Galaxy Note III z nagrywaniem 4K i dźwiękiem studyjnej jakości?

Premiera Galaxy Note'a III już za tydzień, więc plotek na jego temat przybywa. Z najnowszych wynika, że Samsung będzie chciał zabłysnąć funkcjami, które mocno promuje konkurencja.

Samsung Galaxy Note 3 – koncept (fot. concept-phones.com)
Samsung Galaxy Note 3 – koncept (fot. concept-phones.com)
Mateusz Żołyniak

Wielu użytkowników zachęconych obiecującymi zapowiedziami LG, Nokii czy Sony wiąże duże nadzieje z premierą nowego Galaxy Note'a. Pojawiły się nawet głosy, że w związku coraz silniejszą konkurencją Samsung po prostu musi pokazać coś więcej niż tylko dużego Galaxy S4 z rysikiem i Snapdragonem 800.

Pierwszą znaczącą różnicą miało być zastosowanie optycznej stabilizacji obrazu, która dostępna jest już nie tylko w topowych Lumiach Nokii. Także aparat nowego flagowca LG (G2) został wyposażony w technologię OIS, a jeszcze wcześniej podobne rozwiązanie w modelu One wprowadziło HTC, chociaż Tajwańczycy jakoś szczególnie się tą funkcją nie chwalili. Okazuje się, że na Samsunga z optyczną stabilizacją obrazu trzeba będzie trochę poczekać. Przynajmniej do prezentacji Galaxy S5.

[solr id="komorkomania-pl-185590" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3107,juz-niedlugo-bedziemy-chlodzic-smartfony-woskiem" _mphoto="3016305-inline-pcm-18559-daeb51d.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4328[/block]

Zdaniem Mirona wynika to z decyzji producenta, który nie chce, żeby flagowy Galaxy S i nowy Note znacząco się różniły. Bardziej prawdopodobne wydają się jednak ostatnie doniesienia z Korei o problemach z dostawami 13-megapikselowych modułów aparatów z OIS. Samsung mógłby nie nadążyć z dostawami części do nowych phabletów, które mają się rozejść w dużym wolumenie. Brak OIS w Note III nie przeszkadza firmie w dodaniu kilku innych niedostępnych w Galaxy S4 nowości. I nie chodzi wcale o funkcje związane z obsługą rysika.

Według Korea Economic Daily kolejny phablet Samsunga będzie jednym z pierwszych telefonów umożliwiających nagrywanie w jakości 4K, a konkretnie 3840 x 2160 pikseli. Firma ma dodać również obsługę dźwięku w studyjnym formacie 24 bity/192 KHz, w którym można będzie również nagrywać. Jak zapewne pamiętacie, o pierwszej z tych funkcji mówiono przy okazji premiery Sony Xperia Z1 (Honami), a druga ma być wielkim atutem nowego LG G2. Czyżby więc Samsung nie miał własnych pomysłów?

[solr id="komorkomania-pl-185543" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3108,przyciski-juz-byly-czas-na-panel-dotykowy-z-tylu-smartfona" _mphoto="fot-oppo-185543-214x168-07bfeb81.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4329[/block]

Myślę, że kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest Snapdragon 800. Chipset ten w standardzie (dzięki nowemu Adreno 330) obsługuje bez problemów nagrywanie w wyższych niż Full HD rozdzielczościach oraz (dzięki nowemu chipowi audio) dźwięk w jakości studyjnej. Bardzo prawdopodobne więc, że opcje te szybko staną się standardem na rynku wraz z kolejnymi urządzeniami opartymi na nowym układzie Qualcomma.

Szkoda tylko, że obecnie to tylko hasła marketingowe i wabiki na komórkowych geeków niż realnie przydatne funkcje. Telewizory obsługujące 4K są wciąż rzadkością, a jakość nagrań w tak dużej rozdzielczości ze smartfonów może rozczarowywać. Obsługa studyjnego formatu to pozornie świetna sprawa dla audiofilów, ale wątpię, aby udało się osiągnąć w smartfonie równie dobrą jakość dźwięku jak w profesjonalnym sprzęcie. Więcej na ten temat napiszę w przyszłości.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)