Podróbki smartfonów są coraz doskonalsze. Jak sprawdzić, czy masz do czynienia z oryginałem?

Podróbki smartfonów są coraz doskonalsze. Jak sprawdzić, czy masz do czynienia z oryginałem?

Kopia Samsunga Galaxy S6
Kopia Samsunga Galaxy S6
Źródło zdjęć: © @安卓论坛
Konrad Błaszak
21.04.2015 14:17, aktualizacja: 21.04.2015 16:17

Chińskie firmy radzą sobie coraz lepiej nie tylko na lokalnym rynku, a ich smartfony od dawna nie są rozpadającymi się w rękach urządzeniami. Co niestety za tym idzie, Azjatom coraz lepiej idzie przygotowywanie podróbek znanych produktów, bo te coraz trudniej odróżnić od oryginałów. Na szczęście są sposoby, żeby się przed tym bronić.

Obydwie wersje Samsunga Galaxy S6 to świetne urządzenia, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez klientów i przewidywania dotyczące ich sprzedaży rosną z każdym tygodniem. Kwestią czasu było to, aż któraś z firm zdecyduje się na stworzenie bliźniaczo podobnej kopii tego smartfona. Na Weibo pojawiły się fotki jednej z pierwszych kopii flagowca.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]

Na pierwszy rzut oka baaardzo ciężko jest zobaczyć różnicę między tą wersją, a pierwowzorem. Oczywiście różnią się one specyfikacją (ten klon ma ekran o rozdzielczości 720p, 4-rdzeniowego MediaTeka oraz 1 GB pamięci RAM), ale nie każdy jest przecież ekspertem i odczuje różnicę.

Podrabiane urządzenia nadal są dużym problemem i nie jedna osoba kupiła smartfona myśląc, że trafiła na świetną okazję, a tak naprawdę otrzymała nic niewartą kopię wymarzonego urządzenia. Często wystarczy wyraźnie przyjrzeć się zdjęciom wybranego produktu, ponieważ jego grubość, rozmieszczenie slotów lub kolor lampy błyskowej może być inny. Elementem, którego trzeba przyjrzeć się ze szczególną uwagą jest ekran. To jest najdroższy element smartfona i w podróbkach często jego jakość pozostawia wiele do życzenia.

AnTuTu Officer
AnTuTu Officer

Oczywiście zdarzają się kopie, które są wykonane tak dobrze, że naprawdę ciężko jest dostrzec jakiekolwiek różnice w stosunku do oryginału. Świetnym rozwiązaniem w przypadku urządzeń z Androidem jest jednak aplikacja AnTuTu Officer. Analizuje ona smartfona dogłębnie i informuje nas, czy mamy do czynienia z oryginalnym produktem, czy bardzo dobrą podróbką.

Po zainstalowaniu wspomnianej apki na smartfonie należy na innym urządzeniu (smartfon, tablet lub komputer) uruchomić stronę y.antutu.com lub our.antutu.net i zeskanować widoczny na niej QR. Po chwili powinniśmy dostać potwierdzenie (lub nie) oryginalności urządzenia.

AnTuTu Officer
AnTuTu Officer

Jeśli aplikacja wyraźnie przestanie działać podczas procesu aktualizacji, spróbujecie uruchomić ją ponownie. Sprawdzałem AnTuTu Officera na kilku urządzeniach i często miałem problemy z połączeniem, więc jeśli u Was będzie podobnie to zaczekajcie lub zmieńcie urządzenie, z którego skanujecie kod QR.

Minus takiego rozwiązania jest taki, że potrzebujemy dwóch urządzeń do sprawdzenia oryginalności jednego z nich, ale mamy przynajmniej pewność, że stosowne obliczenia dokonywane są poza testowanym urządzeniem. Gdy zatem kupujemy telefon od kogoś, mamy pewność, że nie uda mu się sfałszować wyników.

Wspomnianą aplikację pobierzecie stąd.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)