Nokia uratuje Windowsa RT? A może system pogrąży tablet Finów?
Tablet Nokii oparty na Windowsie jest jednym z tych urządzeń, o których plotki pojawiają się od bardzo dawna, ale wciąż w zasadzie nie wiadomo nic konkretnego. Czy ostatnie doniesienia z Chin mogą coś w tym temacie zmienić?
Źródło odpowiedzialne za wyciek zdjęcia, nie podało żadnych informacji o specyfikacji. Niemniej jednak, wcześniejsze plotki sugerowały, że tablet może być oparty na czterordzeniowym układzie Qualcomm Snapdragon 800, który obsługuje łączność LTE. Do tego, sprzęt ma być wyposażony w 10-calowy ekran o rozdzielczości FullHD, 32 GB pamięci czy złącze USB 3.0, a jego prezentacja odbędzie się już 26 września.
Czy Windows RT może być dobrym wyborem?
Wciąż pozostaje jednak zasadność wyboru Windowsa RT, który jest mocno krytykowanym produktem Microsoftu. Jak słusznie zauważył w jednym z wcześniejszych wpisów Miron:
I tutaj pojawia się pytanie: Nokia chce wykorzystać Windowsa RT, żeby spopularyzować swoje tablety, czy Microsoft zamierza wykorzystać Nokię, by spopularyzować Windowsa RT?
Jakiś czas temu wspominałem, że zdecydowanie lepszym wyborem dla Nokii byłby Windows 8, który oferuje dużo większe możliwości. Zresztą jedyne tablety z systemem MS na rynku, jakie sprzedają się dobrze, to właśnie te oparte na architekturze x86. Janek już wcześniej pisał, że sam gigant z Redmond stracił na tabletach z Windowsem RT ponad 900 mln dolarów, a Asus, Lenovo i Acer nie chcą obecnie dalej eksperymentować z tym OS-em. Zapowiada się, że - jeżeli plotki się potwierdzą - będzie to porażka Finów.
Być może to co napiszę będzie nieco kontrowersyjne, ale osobiście koncepcja Windowsa RT mi się podoba. System ten umożliwia producentom stworzenie stosunkowo taniego sprzętu na Windowsie, który będzie nastawiony na konsumpcję treści i umożliwi bezproblemową synchronizacją z Windows Phone'ami. Wybór platformy Qualcomma może być więc świadomym ruchem Nokii, chcącej dodatkowo przygotować urządzenie współpracujące z sieciami komórkowymi. W tym przypadku Snapdragon 800 sprawi się zdecydowanie lepiej niż Tegra 4 czy dostępne obecnie na rynku chipsety z serii Atom. Oferuje on bowiem nie tylko dużą wydajność (bez problemu poradzi sobie z ekranem FullHD czy pełnym Office'em), ale również cały pakiet modułów łączności (Miracast, WiFi, GPS/GLONASS, Blueooth) w standardzie.
[solr id="komorkomania-pl-173969" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3406,nokia-anulowala-jeden-tablet-aby-pracowac-nad-kolejnym-lepszym" _mphoto="nokia-lumia-tablet-s-173-f59686d.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4267[/block]
Problemem na chwilę obecną jest zaplecze dostępnych programów. O ile pakiet Office i przeglądarka pozwalająca korzystać z usług webowych to niewątpliwe plusy, o tyle próżno w sklepie z aplikacjami giganta szukać gier czy narzędzi, które umożliwią pracę offline. Nokia i Microsoft tworząc wspólnie tablet na Windowsie RT muszą zadbać o większe wsparcie platformy, a to możliwe będzie tylko wtedy, gdy tablety z Windowsem RT zaczną cieszyć się jakąkolwiek popularnością.
Fińska marka może pomóc, podobnie jak pieniądze MS. Kto wie, może jednak coś będzie z ARM-owego tabletu Nokii.