Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: FIFA 15 Ultimate Team, Ready i Interstellar
W najnowszym wydaniu WZGiA znajdziecie m.in. efektowną tapetę, piękny dialer oraz kilka wciągających gier.
27.09.2014 | aktual.: 27.09.2014 02:52
Personalizacja
Animowana tapeta (3D Tiles Parallax)
Android 4.0 lub nowszy
Gears 3D to efektowna tapeta wyświetlająca na pulpicie obracające się koła zębate.
Istotnym elementem tej tapety jest wykorzystanie efektu paralaksy. Gdy poruszamy telefonem, zmienia się perspektywa w jakiej wyświetlane są wszystkie elementy (również z uwzględnieniem gry świateł i cieni) przez co ma się wrażenie, jakby za ikonami faktycznie znajdowało się wnętrze mechanicznego zegara. Myślę, że najlepiej odda to przygotowane przez twórców wideo.
Gears
Tapetę można pobrać za darmo, ale za nieco ponad 4 zł możliwe jest odblokowanie dość rozbudowanego edytora pozwalającego dostosować poszczególne elementy do własnych upodobań.
Plusy:
- efektowny wygląd
Launcher (Big Launcher)
Android 2.3 lub nowszy
Na początek ważna uwaga: aplikacja ta skierowana jest do mocno ograniczonej grupy odbiorców, a konkretnie do osób niedowidzących i niewidomych. Podejrzewam więc, że dla zdecydowanej większości z Was będzie bezużyteczna, ale być może znacie kogoś, kto zrobi z niej użytek.
RAY to launcher, który umożliwia obsługę najprostszych funkcji telefonu całkowicie bezwzrokowo. Główny pulpit składa się z 8 wielkich skrótów da aplikacji, które otaczają zielone koło. To właśnie ten element jest istotny podczas nawigacji; wystarczy przytrzymać na nim palec i skierować go w kierunku któregoś ze skrótów. Nazwy wskazywanych aplikacji odczytywane są na głos przez wbudowanego lektora.
Istotne jest to, że nie trzeba w ogóle celować palcem w środek ekranu. Cały interfejs automatycznie wędruje bowiem za palcem użytkownika.
Twórcy tego launchera przygotowali także dialer, klienta SMS, czytnik ebooków (z lektorem) i kilka innych aplikacji z podobnym interfejsem. Wszystkie można znaleźć tutaj.
Niestety wbudowany lektor dostępny jest wyłącznie w języku angielskim. Na szczęście jednak nazw aplikacji jest kilka, więc użytkownikowi wystarczy absolutnie podstawowa znajomość języka Szekspira lub dobra pamięć.
Minusy? Niestety RAY nie może pełnić roli domyślnego pulpitu głównego i trzeba go uruchamiać ręcznie po każdym uruchomieniu telefonu jak każdą inną aplikację.
Project-RAY Smartphone Detailed Features video
Plusy:
- bardzo wygodna i intuicyjna obsługa umożliwiająca bezwrokowe korzystanie z telefonu
Minusy:
- brak możliwości ustawienia aplikacji jako domyślny launcher
Aplikacje użytkowe
Sennik
Android 2.3 lub nowszy
Symboliką snów ludzie interesują się od wieków. Dawniej do interpretowania ich znaczenia korzystano z senników w postaci wielkich ksiąg, a dziś całą zawartą w nich wiedzę można zamknąć w jednej małej aplikacji. Sennik.biz to internetowy sennik, a opisywana przeze mnie aplikacja pozwala korzystać z jego zasobów za pośrednictwem smartfona. Co jednak istotne, program nie wymaga stałego połączenia z siecią.
Wszystkie symbole zostały posegregowane alfabetycznie, ale możliwe jest także skorzystanie z wbudowanej wyszukiwarki. Poszczególne interpretacje można dodać do ulubionych, by zapewnić sobie do nich wygodny dostęp, wyświetlić w przeglądarce lub udostępnić (np. na Facebooku).
Poza samym sennikiem, program ma także wbudowany dziennik snów zintegrowany z wygodnym w obsłudze kalendarzem.
Jeśli interesujecie się symboliką snów lub od czasu do czasu chcielibyście z ciekawości zobaczyć, co może oznaczać sokół, róża lub wiadro, które się Wam przyśniło, Sennik.biz sprawdzi się idealnie.
