„Świeżo upieczony jabłecznik” - czytniki RSS na Maka

„Świeżo upieczony jabłecznik” - czytniki RSS na Maka

„Świeżo upieczony jabłecznik” - czytniki RSS na Maka
Krzysztof Basel
13.02.2009 09:00, aktualizacja: 13.02.2009 10:00

Dobry czytnik RSS powinien być funkcjonalny i szybki oraz mieć interesujący interfejs. Przekonałem się o tym dopiero po przesiadce na Maka. Już na początku trafiłem na program NetNewsWire. Po raz kolejny zobaczyłem, że codzienne, nudne czynności, wykonywane w odpowiednich programach na Maku, mogą sprawiać przyjemność.

Dobry czytnik RSS powinien być funkcjonalny i szybki oraz mieć interesujący interfejs. Przekonałem się o tym dopiero po przesiadce na Maka. Już na początku trafiłem na program NetNewsWire. Po raz kolejny zobaczyłem, że codzienne, nudne czynności, wykonywane w odpowiednich programach na Maku, mogą sprawiać przyjemność.

Kanały RSS możemy obsługiwać obecnie we wszystkich czołowych przeglądarkach takich jak Firefox, Safari czy Opera. Niektórym wystarczają też wbudowane czytniki w programach do sprawdzania poczty, np. w Mailu czy Thunderbirdzie. Gdy jednak lista subskrypcji bardzo nam się powiększy to warto poszukać zewnętrznych czytników RSS.

Oto subiektywna lista najlepszych, darmowych czytników RSS dla systemu Mac OS X.

Bardzo dobry, open-sourceowy czytnik RSS. Vienna posiada prosty, natywny interfejs, błyskawiczną wyszukiwarkę, inteligentne foldery. Umożliwia też przeglądanie stron w programowej przeglądarce  i wiele innych funkcji potrzebnych do sprawnego działania.

Program ten jest trochę inaczej zbudowany niż „klasyczny” czytnik RSS. W Newsfire mamy podział na 2 kolumny. Po lewej wyświetlają się strony z największą ilością nowych wpisów. Klikając na jedną z nich, po prawej, ukazuje się lista artykułów. Widzimy tam temat i  krótki opis. Dopiero po wyborze jednego z nich, po prawej stronie, wyświetli się podgląd tekstu. Nie pasuje mi tego typu układ. Chociaż może to tylko kwestia przyzwyczajenia?  Trzeba też podkreślić, że Newsfire charakteryzuje się bardzo ciekawym, natywnym interfejsem oraz szybką wyszukiwarką z podziałem na kategorie: news, blogi, audio i web. Niestety, program nie zaimportował poprawnie subskrypcji z NetNewsWire. Wprawdzie w czytniku pojawiły się wszystkie strony, ale Newsfire nie „przeczytał” podziału na kategorie i foldery. Brakuje też integracji z Growlem. W każdym razie warto przetestować ten program. Zapewne przypadnie wiele osobom do gustu. Jednak na moim Maku płonąca ikona szybko powędrowała do kosza.

Układ czytnika jest bardzo przejrzysty i prosty w nawigacji i jest czymś pomiędzy dosyć klasycznym układem Vienny, a bardziej nowoczesnym Newsfire. Program łączy najlepsze cechy obu układów. Oto kilka funkcji, które bardzo mi się spodobały:

  • Bardzo rozbudowana lista artykułów na danej stronie jest odpowiednio duża, posiada miniaturę zdjęcia oraz wiele przydatnych szczegółów dotyczących wpisu.
  • Wpisy mają nieduże przyciski przy tytule, które otwierają nam daną stronę w zewnętrznej przeglądarce. Nie trzeba klikać prawym przyciskiem i wybierać odpowiedniej opcji, jak w NetNewsWire.
  • Możliwość sortowania wszystkich wpisów na nie przeczytane i opublikowane dzisiaj.

Czytnik nie posiada wbudowanej przeglądarki. Niektórym może to przeszkadzać, ale dla mnie to plus. NewsLife nie dysponuje również opcją inteligentnych folderów i podobnie jak Newsfire nie potrafi rozpoznać katalogów w zaimportowanych subskrypcjach (przynajmniej tych z NetNewsWire). Mimo to jego układ i niektóre funkcje zdecydowanie przeważają nad tymi kilkoma wadami. Po przetestowaniu  NewsLife poważnie zastanawiam się, czy nie przejść na niego z NetNewsWire.

To czytnik RSS, z którego korzystam od kilku miesięcy. W zasadzie nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Program charakteryzuje się klasycznym układem, podobnym jak w przeglądarkach poczty. Do tego znajdziemy w nim błyskawiczną wyszukiwarkę, prosty i przejrzysty interfejs, dobre grupowanie i inteligentne foldery oraz opcję integracji z Growlem. Jedną z głównych cech, która odróżnia NetNewsWire od innych czytników RSS są rozbudowane opcje i szybkość działania. Interesująco wygląda też możliwość synchronizacji z NewsGatorem.  To zdecydowanie jeden z najlepszych, a moim zdaniem, najlepszy czytnik RSS na Maka.

Zdjęcie: alex_lee2001 / Flickr.com

______*

"Świeżo upieczony jabłecznik" - cykl wpisów (pamiętnik) Macusera, który dopiero co przesiadł się z peceta i odkrywa "Świat nadgryzionego jabłka" wraz z czytelnikami.*

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)