Xperia Z3: jakość wykonania i ergonomia

Xperia Z3: jakość wykonania i ergonomia

Xperia Z3: jakość wykonania i ergonomia
Mateusz Żołyniak
19.09.2014 15:07, aktualizacja: 19.09.2014 17:07

Tak jak kiedyś narzekałem na błyszczące, plastikowe obudowy smartfonów Sony Ericssona, tak od modelu Xperia Z nie mogę powiedzieć złego słowa o jakości wykonania flagowców Japończyków. Model Xperia Z3 nie jest tu wyjątkiem.

Wygląd

Xperia Z3 jest kolejnym już flagowcem Sony, który wykorzystuje wzornictwo OmniBalance. Smartfon jest więc bardzo podobny do poprzedników, szczególnie modeli Z1 i Z2. Sprzęt ma metalową ramkę, która w białej wersji smartfona jest srebrna, aluminiowe przyciski, z charakterystycznym włącznikiem na czele, a przedni i tylny panel pokrywa warstwa hartowanego szkła.

Xperia Z3
Xperia Z3

Z przodu - poza 5,2-calowym ekranem - można znaleźć głośniki stereo, czujnik zbliżeniowy, czujnik oświetlenia, kamerkę do rozmów wideo oraz logo Sony. Na prawym boku umieszczono przyciski funkcyjne - wspomniany włącznik, kontroler głośności oraz fizyczny spust migawki, który umożliwia również szybkie uruchomienie aparatu. Z prawej strony znajduje się również duża metalowa zaślepka, która chroni sloty na karty SIM i microSD.

Xperia Z3
Xperia Z3

Na drugiej z bocznych krawędzi można znaleźć mniejszą zaślepkę, która osłania port microUSB, a także złącze magnetyczne oraz uchwyt, który pozwala przypiąć smycz lub brelok do telefonu. Na górnej krawędzi dostępne jest tylko gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm, a dolna powierzchnia jest wolna od złączy. Nie ma tam nawet mikrofonu, który ukryty został najprawdopodobniej w szczelinie dolnego głośnika.

Xperia Z3
Xperia Z3

Na tylnej powierzchni znalazło się logo Sony oraz oznaczenia linii Xperia i technologii One-Touch. W lewym górnym rogu umieszczony został dość pokaźny obiektyw aparatu, a pod nim jest pojedyncza lampa diodowa.

Xperia Z3
Xperia Z3

Konstrukcja Xperii Z3 jest niemal identyczna jak poprzedników, ale nowy smartfon podoba mi się dużo bardziej. Sony zmniejszyło bowiem odstępy między krawędziami ekranu a bokami urządzenia, a same ramki są węższe i zaokrąglone. Zmalała również grubość. To wszystko sprawia, że komórka jest bardziej smukła niż model Z2. Zdecydowanie bardziej podobają mi się również nowe zaślepki, która są dużo lepiej wkomponowane w obudowę.

Ergonomia

Xperia Z3
Xperia Z3

Zmniejszenie wymiarów względem poprzednich Xperii odbija się nie tylko na wyglądzie urządzenia, ale również na ergonomii. Nie narzekałem może bardzo na Xperię Z2 pod tym względem, ale nie da się ukryć, że Z3 dużo lepiej leży w dłoni. Wielka zasługa w tym nowej ramki. Jest cieńsza, a zaokrąglona powierzchnia nie wbija się w palce. Do tego, matowa powierzchnia sprawia, że boki nie ślizgają się w dłoni.

Xperia Z3
Xperia Z3

Xperia Z3 nie jest najmniejszym w smartfonem w swojej klasie. Odstępy między górną i dolną krawędzią ekranu a odpowiadającymi im bokami zostały co prawda minimalnie zmniejszone, ale wciąż są dość duże. Ja nie mam z tym problemu, ale nie każdemu będzie to odpowiadać. To samo tyczy się pokrycia tylnej powierzchni szkłem. Wygląda to świetnie, ale należy pamiętać, że tylny panel jest śliski. Co jakiś czas łapię się na tym, że kładę smartfona na nierówności, a on po chwili ześlizguje się z niej.

Wykonanie

Jak wspomniałem już na wstępie, Xperia Z3 wyróżnia się jakością wykonania. Rama urządzenia jest zbita, sztywna i solidna. Poszczególne elementy konstrukcji zostały do siebie dobrze dopasowane, dzięki czemu nie słychać żadnych trzasków. Metalowa przyciski pewnie spoczywają w zagłębieniach obudowy i mają odpowiedni skok.

Xperia Z3
Xperia Z3

Po dwóch tygodniach spędzonych ze smartfonem ani na przednim panelu, ani z tyłu nie pojawiły się żadne rysy. To samo dotyczy ramki, ale nie ma w tym nic dziwnego. Zauważę przy tym, że nie traktuję komórki z przesadną troską - smartfon dwa razy upadł mi już na podłogę (raz na płytki, a drugim razem na drewno) i wyszedł z tego bez szwanku. Nie mam zamiaru celowo sprawdzać jednak czy wytrzyma kolejne uderzenia. Już teraz muszę przyznać, że wykonanie rogów konstrukcji z tworzywa sztucznego to świetne rozwiązanie. Mogą one zamortyzować całą konstrukcję w razie upadku (oczywiście nie na wyświetlacz).

Xperia Z3
Xperia Z3

Jak na razie obudowa Xperii Z3 wywiera na mnie bardzo pozytywne wrażenie i nie odnotowałem poważnych mankamentów w konstrukcji. Smartfon na pierwszy rzut oka nie różni się bardzo od Xperii Z2, ale tych parę - drobnych na pozór - poprawek sprawia, że z telefonu korzysta się dużo lepiej. Warte odnotowania jest to, że mimo mniej masywnej konstrukcji, smartfon wydaje się co najmniej tak wytrzymały jak poprzednicy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)