Aplikacja Sennik.biz
Plusy:
- nie wymaga stałego dostępu do sieci
- schludny i wygodny w obsłudze interfejs
Dialer (Dialer One)
Android 4.0 lub nowszy
Ready to start-up, którego twórcy już kilka tygodni temu ogłosili, że postawili sobie za cel stworzenie najpiękniejszej aplikacji do zarządzania kontaktami na Androida. Czy im się to udało? Od razu zaznaczam, że przy opisie użyłem grafik promocyjnych z Google Play, bo prywatne dane i tak musiałbym zamazać, więc ze zrzutów ekranu niewiele by zostało.
Stylistyka zgodna z założeniami Material Design robi wrażenie, ale pierwsze skrzypce grają tutaj zdjęcia przypisane do poszczególnych kontaktów, więc wizualny odbiór aplikacji w 90% uzależniony jest w zasadzie od ich jakości. Zajmujące pół ekranu zdjęcie robione kalkulatorem wyglądać będzie słabo i ładne czcionki, rozmycia i animacje niewiele tutaj zmienią. Jeśli jednak nasze fotki są przynajmniej przyzwoite, to interfejs aplikacji cieszy oko.
Interfejs podzielony jest na dwie główne sekcje. Na pierwszej znajdziemy historię połączeń, na której kontakty w formie kafelków posegregowano w dwóch rzędach. W tym miejscu na ekranie wyświetlane są także przyciski odpowiedzialne za dodanie nowego kontaktu, uruchomienie wyszukiwarki oraz przejście do dialera. Druga sekcja zawiera litery alfabetu oraz miniaturki kontaktów. Po przytrzymaniu palca na konkretnej literze wyświetlone zostanie wirtualne pokrętło, które pozwoli precyzyjnie wskazać konkretny kontakt.
Z poziomu widoku kontaktu możemy wykonać połączenia głosowe, wysłać e-maila lub SMS-a oraz dodać związane z daną osobą wydarzenie do kalendarza. Po przeciągnięciu palca w górę ujrzymy całą historię komunikacji.
Program został udostępniony bezpłatnie, ale jego funkcjonalność jest bardzo ograniczona. Poprzez system mikrotransakcji możliwe jest dokupienie słownika T9, paczki motywów graficznych, zestawu dzwonków oraz wyłączenie reklam. Wszystko to można dokupić osobno lub w jednym zestawie, który kosztuje obecnie 9,72 zł.
Plusy:
- piękny wygląd
- intuicyjna obsługa
Gry
Gra piłkarska (Striker Soccer 2)
Android 2.3 lub nowszy
Kilka dni temu miała miejsce premiera gry FIFA 15 na pecety i konsole. Z tej okazji studio Electronic Arts opublikowało także wersję mobilną, którą można pobrać całkowicie za darmo. Nie oznacza to jednak, że całkowicie za darmo można cieszyć się rozgrywką bez żadnych ograniczeń.
Baza gry obejmuje ponad 10 000 prawdziwych graczy z przeszło 500 licencjonowanych drużyn i ponad 30 lig. To wszystko okraszone oczywiście udoskonaloną względem ubiegłorocznej edycji warstwą graficzną.
O ile grafika rzeczywiście prezentuje się nieźle, o tyle nie można tego samego powiedzieć o ścieżce dźwiękowej. Przede wszystkim odgłosy wydawane przez kibiców brzmią irytująco sztucznie, a żeby w 2014 roku schrzanić taki aspekt w grze sportowej, to trzeba się naprawdę wysilić. Zwłaszcza gdy jest się Electronic Arts, które ma na koncie kilkanaście gier piłkarskich z warstwą audio dopracowaną do perfekcji. Ponadto głosy komentatorów trzeba pobrać osobno, co jeszcze bardziej psuje pierwsze wrażenia zaraz po uruchomieniu gry. Tutaj twórcy są jednak usprawiedliwieni, bo chodziło zapewne o zredukowanie wagi i tak sporego pliku instalacyjnego.
