie dosięga Nokii 5800 XM. Utwory charczą, instrumenty brzęczą, a głos wokalisty trudno jest rozpoznać. Muzyka robi się „czytelna" dopiero po zmniejszeniu głośności, ale tutaj Samsunga też nie może się popisać, bo pasek głośności to zaledwie 10 punktów.

Obraz

Na słuchawkach jest już o niebo lepiej, zwłaszcza, że OMNIA HD posiada wejście 3.5 mm, więc można użyć własnego zestawu.

Odtwarzacz muzyki w OMNI HD jest bardzo wygodny. Większość funkcji znajduje się już w widoku ekranu głównego, przez co nie musimy zagłębiać się dalej w funkcje. Dodatkowym bajerem w odtwarzaczu jest możliwość włączenia dwóch wizualizacji, które wyglądają ciekawie i przede wszystkim posiadają muzyczne klawisze nawigacyjne.

Obraz
  1. WIDEO

Jedną z najciekawszych pozycji w specyfikacji OMNI HD jest jak sama nazwa sugeruje możliwość odtwarzania i nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości. Jeśli chodzi o nagrywanie, o tym później.

Dzięki obsłudze Xvid/DivX telefon bez problemu odtwarza pliki zapisane w formacie .avi. Filmy o tym formacie odczytywane są przez galerię. W telefonie znajdziemy jeszcze RealPlayer, ale jest on mało przydatny.

samsung-omnia-hd-18
samsung-omnia-hd-18

3,7-calowy ekran AMOLED świetnie współgra z możliwością odtwarzania filmów HD. Telefon świetnie radzi sobie z wideo 720p, zarówno z .avi, jak i z wideo nagranym samym telefonem. Rozdzielczość ekranu w OMNI HD jest znacznie mniejsza niż odtwarzanego filmu, dlatego mamy wrażenie, że wideo to istna żyleta.

OMNIA HD oferuje nie tylko odtwarzanie, ale i nagrywanie filmów w HD. Zarówno jedno, jak i drugie chciało by się wykorzystać, aby sprawdzić na telewizorze. Fajnie było by obejrzeć nagrane podczas urlopu filmy w HD na TV, ale niestety nie jest to takie proste.

samsung-omnia-hd-33
samsung-omnia-hd-33

Komórka nie posiada wyjścia HDMI, ale oferuje połączenie DLNA. Do DLNA potrzebny jest jednak telewizor, który obsługuje WiFi i DLNA. Jedynym wyjściem jest więc połączenie telefonu z TV zwykłym kablem i oglądanie filmów w SD.

  1. APARAT

Aparat w OMNI HD to jeden z największych rarytasów. 8 megapikseli spisuje się świetnie w tym modelu i jak na mój gust może spokojnie konkurować z niejednym kompaktem, a może i cyfrówką.

samsung-omnia-hd-03
samsung-omnia-hd-03

Ilość funkcji oferowanych przez aparat jest ogromna: wiele trybów fotograficznych (pojedynczy, uśmiech, mozaika itp.), sceny (portret, zachód słońca, przy świecy itp.), rozdzielczość od 8Mpix (3264x2448) do w0.2M (640x360), tryb makro, auto focus, wykrycie twarzy, EV, balans bieli, efekty, ISO, światłomierz, stabilizacja obrazu, WDR, wykrywanie mrugnięć oraz geotagging.

Wiem co teraz myślicie. Tyle funkcji, a pewnie nie warto na nie zwracać uwagi, bo aparat jest do niczego. Tak często bywa, ale nie w przypadku OMNI HD. Zdjęcia wykonane aparatem i8910 mają świetną jakość. Fotki nie są prześwietlone, kolory są odwzorowane bardzo dobrze, barwy się nie zlewają, a poziom ziarnistości jest niewielki.

samsung-omnia-hd-24
samsung-omnia-hd-24

Jakość zdjęcia spada oczywiście wraz ze zmniejszaniem się oświetlenia. Aparat został wyposażony w lampę błyskową, ale nie wpływa ona pozytywnie na jakość zdjęć. Dodaje co prawda nieco oświetlenia, ale niewystarczająco dużo, aby być usatysfakcjonowanym z jakości fotek.

  1. KAMERA

I tak dochodzimy do punktu programu. Możliwość nagrywania filmów w 720p w OMNI HD to jedna z najciekawszych opcji. Premiera telefonu była opóźniana przez producenta wiele razy - według plotek właśnie dlatego, że Samsung postawił nagrywanie HD na pierwszym miejscu.

Jak się więc spisuje kamera HD w tej OMNI? Zaskakująco dobrze, chociaż brakuje jej trochę do ideału. Filmy nagrywane w rozdzielczości 1280x720 wyglądają świetnie, ale nie wyśmienicie. Obraz jest momentami lekko przymglony i łatwo można zauważyć ziarnistość. Ponadto urządzenie nie do końca radzi sobie z chwytaniem obrazu, zarówno podczas podglądu, jak i nagrywania. W pewnych momentach można zauważyć charakterystyczne przesuwanie obrazu.

