Galaxy S4 i Note 3 jednak bez jednoczesnej obsługi ośmiu rdzeni

Okazuje się, że Samsung za szybko pochwalił się możliwością wprowadzenia obsługi wszystkich ośmiu rdzeni w tegorocznych Exynosach. Funkcji tej bowiem nie dostanie żaden z tegorocznych smartfonów.

Exynos 5420 Octa
Exynos 5420 Octa
Mateusz Żołyniak

Niedawno informowałem, że południowokoreański producent miał zaimplementować w oprogramowaniu topowych smartfonów technologię Heterogeneous Multi-Processing (HMP), która pozwala na jednoczesną obsługę różnych typów rdzeni. Miała ona być dostępna w standardzie w Galaxy Note 3 w wersji 3G, który oparty jest na Exynosie 5 Octa z potężną grafiką Mali-T628. Z użytkownicy części modeli Galaxy S4 (z Exyosem 5410) mieli otrzymać stosowaną aktualizację jeszcze przed końcem tego roku. Teraz okazuje się, że nic z tego.

[solr id="komorkomania-pl-193430" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/2844,galaxy-note-z-najlepszym-ekranem-amoled" _mphoto="galaxy-note-3-192439-238-8ae19ed.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4540[/block]

Samsung wycofał się bowiem z wcześniejszych zapowiedzi. Potwierdzają to doniesienia szefów działu rozwiązań mobilnych firmy, który wykluczają wprowadzenie specjalnej łatki w oprogramowaniu uwalniającej moc wszystkich ośmiu rdzeni. Wiąże się to najprawdopodobniej z zauważalnym wzrostem wydzielania ciepła w momencie jednoczesnej pracy czterech rdzeni Cortex-A15 i czterech jednostek Cortex-A7.

Co więcej, nie ma co liczyć na zmianę tego stanu rzeczy przed pojawieniem się nowej generacji układów z serii Exynos, która ma wnieść również obsługę 64-bitów. Samsung bowiem będzie musiał poprawić proces technologiczny wytwarzania swoich rdzeni, ze szczególnym uwzględnieniem wydzielania ciepła. Oczywiście, nie wpłynie to na proces udostępniania nowego oprogramowania z Androidem 4.3, który wystartuje w tym kwartale (w pierwszych krajach być może już pod koniec października, ale wiele zależy też od operatorów).

[solr id="komorkomania-pl-193574" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/2855,wiekszosc-producentow-oszukuje-w-benchmarkach" _mphoto="47562-android-benchmark--3edb9f6.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4541[/block]

Nieco dziwić może, że firma wcześniej niż sprawdziła dokładnie wpływu implementacji HMP w obecnych Exynosach, ale sama decyzja jest jak najbardziej słuszna. Szczególnie, że już teraz autorskie chipsety Samsunga nie grzeszą niskim oddaniem ciepła. Wynika to z faktu, że optymalne taktowanie rdzeni Cortex-A15 to 1,3 GHz, a jego podniesienie do poziomu 1,8 GHz (w Exynosach) powoduje zauważalny wzrost nagrzewania się układu. Gdy dodać do tego jeszcze czterordzeniowy układ Cortex-A7, który pracowałby jednocześnie wraz z mocniejszymi rdzeniami np. przy wymagających grach, mogłoby okazać się, że wzrost wydajności w żaden sposób nie rekompensuje wyższego oddawania ciepła.

Muszę przyznać, że już czekam na nową generację Exynosów Samsunga, bo firma z każdą kolejną ich wersją prezentuje sporo ciekawych rozwiązań. Mam tylko nadzieję, że producent teraz skupi się bardziej na problemie oddawania dużych ilości ciepła, gdyż od strony wydajnościowej układom niczego nie brakuje.

Źródło: Phone Arena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)