Widać jednak, że trochę bardziej do swojej roboty przyłożył się dział odpowiedzialny za sterowanie, bo to jest bardzo wygodne jak na ekran dotykowy i dość rozbudowany zestaw ruchów, które możemy wykonać. Gra wykorzystuje nie tylko wirtualne przyciski, ale i proste gesty.
Mnie mimo wszystko mobilna FIFA 15 znudziła błyskawicznie (choć konsolowe wydanie lubię). Zniechęcający jest ponadto fakt, że tytuł ten jest ewidentnie nastawiony na dojenie graczy za pomocą systemu mikropłatności. Niewykluczone jednak, że zagorzali fani futbolu będą bardziej wyrozumiali dla wszystkich niedociągnięć.
Plusy:
- niezła grafika
- bardzo wygodne sterowanie
- mnóstwo licencjonowanych drużyn
Minusy:
- słaba ścieżka dźwiękowa
- mikrotransakcje
Runner (Redline Rush)
Android 4.0 lub nowszy
Wszyscy fani mobilnych gier wyścigowych z pewnością znają serię Asphalt. Overdrive to najnowsza odsłona z tej serii, która jednocześnie ma z nią niewiele wspólnego.
Wszystkie części Asphalta miały do tej pory jeden wspólny mianownik - były wyścigami samochodowymi. W Overdrivie co prawda w dalszym ciągu pierwsze skrzypce grają samochody, ale te nie służą już do ścigania się z innymi zawodnikami, lecz uciekania przed policją. Zmieniła się także mechanika gry, bo od strony technicznej mamy do czynienia ze zwykłym runnerem, w którym do dyspozycji oddano nam dość ograniczoną kontrolę nad pojazdem.
Całość ratuje jednak bardzo przyzwoita oprawa graficzna i cieszące oko widowiskowe animacje. Nie sposób też odmówić temu tytułowi grywalności, choć niestety nie zabrakło mikrotransakcji, za które kupujemy chociażby ulepszacze ułatwiające rozgrywkę.
Plusy:
- oprawa audiowizualna
- grywalność
Minusy:
- mikrotransakcje
Zręcznościówka (Osomos HD)
Android 4.0 lub nowszy
Najnowszy film Christophera Nolana - "Interstellar" - zostanie wyświetlony w polskich kinach już 7 listopada. W ramach akcji promocyjnej Paramount Digital Entertainment przygotował grę mobilną o tym samym tytule.
Jest to prosta gra symulacyjna symulacyjna, w której zadanie gracza sprowadza się do tworzenia układów planetarnych z uwzględnieniem planet, asteroid, księżyców i innych ciał niebieskich oraz sił grawitacyjnych. Możliwe jest późniejsze eksplorowanie nie tylko własnych układów planetarnych, ale i tych stworzonych przez innych graczy oraz rozbudowywanie statku kosmicznego w celu poprawienia jego osiągów.
Istotne jest to, że gra jest traktowana tylko i wyłącznie jako element kampanii promocyjnej, dzięki czemu można ją pobrać za darmo i jest całkowicie wolna od mikropłatności.
Plusy:
- gra jest całkowicie darmowa
- aspekt społecznościowy
Zręcznościówka (Swing Copters)
Android 2.2 lub nowszy
Game of Tilt to zręcznościówka, która jest jednocześnie bardzo prosta i bardzo trudna. Prosta jeśli chodzi o zasady, a trudna ze względu na pozom trudności. Tutaj twórcy podkreślają, że ich inspiracją była gra Flappy Bird, choć sama mechanika jest zgoła inna.
Za pomocą akcelerometru sterujemy bliżej nieokreśloną dwuwymiarową figurą geometryczną (można chyba założyć, że jest to statek kosmiczny) i unikamy pędzące za nami inne bliżej nieokreślone elementy. Po drodze zbieramy power-upy, które dają nam chwilę wytchnienia, a to wszystko w celu zdobycia jak największej liczby punktów.
Jak już wspomniałem, gra jest bardzo trudna i już w samym opisie aplikacji znajdziemy informację, że do rozegrania jednej partii graczowi wystarczy kilka wolnych sekund. Sprawia to jednak, że bicie rekordów daje sporo satysfakcji. Zwłaszcza podczas rywalizowania ze znajomymi.
Plusy:
- satysfakcjonująca rozgrywka
- dynamiczna muzyka
Minusy:
- szybko się nudzi