Bluetooth – niestandardowe zastosowania
Jeśli technologia Bluetooth kojarzy nam się z zestawami słuchawkowymi oraz przesyłaniem plików, to nie wykorzystujemy wszystkich jej możliwości. Pisaliśmy już sporo o nieco bardziej zaawansowanych zastosowaniach Bluetooth, teraz pora na zestawienie najciekawszych pomysłów.
Jeśli technologia Bluetooth kojarzy nam się z zestawami słuchawkowymi oraz przesyłaniem plików, to nie wykorzystujemy wszystkich jej możliwości. Pisaliśmy już sporo o nieco bardziej zaawansowanych zastosowaniach Bluetooth, teraz pora na zestawienie najciekawszych pomysłów.
- Sterowanie komputerem
Telefon z Bluetooth można wykorzystać w celu sterowania programami komputerowymi. Komórka zachowuje się więc w tym przypadku jak pilot do telewizora. Oto przykładowe aplikacje:
- BlueSoleil ? przeglądanie plików w komputerze, udostępnianie łącza internetowego (program płatny),
- MobileWitch Remote Control ? zdalne sterowanie klawiaturą oraz myszą komputera, obsługa aplikacji PowerPoint, Winamp, Windows Media Player oraz innych. Doskonały program na platformę J2ME,
- mOOo IC ? sterowanie prezentacją OpenOffice.org za pomocą telefonu,
- anyRemote ? kolejny darmowy program na platformę Java, pozwalający na wykorzystanie komórki w roli pilota do komputera. Można również użyć portu na podczerwień.
- Korzystanie z zasobów innych urządzeń (komputerów, komórek)
Bluetooth możemy wykorzystać w celu przejrzenia zawartości innych telefonów, a nawet nawiązania połączeń za ich pośrednictwem. Oczywiście wymaga to sparowania obu urządzeń. Możliwe jest też wykorzystanie takich narzędzi w celu przejęcia kontroli nad komórką należącą do innej osoby, niekiedy bez jej wiedzy. Dlatego warto pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem i zabezpieczyć się przed bluejackingiem.
Oto przykładowe narzędzia realizujące takie funkcje:
- BT File Manager ? przeglądanie plików znajdujących się na innych urządzeniach,
- Medieval Bluetooth File Transfer ? zamienia urządzenie z Bluetooth w serwer FTP,
- Super Bluetooth Hack ? dostęp do kontaktów, wiadomości tekstowych oraz innych danych zgromadzonych w znajdujących się w pobliżu telefonach.
Wszystkie wymienione programy są darmowe i działają na platformie J2ME.
- Wysyłanie wiadomości tekstowych
Bluetooth nie ma dużego zasięgu (maksymalnie kilkadziesiąt metrów), ale jeśli nawet z osobami znajdującymi się tuż obok komunikujemy się za pomocą programów IM, to ograniczenie to stanie się mało istotne. Pora na dwa programy, które pozwolą na darmowe korzystanie z komunikatorów internetowych ? przez Bluetooth, oczywiście.
- BT Spammer ? program automatycznie rozsyłający wiadomości za pośrednictwem portu Bluetooth, freeware, działa na urządzeniach z systemem Windows Mobile,
- Gadu-Gadu ? mobilna wersja popularnego komunikatora pozwala od niedawna na przesyłanie wiadomości za pośrednictwem Bluetooth, pozwalając według producenta na rozmawianie z ludźmi z tego samego autobusu, pociągu, klasy czy innego pomieszczenia lub budynku. Podryw na Bluetooth?
- Telefon jako kamera internetowa
Coraz więcej modeli komórek posiada wbudowany, całkiem przyzwoitej jakości aparat fotograficzny. Dlaczego nie wykorzystać go w roli kamery internetowej? Oto trzy programy służące właśnie do tego celu:
- WWIGO ? płatna, ale doskonała aplikacja dla urządzeń z systemem operacyjnym Symbian,
- Mobiola Web Camera ? kolejne komercyjne, tym razem wieloplatformowe rozwiązanie,
- SmartCam ? to narzędzie jest darmowe, a przy okazji nie ma zbyt dużych wymagań sprzętowych (działa na platformie J2ME).
Opisane pomysły nie stanowią jedynych możliwych zastosowań Bluetooth. Nie należy zapominać zwłaszcza o sporej liczbie gier, które realizują tryb multiplayer za pomocą Bluetooth. Możliwości jest więc zatem całkiem sporo.