Jak efektywnie wykorzystywać smartfona na studiach

Jak efektywnie wykorzystywać smartfona na studiach

student at the public library
student at the public library
Źródło zdjęć: © shutterstock
Mateusz Skitek
04.10.2014 10:17, aktualizacja: 04.10.2014 12:19

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nie inaczej jest w przypadku wakacji. Tak, tych studenckich wakacji. Po długim okresie laby trudno jest przestawić się na tryb ciężkiej pracy, stąd z pewnością wielu z Was szuka rozwiązań na ułatwienie sobie akademickiego życia. Dzisiaj opowiemy więc co nieco o tym, jak efektywnie używać smartfona na studiach oraz jakie aplikacje i funkcje mogą przydać się podczas wykładów i ćwiczeń.

Wiele osób nosi w kieszeni inteligentną komórkę, ale w niektórych przypadkach na posiadaniu się kończy, bowiem często pełny potencjał tych wspaniałych urządzeń nie jest wykorzystywany.

Cykanie zdjęć zamiast robienia notatek

Obraz

Nudzi Was spisywanie notatek z wyświetlanej prezentacji? To idealny czas, aby zainteresować się oprogramowaniem OCR (ang. Optical Character Recognition). To narzędzia, dzięki któremu będziemy mogli w łatwy sposób - za pomocą aparatu - „zeskanować” wszystko to, co zaprezentuje wykładowca. Na Windows Phone 8.1 istnieje na przykład świetna aplikacja o nazwie Office Lens. Wykonujemy nią zdjęcia, a program automatycznie przycina je i ulepsza. Dzięki temu nawet sfotografowane notatki z tablicy stają się bardziej czytelne. Można także zwyczajnie przekonwertować obrazki na edytowalne pliki programów Word i PowerPoint. Całość zapisywania jest od razu w programie OneNote za pośrednictwem Internetu. Pamiętajcie, że programy tego typu idealnie nadadzą się do czerpania materiałów z bibliotecznych zbiorów – w końcu nie będziecie musieli biegać do ksero.

Szalenie użyteczne chmury

Mówiąc o chmurze… Wiedzieliście, jakie to jest świetne narzędzie? Używając wirtualnego dysku po prostu nie marnujemy fizycznej przestrzeni w telefonie, ale chmura ma przecież znacznie szersze zastosowanie. Wyobraźcie sobie taką sytuację – sporządzacie szybkie notatki z prelekcji na smartfonie, ale rzecz jasna musicie je potem poprawić. Nie będziecie przecież szukać przewodu i zgrywać pliku na dysk - to staroświeckie! Zamiast tego usiądź wygodnie przed komputem, otwórz odpowiedni program, a w mgnieniu oka ujrzysz swoje uprzednio napisane wypociny. Takie możliwości oferuje chociażby Evernote czy mobilny Office, który zintegrowany jest z usługą OneDrive.

Obraz

W przypadku chmury OneDrive i usługi OneNote, należałoby dodatkowo wspomnieć o innej ciekawej opcji. Oprócz błyskawicznej wymiany i aktualizacji plików pomiędzy naszymi urządzeniami, można je także w bardzo prosty sposób udostępnić znajomym i w ten sposób synchronizować notatki w grupie.

Dyktafon też jest przydatny

Dobra, a co jeśli po wczorajszej imprezie nie macie najmniejszej ochoty wysłuchiwać „bełkotu” na temat reguły obliczania prostych całek nieoznaczonych? Cóż, jest na to sposób – funkcja dyktafonu. W sklepie na swojej platformie znajdziecie od groma aplikacji, które umożliwią Wam przechwytywanie dźwięku. Co więcej, niektóre urządzenia posiadają wzmocnioną jakość tego typu nagrań. Dość powiedzieć chociażby o technologiach audio, które zastosowane zostały w smartfonach Nokia Lumia. Telefon leży na blacie i słucha za Ciebie, a Ty delektujesz się chwilą odpoczynku.

Elektroniczne słowniki

Przydałoby się także coś dla studentów filologii – a jak języki, to i słowniki! Nikt nie jest w stanie pojąć wszystkiego naraz, a nawet jeśli, to pamięć też czasem szwankuje. Dlatego potrzebne jest jakieś wiarygodne źródło informacji. Ta część rynku mobilnych aplikacji najbardziej rozwinięta jest naturalnie w zakresie języka angielskiego, ale inne lingwistyczne pomoce naukowe również są łatwo dostępne. Jedne z najbardziej popularnych w przypadku WP to „diki” czy „Dictionary.com”. Opinie użytkowników potwierdzają, że spisują się one bardzo dobrze.

Nie zapominajmy o hotspocie

Wiem, że to wszystko może i jest banalne, ale należy zauważyć, iż cały czas istnieje spora grupa użytkowników, którzy nie zdają sobie sprawy z efektywności nawet natywnych funkcji Windows Phone 8.1 i innych mobilnych systemów! Za przykład można tutaj podać bardzo użyteczną opcję - hotspot. Otóż smartfon można w łatwy sposób zmienić w modem, a za jego pomocą udostępniać Internet do innych urządzeń, które ze sobą zabieramy – wbrew pozorom są osoby, które o tym nie wiedzą.

Obraz

Mam nadzieję, że wymienione wyżej pomysły na zastosowanie smartfona w roku akademickim, chociaż w części, przydadzą się Wam na co dzień. Posiadając inteligentną komórkę w swojej kieszeni, trzeba ją odpowiednio wykorzystywać, a jej funkcjonalność można niemal dowolnie modyfikować dzięki dodatkowym aplikacjom.

A wy? Jak smartfon pomaga Wam w studenckim życiu? Z Jakich aplikacji korzystacie?

Artykuł powstał we współpracy z firmą:

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)