Zdecyduj, który fotograficzny smartfon jest najlepszy: wielki test porównawczy!

Zdecyduj, który fotograficzny smartfon jest najlepszy: wielki test porównawczy!

Zdecyduj, który fotograficzny smartfon jest najlepszy: wielki test porównawczy!
Teleguru poleca
26.02.2015 09:12, aktualizacja: 27.02.2015 13:04

Namaste drodzy Komórkomaniacy, Filip Wisnander z Teleguru się kłania. W ramach współpracy z Komórkomanią chciałbym Was zaprosić do wzięcia udziału w wielkim teście porównującym fotograficzne możliwości najlepszych smartfonów na rynku.

Ile razy słyszeliśmy zapewnienia producentów, że to właśnie ich telefon ma najlepszy aparat i idealnie nadaje się dla zastosowań fotografii mobilnej? Ile różnych modeli było uważanych za "najlepszy fotograficzny smartfon" wśród Twoich znajomych oraz innych redakcji? Postanowiłem jednak zmierzyć się z marketingowymi mitami i raz na zawsze ustalić, który smartfon robi najlepsze zdjęcia!

Celem wyjaśnienia tak prestiżowej kwestii, zakasaliśmy rękawy, wyciągnęliśmy nieco już zakurzony latający dywan i udaliśmy się pod koniec grudnia ubiegłego roku do Królestwa Zachodzącego Słońca - Maroko. Efektem egzotycznej wyprawy jest ponad tysiąc fotografii, wykonanych przy akompaniamencie lokalnej, hipnotycznej muzyki, pięknej pogodzie i w klimacie „Baśni tysiąca i jednej nocy”. W tym miejscu warto dodać, że zawsze robione było po kilka zdjęć każdym aparatem, a następnie przeprowadzano selekcję – wybierane były tylko najlepsze z nich, dlatego są one reprezentatywne dla możliwości danego modelu.

Obraz

Który więc smartfon okazał się najlepszym urządzeniem fotograficznym? Właśnie tutaj zaczyna się najlepsza zabawa! Teleguru przygotował specjalny test, żeby raz na zawsze zakończyć wieczny temat dyskusji (i wielu kłótni) wśród miłośników technologii oraz fotografowania. Jest on podzielony na dwie części – jedna z nich zawiera zdjęcia wykonane w różnych warunkach w ciągu dnia, druga natomiast fotografie zrobione w nocy i słabych warunkach oświetleniowych. Decyzja o rozłożeniu testu na dwa odrębne pojedynki została podyktowana wagą obu z nich (około 35 MB każdy). Dzięki temu udało się zniwelować bardzo długi czas oczekiwania na wczytanie aplikacji. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku wolniejszych łącz internetowych zalecana jest odrobina cierpliwości i poczekanie na załadowanie się zdjęć.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]

Istotne jest także dokładnie zapoznanie się z instrukcją, która wyjaśnia kilka ważnych kwestii, w tym oczywiście sposób korzystania z aplikacji fototestu i metodykę oceniania każdej z przedstawionych scen. Pamiętajcie przy tym, że test można zrobić tylko RAZ z każdego numeru IP, dlatego dobrze zastanowić się nad ostatecznym wyborem. Jednocześnie odradzamy wykonywanie testu przy pomocy urządzeń mobilnych – ich przeglądarki nie umożliwiają przesuwania lupy do przybliżania scen.

Selekcja telefonów, które ostatecznie znalazły się w teście polegała na kilku punktach. Wybrane były te modele, które są:

  • dostępne u polskich operatorów telekomunikacyjnych (stąd też brak np. fenomenalnej Nokii 808 Pure View, która niestety jest już praktycznie nieuchwytna);
  • uznawane za najlepsze fotograficzne smartfony (według producentów oraz innych serwisów);
  • bardzo wysoko notowane w naszych testach.

Tym sposobem wyłoniono grupę „ośmiu wspaniałych”, do których zaliczyły się następujące urządzenia:

Apple iPhone 5S

Rozdzielczość 8 Mpix, jasność f/2.2, sensor 1/3”, dioda dual-LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

Obraz

Apple iPhone 6

Rozdzielczość 8 Mpix, jasność f/2.2, sensor 1/3”, dioda dual-LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

Obraz

HTC One M8

Rozdzielczość 4 Mpix (UltraPixel), jasność f/2.0, sensor 1/3”, dioda dual-LED

Obraz

LG G3

Rozdzielczość 13 Mpix, jasność f/2.4, sensor 1/3”, dioda dual-LED, optyczna stabilizacja obrazu

Obraz

Nokia Lumia 1020

Rozdzielczość 5 / 38 Mpix, jasność f/2.2, sensor 1/1.5”, dioda LED + ksenonowa lampa błyskowa, optyczna stabilizacja obrazu

Obraz

Samsung Galaxy Note 4

Rozdzielczość 16 Mpix, jasność f/2.2, sensor 1/2.6”, dioda LED, optyczna stabilizacja obrazu

Obraz

Sony Xperia Z1 Compact

Rozdzielczość 20.7 Mpix, jasność f/2.0, sensor 1/2.3”, dioda LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

Obraz

Sony Xperia Z3

Rozdzielczość 20.7 Mpix, jasność f/2.0, sensor 1/2.3”, dioda LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

Obraz

Waszym zadaniem, Drodzy Czytelnicy, jest pomoc w wyłonieniu najlepszego spośród najlepszych, a tym samym rozstrzygnięcie, który smartfon idealnie nadaje się do zadań fotograficznych.

UWAGA! TEST ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY! Jednak Ci, którzy są ciekawi mogą go nadal zrobić (i ładnie poprosić o wyniki) :)

Zachęcamy Was do składania propozycji na kolejne testy porównawcze.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)