3 powody, dla których lubię Windows Phone'a

3 powody, dla których lubię Windows Phone'a

Lumia 640
Lumia 640
Źródło zdjęć: © microsoft.com
Konrad Błaszak
24.10.2015 17:13, aktualizacja: 24.10.2015 19:13

Windows Phone to świetny, ale bardzo niedoceniany system, który na razie nie zyskał dużej popularności. Korzystam z niego od czasów "siódemki" i chciałbym Wam napisać, czemu świadomie się na niego zdecydowałem ponownie kilka miesięcy temu.

Pisuję na Komórkomanii już od ponad 8 miesięcy i w tym czasie zdarzyło mi się popełnić kilka tekstów o systemie Microsoftu. Czasem były to czysto informacyjne wpisy, ale zdarzało mi się też pochylić nieco bardziej nad tym rozwiązaniem i przeważnie nie były to zbyt pozytywne opinie. Wystarczy, że przypomnę wpis o Instagramie, który doczekał się kontynuacji w postaci tekstu nawiązującego do Snapchata. Obydwa mają wydźwięk dość negatywny i przez to wielu z Was uznało, że jestem ogromnym przeciwnikiem tego systemu. Nic bardziej mylnego!

Z Windows Phone'a korzystam od czasów "siódemki", ponieważ wtedy sprawiłem sobie Samsunga Omnię M. Potem miałem jeszcze Lumię 520, a teraz korzystam z modelu 640. Przez ten czas nauczyłem się, że rozwiązanie Microsoftu ma masę zalet. Jedną z nich są aplikacje niezależnych deweloperów, ale poza tym WP ma jeszcze inne atuty, które powinniście wziąć pod uwagę przy wymianie smartfona.

#TileArt
#TileArt© Microsoft

Windows Phone jest ładny!

Zacząć muszę od tego, że system Microsoftu prezentuje się moim zdaniem bardzo atrakcyjnie, a co najważniejsze zupełnie inaczej niż Android. Kupując Omnię M nie kierowałem się parametrami czy możliwościami, wtedy nawet nie za bardzo wiedziałem czym jest Windows Phone i czy w ogóle będzie mi on odpowiadać. Czynnikiem przeważającym było dla mnie to, że ten system jest inny.

Byłem wtedy znudzony Androidem i szukałem jakiejś alternatywy. Na iPhone'a nie mogłem sobie pozwolić, więc padło na mobilne okienka i jestem z tego wyboru niesamowicie zadowolony. Kafelki są bardzo przejrzyste i - moim zdaniem - dość łatwe w obsłudze, nawet dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę ze światem smartfonów. Najważniejsze funkcje można ustawić na głównym ekranie w postaci dużych kafli, więc także osoby starsze nie powinny mieć z nimi większych problemów.

Mimo prostoty Windows Phone ma także dość spore możliwości personalizacji. Oprócz kilkunastu kolorów kafelków dostępnych z poziomu urządzenia, w sklepie jest pełno aplikacji, które mogą znacząco je upiększyć. Istotne jest to, że nie trzeba do tego "odblokowywać" telefonu. Na Androidzie są "custom romy", czyli różne wersje nakładek, ale wiąże się to z możliwością utraty gwarancji, więc zdecydowana większość użytkowników nigdy się na to nie zdecyduje. Oczywiście jeśli w ogóle o tym się dowiedzą.

Lumia
Lumia© lumiaconversations.microsoft.com

Windows Phone jest stabilny!

Pod moimi tekstami często pojawiały się wpisy, że Windows Phone jest dużo szybszy niż Android lub takie oznajmiające, że to tylko tak wygląda, ponieważ zamiast zacinania użytkownicy systemu Microsoftu dostają wolne animacje przy przełączaniu się między aplikacjami. Co ciekawe moim zdaniem obydwie strony mają trochę racji.

W przypadku Windows Phone'a animacje dają złudzenie niesamowitej szybkości działania systemu znacząco przewyższającej Androida, ale tak naprawdę potrafią one ładować się dość długo, szczególnie na słabszych sprzętach. Mimo tego podstawowe funkcje telefonu moim zdaniem duże lepiej działają na Lumiach i innych urządzeniach z mobilnymi okienkami. W przypadku aplikacji jest już nieco gorzej, a przykładowo tak chwalony 6tag - nieoficjalny sposób na korzystanie z Instagrama - jest sporo wolniejszy niż oficjalne rozwiązanie na Androidzie. Podobnie jest z innymi popularnymi aplikacjami.

Windows Phone ma za to jedną zaletę, które szczerze może zazdrościć mu Android - stabilność. Przez moje ręce przewinęło się już sporo telefonów z systemem Google i nie pamiętam chyba żadnego, który cały czas działałby bez zarzutu. Nie ważne czy to flagowiec czy budżetowiec błędy się pojawiały i często byłem zmuszony restartować telefon. Rozwiązanie Microsoftu oczywiście też nie jest idealne, ale takie przypadki były sporadyczne. Szczerze nie pamiętam kiedy ostatni raz musiałem wyłączyć moją Lumię, ponieważ coś się z nią stało. Jeśli chodzi o Androida było to w tym tygodniu kilkukrotnie...

Display Dock
Display Dock© Microsoft.com

Windows Phone jest aktualny!

Ostatnim plusem rozwiązania Microsoftu są moim zdaniem aktualizacje. Od czasów "ósemki" pod tym względem jest bardzo dobrze i nawet moja budżetowa Lumia 520 ma niemal najnowszą wersję systemu, czyli WP 8.1. Warto przypomnieć, że smartfon ten został pokazany w lutym 2013 roku. Jeśli chodzi o Androida to budżetowiec z takim przebiegiem nie miałby najmniejszych szans na dostanie Lollipopa oficjalnymi kanałami.

Poza tym jest też program dla deweloperów, w którym każdy może wziąć udział. Wystarczy zainstalować aplikację i i można aktualizować swój telefon do najnowszej, nieoficjalnej wersji systemu. Dzięki temu wspomniany budżetowiec od kilku miesięcy pracuje pod kontrolą Windows 10 Mobile, który został zaprezentowany wraz z topowymi Lumiami 950. Google ma coś podobnego i nazywa się to "AOSP - Android Open Source Project", ale smartfonów biorących udział w tym projekcie jest zdecydowanie mniej i nie jest on skierowany dla użytkowników tanich urządzeń.

Windows Phone jest fajny?

Pewnie wielu czytelników się ze mną nie zgodzi, ale ja uważam, że tak. Co więcej poleciłem ten system już kilkunastu osobom i każda z nich była zadowolona. Zdaję sobie sprawę z minusów rozwiązania Microsoftu, o czym pisałem już niejednokrotnie, ale nadal dla wielu osób Lumia jest lepszym wyborem niż produkt Samsunga, LG, Sony czy jednej z chińskich firm. Co więcej wraz z pojawieniem się tańszych alternatyw dla 950-tek, jak Acer Jade Primo także Continuum może być dodatkiem, który nabierze sporo sensu, nawet w domowym zaciszu.

Napisałem ten tekst, ponieważ chciałem pokazać, że krytykowanie jakiegoś systemu nie oznacza czystej nienawiści, a jedynie nieco bardziej obiektywne spojrzenie. Jako bloger staram się być subiektywny do bólu, ale nie krytykuję czegoś dla zasady, a tylko wtedy gdy mam ku temu mocne powody. Podobnie jest z chwaleniem i właśnie dlatego uważam, że mimo wielu wad Windows Phone może być lepszym wyborem dla niektórych osób niż rozwiązania konkurencji.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)