Na ziarnistość obrazu wpływa oczywiście oświetlenie, na zewnątrz filmy wyglądają jak żylety. W pomieszczeniu wideo ma już znacznie gorszą jakość.

Dzięki wysokiej rozdzielczości na filmach widać wiele szczegółów. Bez problemu można odczytać tekst plakatu czy tablicę informacyjną na wideo nagrywanym z odległości 5-10 metrów.

Kamera w OMNI HD pozwala na nagrywanie filmów HD tylko w trybie normalnym. W zwolnionym tempie (1/4 i 1/8) i przyspieszonym tempie (x2, x4 i x8) można nagrywać wideo tylko w rozdzielczości 320x240 pikseli.

Minusem nagrywania w HD jest naturalnie ilość miejsca, jaką trzeba przeznaczyć na filmy. Wideo trwające 60 sekund zajmuje 76 MB miejsca. Nie wydaje się to zbyt dużo, zwłaszcza, że komórka oferuje 8GB pamięci, ale pamiętajmy, że filmy HD to nie jedyne multimedia, jakie chcemy zachować. Mnożąc dalej - 10 minutowy film zajmie już 760 MB.

Podsumowując - nagrywanie filmów HD to miły dodatek do OMNI HD. Funkcja ta na pewno nie raz może się przydać, ale nie jest na tyle niezbędna, aby nie móc bez niej żyć. Nie okłamujmy się, jeśli nam zależy na dobrym zagraniu wideo, sięgamy po bardziej specjalistyczne urządzenie - kamerę cyfrową. OMNIA HD pozostanie więc raczej narzędziem do nagrywania okazyjnych filmów. Jakość HD jest widoczna, ale nie spodziewajcie się takich żylet jak na Blu-ray.

PO 7 DNIACH UŻYWANIA

Po tygodniu korzystania z OMNI HD mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest to telefon, na który warto wydać większość oszczędności. Telefon posiada jednak kilka niedociągnięć. Pierwszym jest jakość muzyki, o której już wspomniałam.

Drugie to GPS. O ile moduł GPS działa sprawnie i nie ma z nim problemu, o tyle korzystanie z niego jest przez Samsunga utrudnione? Dlaczego? W telefonie nie ma zainstalowanego żadnego programu do nawigacji. W S60v5 Nokii zawsze możemy skorzystać z Nokia Maps. W Samsungu naturalnie tej aplikacji nie znajdziemy. Można by więc zakładać, że producent zadba o zapewnienie innego rozwiązania. Niestety - musimy się tym zająć sami.

samsung-omnia-hd-35
samsung-omnia-hd-35

Trzeci sprawa to reakcja ekranu. Wyświetlacz jak wspomniałam wyśmienicie reaguje na dotyk palcem, jednak brakuje rozpoznawania paznokciem. Czasem mamy ochotę coś kliknąć precyzyjnie i z pośpiechu i zapomnienia wciskamy inny element. Do obsługi (tylko) palcem trzeba się po prostu przyzwyczaić, ale to już tylko moje osobiste spostrzeżenie.

PODSUMOWANIE

Samsung OMNIA HD jest dostępny w polskich sklepach za 1899 złotych. Na Allegro telefon można kupić już za 1400zł. Mimo świetnych funkcji telefonu nadal uważam, że jest to dużo. Komórka ma swoje niedociągnięcia, które trzeba przełknąć. Duży rozmiar, ciągle brudząca się obudowa i niska jakość muzyki nie wystarczą jednak w świetle innych funkcji, aby zniechęcić do tego modelu.

Zalety:

  • ekran AMOLED świetnej jakości!
  • bardzo dobra reakcja ekranu na dotyk,
  • ARM Cortex-A8 600 MHz - telefon rzeczywiście jest szybki,
  • aparat 8 Mpix,
  • odczytywanie i nagrywanie filmów w 720p,
  • możliwość rozszerzenia funkcjonalności dzięki Symbianowi,
  • WiFi, DLNA, Bluetooth, 3G,
  • GPS z A-GPS,
  • 8 lub 16 GB wbudowanej pamięci,
  • dźwięk Dolby (Virtual 5.1),
  • wyjście 3,5 mm,
  • wyjście TV,
  • DivX/XviD,
  • akcelerometr,
  • cyfrowy kompas.

Wady:

  • spore wymiary,
  • trochę tandetna obudowa - widać smugi i odciski palców,
  • niska jakość muzyki na głośniku - można by powiedzieć, że żenująca, jak na tę klasę telefonu,
  • brak domyślnie zainstalowanej aplikacji do nawigacji,
  • brak lampy ksenonowej (przy tak dobrym aparacie) i zasłony na aparat.

Ocena:8,5/10

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)