Galaxy S6 (edge), Galaxy Note 4 i Galaxy S5 - fotograficzne porównanie
Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, który z topowych modeli Samsunga z robieniem zdjęć radzi sobie najlepiej, a który najgorzej. Sprawdźmy jednak, o jakich różnicach mówimy.
Żeby była jasność: zdjęcia do porównania robiłem modelem Galaxy S6 edge, ale ten ma dokładnie ten sam aparat, co zwykła S-szóstka, więc wyniki konfrontacji spokojnie możemy odnieść do obu wariantów.
W porównaniu udział wzięli:
- Galaxy S5 - ubiegłoroczny flagowiec Samsunga. Aparat 16 Mpix z obiektywem o jasności f/2.2;
- Galaxy Note 4 - najnowszy przedstawiciel linii Galaxy Note. Aparat 16 Mpix z obiektywem o jasności f/2.2 i optyczną stabilizacją obrazu;
- Galaxy S6 edge - najnowszy flagowiec Samsunga. Aparat 16 Mpix z obiektywem o jasności f/1.9 i optyczną stabilizacją obrazu.
Zdjęcia dzienne
Przy sprzyjających warunkach oświetleniowych zdjęcia przechwytywane przez wszystkie smartfony są bardzo podobnej jakości, o czym będziecie mieli okazję się przekonać przeglądając poniższą galerię. Zdarza się, że w wyniku zmiany kąta padania światła większe różnice dostrzeżemy na dwóch fotkach zrobionych pod rząd za pomocą tego samego smartfona. Do Egiptu mógłbym zatem zabrać dowolny model z całej trójki i na pewno byłbym zadowolony z jakości uchwyconych zdjęć. Niemniej do plusów S6 możemy zaluczyć obiektyw o szerszym kącie widzenia, dzięki któremy w kadrze mieści się nieco więcej.
Większych różnic nie widać nawet po wykadrowaniu zdjęć.
Dzień dniem, ale im bliżej nocy, tym różnice w jakości fotek są coraz bardziej zauważalne. Późnym popołudniem, gdy Słońce staje się niezbyt chętne do współpracy, brak optycznej stabilizacji obrazu w Galaxy S5 daje o sobie znać, bo o nierozmazaną fotkę znacznie trudniej niż w przypadku Note'a 4 czy S-szóstki.
Zdjęcia nocne
Dopiero po zmroku zaczyna się zabawa, a porównywanie tych smartfonów nabiera sensu. Zdjęć porównawczych zrobiłem kilka, ale szczególnie polecam przyjrzeć sięponiższemu zestawieniu, bo w zasadzie wyczerpuje temat.
Obyło się bez niespodzianek; im nowszy model lepiej, tym radzi sobie lepiej. O ile jednak S-piątka została zdeklasowana, o tyle różnice między Note'em 4 a S6 są niewielkie. Najważniejszą jest przy tym rozmiar kadru na korzyść tego ostatniego.
Młodsi przedstawiciele linii Galaxy radzą sobie z rejestrowaniem obrazu nawet wtedy, gdy S5 zaczyna wymiękać.
Ciekawie prezentuje się porównanie fotek, które wykonałem w bardzo ciemnej alejce. Galaxy S5 poddał się już całkowicie, ale Note 4 i S6 nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Zdjęcia te pokazują jednocześnie, że oba modele ze zbieraniem światła radzą sobie bardzo podobnie, choć specyfikacja tego drugiego obejmuje jaśniejszy obiektyw (f/2.2 i f/1.9).
W nocnych, ale dobrze oświetlonych sceneriach różnice ponownie się zacierają.
... przynajmniej na pierwszy rzut oka, bo te same zdjęcia po wykadrowaniu wyglądają już zupełnie inaczej i jak na dłoni widać, komu brakuje optycznej stabilizacji obrazu.
Tutaj jeszcze kilka zdjęć do porównania:
Wnioski
W czasach, gdy nawet smartfony za kilkaset złotych mają duże ekrany, działają sprawnie i radzą sobie z bardziej wymagającymi grami, aspektem mogącym przemawiać za kupnem flagowca wartego kilka tysięcy złotych jest aparat. Lepszy aparat może być również argumentem przemawiającym za wymianą topowego smartfona na nowszy model. Czy aparat zastosowany w Galaxy S6 edge wart jest przesiadki z S-piątki? Tak, pod warunkiem, że komuś zależy na dużo lepszej jakości zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. W dzień oba modele radzą sobie niemal równie dobrze.
Gdy natomiast zestawimy S6 z Note'em 4, to w zasadzie nie mamy o czym mówić, bo możliwości fotograficzne obu urządzeń są bardzo zbliżone. Czy to dobrze? Z punktu widzenia użytkowników Note'a (w tym mnie) na pewno tak, bo półroczny model wciąż należy do fotograficznej czołówki.