Lumia Rich Recording, czyli dobre nagranie wideo to nie tylko świetny obraz
Smartfony Lumia znane są ze świetnych kamer, które nagrywają materiał wideo o ponadprzeciętnej jakości. Filmy to jednak nie tylko obraz. Równe ważny jest dźwięk, za którego rejestrowanie odpowiada technologia Lumia Rich Recording.
30.11.2014 | aktual.: 02.03.2016 17:39
Dział mobilny firmy Nokia, który jest obecnie częścią Microsoftu, na przestrzeni lat stworzył wiele innowacyjnych rozwiązań. Część z nich podpatrzyli inni producenci, ale wciąż są technologie, które nie są dostępne na smartfonach innych niż modele z serii Lumia. Jedną z nich jest Lumia Rich Recording, które oferują topowe Windows Phone'y. Co kryje się pod tą nazwą?
Świetna technologia rozwijana jest przez lata
Lumia Rich Recording jest technologią rozwijaną od 2007 roku, która oparta jest zarówno na komponentach sprzętowych, jak i programowych. Celem jej wprowadzenia jest wyeliminowanie problemu, jaki z rejestracją dźwięku o głośności dochodzącej do 120 dB, mają standardowe smartfonowe mikrofony z małymi membranami. Główną składową rozwiązania są specjalne mikrofony High-Amplitude Audio Capture (HAAC), które zostały opracowane we współpracy z ekspertami ds. dźwięku.
System HAAC wykorzystuje aż cztery mikrofony, które działają w parach. Pierwszy z każdej pary odpowiada za rejestrowanie dźwięku o natężeniu do 120 dB (jak standardowe mikrofony w komórkach), podczas gdy drugi zajmuje się przechwytywanie dźwięku o głośności powyżej 120 db (nawet do 140 dB!). Wykorzystanie tego systemu zapobiega powstawaniu zniekształceń czy konieczności stosowania górnoprzepustowego filtra, który wyeliminowałby fale o niskiej częstotliwości.
Szalenie ważny jest również odpowiedni algorytm, który zajmuje się łączeniem rejestrowanych dwukanałowych ścieżek (główna para i pomocnicza para rejestrująca odgłosy z otoczenia). Opracowane przez dział mobilny Nokii rozwiązanie umożliwia redukcję szumów (np. wiatr), i innych niechcianych odgłosów. Dotyczy to także dźwięków wydawanych przez... aparat w telefonie.
Jakie korzyści daje Rich Recording?
System HAAC daje dużo większe możliwości niż standardowe mikrofony, które wykorzystują inni producenci smartfonów. Umożliwia on rejestrowanie dźwięku bez zniekształceń w całym zakresie słyszalnym przez człowieka (od 20 Hz do 20 kHz). Rich Recording oferuje również zapis ścieżki dźwiękowej w stereo.
Dodatkowo, dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu, możliwe jest wpływanie na działanie systemu. Użytkownicy za pomocą aplikacji Nokia Pro Camera mają dostęp do trzech trybów:
- []Podstawowy, który sprawdza się w głośnym otoczeniu (np. na koncertach) i ma gwarantować dźwięk zbliżony do naturalnego.[]Silny - może być wykorzystywany w sytuacjach, gdy dochodzi do nas wiele dźwięków o niskiej częstotliwości (np. podczas silnych podmuchów wiatru). Odgłosy te zostaną wyeliminowane, aby nie zagłuszać innych dźwięków. Off, czyli bez dodatkowych filtrów. Opcja ta pozwala rejestrować fale dźwiękowe w widmie od 20 Hz do 20 kHz.
Lumia Rich Recording w praktyce
Suche dane nie mówią wiele o tym, jak technologia Lumia Rich Recording sprawdza się w praktyce. Warto przyjrzeć się więc nagraniom, w których wykorzystano dźwięk przechwycony przez smartfony Microsoftu. Na początek materiały wideo z koncertów, które zarejestrowana przy użyciu Lumii 1020.
Nokia Rich Recording
Duże wrażenie robi również wideo, na którym przy przy użyciu Lumii Icon (dostępna w Stanach wersja modelu 930) nagrano fragment wyścigu równoległego.
Niedawno zalety technologii Lumia Rich Recording postanowił pokazać również polski oddział firmy Microsoft Devices. W tym celu do współpracy zaproszono Mateusza Górnego, który znany jest też jako Gooral. Ten łączący electro, dubstep i drum'n'bass z muzyką góralską producent muzyczny nagrał nowe wersja swoich popularnych utworów, które rejestrowane były przy użyciu flagowej Lumii 930. Efekt jest naprawdę niezły. Zresztą, posłuchajcie sami:
Lumia Rich Recording po raz pierwszy trafiła na pokład fotograficznego modelu Nokia 808 PureView, a kolejna i bardziej zaawansowana wersja tej technologii pojawiła się na rynku wraz z Lumią 1020. Rozwiązanie to trafiło też do kolejnych flagowych urządzeń, w tym Lumia 920, 930 czy 830. Mikrofony HAAC stosowane są również w innych, tańszych modelach, dzięki czemu Windows Phone'y Microsoftu zawsze cechują się dobrym dźwiękiem podczas rozmów.
Materiał powstał we współpracy z: