Nowe statystyki Androida. Kwiecień był wyjątkowo "udanym" miesiącem dla Lollipopa
Google opublikował właśnie najnowsze statystyki dotyczące jego mobilnego systemu. Przez ostatni miesiąc Lollipop niemalże podwoił swoje udziały, ale gigant raczej nie ma powodów do zadowolenia, bo te w dalszym ciągu są mizerne.
W ubiegłym miesiącu Android Lollipop mógł się poszczycić zagarnięciem dla siebie 5,4% udziałów na androidowym torcie. Teraz jest już dużo lepiej, choć w tym wypadku "dużo lepiej" nie oznacza bynajmniej "dobrze".
Z danych zebranych od 28 kwietnia do 4 maja wynika, że Lollipop kontroluje obecnie 9,7% androidowych urządzeń, co jest wynikiem zauważalnie lepszym od tego, który udało się uzyskać miesiąc wcześniej. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że lizakowa statua stanęła przed siedzibą Google'a ponad 7 miesięcy temu, w dalszym ciągu nie bardzo jest się czym chwalić. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że ze wspomnianych 9,7% najnowsza wersja systemu oznaczona numerkiem 5.1 zgarnęła raptem 0,7 punktu procentowego. Pozostałe 9 dotyczy nie najświeższego już wydania 5.0.
Powodów rosnącej popularności Lollipopa jest kilka. Przede wszystkim przez ostatnich kilka miesięcy na rynku pojawiło się kilka nowych flagowców na czele z Galaxy S6. Android 5.0 przestał być ponadto kartą przetargową w przypadku smartfonów z najwyższej półki, bo coraz częściej spotkać go można także w tańszych słuchawkach. Na to wszystko dochodzi rosnąca z każdym dniem liczba modeli, które załapały się na aktualizację.
Warto również dodać, że z najnowszego wydania korzysta obecnie ponad 8 razy mniej osób niż z Androida 2.3 Gingerbread (5,7%), czyli systemu z 2010 roku(!).
Najpopularniejszą wersją Androida jest obecnie KitKat (39,8%), ale obejmujący 3 wydania Jelly Bean wypada niewiele gorzej (39,2%).
Co to wszystko dla nas oznacza?
Chociażby to, że deweloper zerkający na te statystyki wie, że tworząc działającą na Jelly Beanie grę wyceluje w 4 razy więcej potencjalnych odbiorców niż projektując apkę w lansowanym przez Google'a stylu Material Design. Najbardziej cierpią na tym użytkownicy najnowszych wydań systemu, bo tworzenie aplikacji wykorzystujących ich możliwości jest nieopłacalne. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że tego typu osób nie ma zbyt wiele...