Samsung Galaxy A5 – jakość wykonania i ergonomia

Samsung Galaxy A5 – jakość wykonania i ergonomia

Samsung Galaxy A5 – jakość wykonania i ergonomia
Jan Blinstrub
24.02.2015 15:07, aktualizacja: 24.02.2015 16:07

Podstawowy zarzut wobec większości wyższych modeli Samsunga? Oczywiście jakość wykonania nieadekwatna do klasy urządzenia. Czy to zarzut prawdziwy? W jakimś stopniu tak.

Producenci wbili nam do głowy, że telefon premium musi być zapakowany w szkło i metal. Samsung długo bronił się przed materiałami innymi niż tworzywo, ale ostatecznie poległ. Urządzenia z górnej półki z drugiej połowy ubiegłego roku mają metalowe ramy, a najmocniej eksponowaną cechą nowej serii A są właśnie (prawie) metalowe obudowy. Przyjrzyjmy się bliżej Galaxy A5.

Wygląd

Obraz

Wystarczy jedno spojrzenie na Galaxy A5, by wiedzieć, kto jest jego producentem. Urządzenie ma wszystkie charakterystyczne dla Samsunga cechy – prostokątną bryłę o lekko zaokrąglonych rogach, charakterystyczny przycisk pod ekranem czy kwadratowy obiektyw z tyłu obudowy.

Obraz

Front Samsunga Galaxy A5 bardzo przypomina Galaxy Alphę. Sensory są rozmieszczone w niemal identyczny sposób, maskownica głośnika ma podobną formę, a ramki wokół ekranu zdobi delikatny deseń. Podobieństw jest mniej, gdy spojrzy się na tył urządzenia. Wzornictwo Alphy nawiązuje do Galaxy S5: pokrywa baterii ma perforowaną fakturę i jest wykonana z tworzywa.

Obraz

Tył A5 jest gładki, minimalistyczny i pokryty metalem. Pokryty, ponieważ Samsung zdecydował się na dość nietypowe rozwiązanie – obudowa urządzenia jest wykonana z tworzywa, ale pokryto je cienką warstwą lakierowanego metalu.

Samsung każdego roku tworzy wiele modeli telefonów i większość z nich ma zbliżone wzornictwo, które – siłą rzeczy – trochę się już opatrzyło. Nie mam jednak wątpliwości: A5, choć utrzymany w podobnej stylistyce, jest jednym z najładniejszych urządzeń w rodzinie Galaxy.

Jakość materiałów

Jeśli porówna się bezpośrednio A5 do urządzeń z aluminiową obudową unibody, różnice od razu będą zauważalne. Galaxy A5, choć w dotyku jest podobny, jest bardzo lekki. Nie ma też plastikowych zaślepek pod którymi umieszczone są anteny w urządzeniach zapakowanych w metalowe obudowy.

Poza wagą niewiele zdradza, że telefon nie zrobiony w całości z metalu. Obudowa jest starannie wykonana i polakierowana. Tyko otwory gniazda słuchawkowego i złącza USB odkrywają ukryty pod warstwą metalu plastik.

Obraz

Zastosowane przez Samsunga rozwiązanie jest kompromisem. Dzięki niemu urządzenia są lżejsze, tańsze w produkcji, a także mogą z mniejszym szwankiem wychodzić z upadków. Ortodoksyjni fani metalu pewnie jednak nie będą zachwyceni.

Można oczywiście obawiać się, że warstwa metalu z czasem będzie się ścierać, jednak nie sądzę, by był to problem. Jest wystarczająco gruba, by telefon – jeśli nie zostanie uszkodzony mechanicznie – dotrwał w niezmienionej postaci do wymiany na kolejne urządzenie.

Ergonomia

Obraz

Samsung Galaxy A5 jest zgrabnym urządzeniem i dobrze leży w dłoni, choć jego powierzchnia jest dość śliska, więc trzeba uważać, by się z niej nie wysunął. Przycisk power został umieszczony na prawej krawędzi pod kciukiem. To rozsądna lokalizacja, gdyby był na górnej krawędzi dostęp do niego byłby utrudniony.

Obraz

Przyciski regulujące głośność są na lewej krawędzi pod palcem wskazującym. Wolałbym, żeby były z prawej strony, ale wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Pod nimi umieszczono sloty na kartę microSIM oraz microSD. Żeby się do nich dostać, trzeba użyć dołączonego kluczyka, lub dowolnego innego wystarczająco cienkiego i sztywnego narzędzia.

Obraz

Na przednim panelu nad ekranem znajdują się: głośnik do rozmów, 5 Mpix kamera oraz czujniki światła i zbliżeniowy. Pod ekranem jest standardowy samsungowy fizyczny przycisk home oraz dwa dotykowe: wstecz i podgląd aktywnych aplikacji.

Gniazdo jack oraz port USB są umieszczone na dolnej krawędzi. Niestety głośnik znajduje się na pokrywie baterii, obok obiektywu, więc dźwięk jest przytłumiony, gdy telefon leży na biurku i skierowany w stronę odwrotną od użytkownika, gdy trzyma się urządzenie w dłoniach. Zresztą jakość samego dźwięku także nie zachwyca.

Obiektyw aparatu nieco wystaje ponad obudowę. Wyglądałby lepiej, gdyby był na równi z jej powierzchnią, ale korzyść jest taka, że telefon łatwiej wziąć do ręki, gdy leży na stole, a dźwięk z głośnika jest przytłumiony, a nie wygłuszony.

Podsumowanie

Samsung Galaxy A5 jest bardzo ładnym, zgrabnym i eleganckim smartfonem. Jest potwierdzeniem, że Koreańczycy - jeśli tylko zechcą - mogą zaprojektować ciekawy sprzęt. Zarówno wygląd, jaki i ergonomia i jakość wykonania stoją na wysokim poziomie. A jaka jest wydajność urządzenia i wyświetlacz? Odsyłam do kolejnych tekstów.

Materiał powstał we współpracy z firmą

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)